Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

11.02.2021
811

BERO: DJECA DANAS PREZAŠTIĆENA, RODITELJI IM OVIM OBRASCEM PONAŠANJA NE DAJU DA SAMI NAUČE

Svako dijete je ličnost za sebe i zbog toga mališanima, uz podršku i ljubav koji su im prijeko potrebni u procesu sazrijevanja ali i kasnijem, treba pružiti šansu da se sa brojnim izazovima izbore sami.

Psihologica Đuljdana Bero iz podgoričkog Dječjeg edukativnog centra “Pčelica” za Radio Kotor kaže da sredina i vaspitanje u značajnoj mjeri utiču na formiranje djetetove ličnosti, ali da svakako “moramo računati na to da smo svi različiti od momenta kada se rodimo”.

“ Imamo, recimo, neke malo zatvorenije osobe koje prosto vole da su negdje u pozadini, one uživaju u svom svijetu, stvaraju, uspješne su na taj način, a opet ima onih dominantnih kojima prosto godi i prija da vode grupu, dok ovim malo introventnijima prija da ih vode. Treba razumjeti i jedne i druge. Sve se to tokom sazrijevanja posloži ali opet - treba im dati priliku”- kaže Bero.

Danas je, ističe, prezaštićenost djece ono što posebno utiče na njihov budući odnos prema izazovima i problemima. Ako stalno umjesto njih obavljamo aktivnosti koje su njihova obaveza, pravimo im “medvjeđu uslugu”. Ove obrasce ponašanja će, najvjerovatnije, usvojiti i ponašati se u skladu s njima i u odraslom dobu.

“ Ono što kod nas kao roditelja vlada kulturološki - ne samo da radimo sve za njih dok su mali i da im mi namećemo i pokazujemo šta to može, nego ih i prezaštićujemo. Kada dijete padne – majke uznemireno trče, jure, unesu nemir i djetetu. … Ništa, pao je i neka ustane. Pogriješio je, ispraviće. Nemoje trčati i dizati ih stalno. Neka nastavi dalje jer upravo na taj način mu pokazujemo da ono to može. Ne mislim, naravno na situacije kada se dijete fizički povrijedi i kada je neophodno da drugačije reagujemo, pritrčimo, pomognemo…Ne mislim ni na neke posebno delikatne situacije. Padove odnosno neuspjehe treba znati podnijeti i to se uči. Moramo stalno podsjećati da to djetinjstvo i ti obrasci ponašanja i učenja, utiču na to kako ćemo se ponašati i nositi sa situacijama u odraslom dobu. Mališan, dakle, mora da nauči da doživi neuspjeh. I odbijanje od strane partnera tokom života i neki neuspjeh na poslu - sve su to sastavni djelovi života i učenja. Da bismo nešto naučili, savladali, pošli dalje i bili jači, mi moramo i kad smo mali i kad smo odrasli da doživimo neuspjeh. Tako jačamo sebe” – poručuje Bero.

Djecu sve više treba upućivati na vrijednosti koje se odnose na solidarnost, empatiju, plemenitost. Mjera vrijednosti je, danas, nažalost vrlo često ona koja se odnosi na materijalno, a to je potpuno pogrešno.

“ Ne možemo ulaziti u kredite da bi djetetu kupili preskupe patike, niti da bi dijete imalo ne znam kakav telefon ili igračke…No, to roditelji danas rade. Upadljiva potrošnja je danas strašno izražena, čisto da se pokaže da smo svi “na nivou” i da smo svi isti , a nismo isti. I ne treba da budemo. Ne treba da se stidimo toga. Treba da pokažemo tu ljudskost, empatiju, plemenitost, da se ne ravnamo po tim materijalnim stvarima nego upravo tim vaspitnim - koliko smo dobri, željni i voljni da pomognemo nekome, da ga podržimo, naučimo, a da se pritom ne uvrijedi i ne naljuti. Ovdje govorim o djeci mlađeg i starijeg školskog uzrasta, ali i o odraslima” – zaključuje Bero za Radio Kotor.

 

Foto Privatna arhiva

Podijeli na: