Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.06.2022
599

BALDIĆ: TALENTOVANA DJECA USPIJEVAJU AKO SU MOTIVISANA, UPORNA I SPREMNA DA SE BORE ZA SVOJE CILJEVE

Tekst Jelena Kljajević

Foto Radio Kotor

Dar kod djeteta koje ima osjećaj da bude dio višeglasnog pjevanja odnosno dio klape, jednostavno je uočiti.

Prema riječima voditeljke klape “Marineri” Nade Baldić koja je bila gošća naše dječje emisije “Radost”, “rijetki su primjeri kada mališan od nekih sedam godina već zna da pjeva drugi glas”, ali je u svom dugogodišnjem iskustvu u radu sa djecom imala i ovakve situacije.

“To je zaista rijetko ali se dešava i zaista je poseban osjećaj. Imate, sa druge strane, djecu od deset ili jedanaest godina koja ne znaju da pjevaju drugi glas. Jednostavno, ide im to teško i to nije ništa neobično. Što radimo u tim situacijama? Treba ih smjestiti uz vršnjake koji su u višeglasju jako dobri. Onda će oni, učiti od njih, upijati, a ako zaista vole pjevanje - daće sve od sebe da napreduju. Vremenom, malo po malo, strpljivo - naučiće sve što treba i postati jako dobri, praktično kao i oni od kojih su na početku učili” – kaže Baldić.

Kod pjevanja je, ističe, dobar sluh posebno važan. To je baza bez koje se ne može.

“To je neka vrsta dara od Boga i neprocjenjiv je. Kada je dobar pjevač u pitanju - ja mislim da sedmadeset odsto njegovog uspjeha čini sluh, a trideset odsto rad. Tehničko usavršavanje nije problem, ali ako nemate sluha i “ne  čujete”, možete izgubiti godine u uvježbavanju, a ništa posebno ne uraditi, ne napredovati. Pjevanje je umjetnost i sve je to dosta specifično. Čulom sluha je veoma teško upravljati “ – kaže Baldić.

Po njenom mišljenju, danas je umjetnost prilično zanemarena.

 “Danas su djeca okrenuta sportu, većina njih. Sa druge strane, umjetnosti se ne pridaje važnost koja joj pripada. Zar nije na primjer pjevanje - kulturno uzdizanje? Svi znamo koliko su u svijetu umjetnici cijenjeni. Mislim da bi kod nas umjetnost trebalo više propagirati i djecu usmjeravati i na ovu oblast” - kaže Baldić.

Na pitanje: kako talentovanu djecu ohrabriti da budu istrajna u onome čime se bave, odgovara da je neophodno posmatrati ih i objasniti im da je sve u životu pitanje odluke ali i upornosti.

“Prvo vidite koliko su zainteresovani za ono što rade. S obzirom da radim sa djecom – polazim od mog iskustva. Dođu kod mene sa nekih sedam ili osam godina, najčešće. Prvo pitam što znaju da otpjevaju, želim da čujem, da vidim kako to ide….Tada dijete obično ima podršku roditelja. Ako su roditelji dovoljno snažni, a dijete dovoljno motivisano  da izdrži do kraja – onda će doći do visokih rezultata. No, roditelji i djeca obično posustanu kada dođe vrijeme pubreteta – tada dijete i hoće i neće, i bi i ne bi, oprobalo bi se u nekoj drugoj oblasti, ni samo nije sigurno što želi, zapravo…Ja se trudim da formiram jednu realnu sliku i predočim dva puta: ako istinski želi da nastavi da radi, neka nastavi, a ako neće – neka prekine odmah, bez velikog odugovlačenja” – kaže Baldić.

Talentovana djeca su, dodaje, najčešće i stidljiva.

“Mislim da je to zato što imaju previše emocija koje im ne dozvoljavaju da se iskažu u pravom svijetlu. Zato mi je to izazov i jako volim da radim sa njima. Do rješenja dolazite kada im pružite priliku i ohrabrujete  ih da nastupaju. Postepeno…Prvo u grupi, pa kad prođe neko vrijeme u paru, pa ih onda pitam osjećaju li da mogu sami – i oni najčešće kažu da tada već mogu. Naravno, nema veze što će možda i pogriješiti. I to je sastavni dio puta. Naredni put će biti bolji i idemo dalje, strpljivo i postepeno” – sugeriše Baldić.

Ona navodi da su učešća u takmičenjima za talentovanu djecu veoma važna. To je način da postanu bolji u onome što rade ali i da “nauče da se bore za svoje ciljeve”.

“Uvijek im govorim da su tamičenja važna i to, naravno, ne samo zato što postoji mogućnost da dobiju nagradu već da bi stekli iskustvo, vdijeli gdje griješe , a gdje im ide dobro, čuli druge, družili se, shvatili kako funkcionišu stvari…. Uvijek im govorim da se odazivaju izazovima ovog tipa. To je osnova postojanja. Ne moraš biti najbolji, drži se ti i sredine, ali nauči da se boriš u životu. To je jako važno – imati cilj i ići naprijed. Tako učiš životnu školu” – zaključuje Baldić.

Podsjetimo, Na 12. Festivalu dječjih klapa održanom nedavno u Zadru, dječja klapa “Marineri” iz Kotora osvojila je drugo mjesto (Srebrni brodić) u kategoriji do 16 godina.

Nastupilo je ukupno 11 klapa u dvije kategorije, do 14 i do 16 godina. Prvo mjesto osvojila je klapa “Feral” , drugo “Marineri” a treće “Lantina”. 

Repriza emisije “Radost” koju uređuje i vodi Jelena Kljajević, a čija je gošća ove nedjelje bila Nada Baldić, na programu je u utorak 14. juna od 19 i 30.

Podijeli na: