Društvo
BERISLAV LATKOVIĆ - BANKAR LIRSKE DUŠE
Sagovornik u jučerašnjoj emisiji „Ljetnje priče“ bio je diplomirani ekonomista, menadžer, naš sugrađanin, Berislav Latković.
Diplomirao je i na Fakultetu za pomorstvo, ali se nikada nije odlučio otisnuti na more, jer kako ističe „i bankarstvom se može baviti sa dušom.“
Bilo je zadovoljstvo prisjetiti se vremena od prije 30 godina i samih početaka emitovanja programa na talasima Radio Kotora.
Latković je bio urednik i voditelj emisija „Alfa“ i „ Muzički maraton”. „Alfa“ je bila zabavnog karaktera, ali snažnog uticaja na oblikovanje muzičkog ukusa i stila života.
„To je bilo dosta davno, ali sam imao privilegiju, te 1986. godine, kada je javni servis krenuo sa radom, da budem dio te prve ekipe, koja je sve pokrenula.
Tačno je da sam se u jednom periodu bavio top listama i to u pomenutoj emisiji Alfa.
Međutim, mislim da je značajniji dio programa bio Maraton, višesatna emisija kolažnog tipa gdje smo uspjeli da ostvarimo na najneposredniji način kontak sa slušaocima. Još jedna okolnost je pogodovala tim počecima na Radio Kotoru, a to je prvi Kotor Art, kada je čitav naš Stari grad bio jedan veliki teatar. Imali smo priliku prisustvovati predstavama doajena pozorišnog, glumačkog života. Bili su tu Zvonko Zrnčić, Ines Fančović i mnogi drugi poznati glumci, među kojima je možda najpoznatiji Rade Šerbedžija, koji je bio gost Radio Kotora”, prisjeća se Latković.
Prisjeća se i početaka rada lokalnog elektronskog medija - Radio Kotora.
“Tehnika nije bila na nivou, ali mi smo nedostatke uspjeli da prevaziđemo entuzijazmom, jednom energijom koja nas je nosila kroz taj inicijalni period rada. Ni poteži uher nije predstavljao prepreku da se snime, prije svega, kvalitetne reportaže, a onda i osvrti i komentari.
Pedantno sam zabilježio preko 250 snimljenih emisija Alfe, koje su se emitovale iz sedmice u sedmicu. Nadam se i volio bih da je taj material koristio još dugo i poslije mog radnog angažmana”.
Berislav Latković je urednik monografije „ Naših 40“, svjedočanstva jedne lijepe generecije, razreda od 35 učenika i prijateljstvima koje se već godinama njeguju i traju.
“Monografija je u cijelosti posvećena našoj školskoj drugarici, našoj Mini, koja je stradala u zemljotresu 1979. godine.
Mi smo bili generacija maturanata, te trusne godine, kada je naš grad pogođen katastrofalnim zemljotresom. Monografija je omaž jednoj od najperspektivnijih generacija kotorske Gimnazije”, ističe Berislav Latković.
”Naših 40” je bogato ilustrovana i oplemenjena poezijom i prozom. Svako je iz razreda na svoj način otisnuo trag u djelu. “Haljina” kratka priča Berislava Latkovića, posvećena kćerci Martini, povezuje na neki nostalgičan način generacije nekada i sad. To nije priča o običnoj haljini, već svečanoj maturskoj i prekretnici kada dijete postaje odraslo mlado biće.
Bezbroj malih velikih priča stalo je u ovu jednu ljetnu priču. Interesantno je da se Berislav našao i na omotu ploče “Bokeljska priča” kotorske popularne grupe “Muzička radionica”. Sasvim slučajno, bez ikakve pripreme, pristao je da pozira za naslovnu stranu ploče.
Često učestvuje ili gostuje na poetskim večerima i promocijama. Povjerio nam se, da trenutno tragom dokumenata riznice Arhiva Kotor, priprema djelo sa nadom da će biti vrijedno i zanimljivo Bokeljima.
Bankar prefinjene i lirske duše kako stoji u opisu profila u “Naših 40”, ističe da se u životu vodi riječima omiljene pjesme Opomena, Antuna Branka Šimića: „Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda”.
Pjesma nas podsjeća da čovjek svakog dana treba da se potrudi živjeti dostojanstveno:
“Na svom koncu
mjesto u prah
prijeđi sav u zvijezde!”
Berislavu smo poželjeli mnogo uspjeha, mnogo zvjezdanih momenata, a on nama obećanje da će se uskoro javiti novim djelom.
Tekst i foto: Nataša Jotić