Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

31.10.2024
1141

ANĐELIĆ: OD 1. JUNA DO DANAS PRIMLJENO 1.450 INICIJATIVA ZA OBAVLJANJE INSPEKCIJSKOG NADZORA

Tekst: Biljana Marković

Foto: Radio Kotor / S.Č.

Služba za inspekcijske poslove Opštine Kotor je tokom turističke sezone, odnosno od 1. juna do danas, primila 1.450 inicijativa za obavljanje inspekcijskog nadzora, saopštio je Radio Kotoru načelnik ove službe Miro Anđelić.

Od ukupnog broja primljenih inicijativa, 250 je, kaže, pisanih, a ostale su podnesene putem dežurne službe.

“Najveći broj prijava odnosio se na uzurpaciju javne površine, nelegalno bukiranje, nuđenje turističkih usluga, obavljanje prevoza turista, postavljanje, odnosno građenje privremenih objekata bez prijave i dokumentacije, te vanpijačnu prodaju”, precizira Anđelić.

Dodaje da su trenutne aktivnosti Službe za inspekcijske poslove ovih dana usmjerene na kontrolu linijskog prevoza, u smislu poštovanja reda vožnje shodno Zakonu o prevozu u drumskom saobraćaju.

“Jedna od aktivnosti koja se sprovodi u saradnji sa Mjesnom zajednicom Škaljari jeste uklanjanje auto olupina i vozila koja su neregistrovana, a duže vrijeme stoje na javnim površinama”, rekao je Anđelić.

Takođe, inspektori u ovom periodu, a u saradnji sa kontrolorima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom obavljaju kontrole terasa, odnosno privremenih objekata u zoni morskog dobra.

“Obavljamo kontrolu izdatih odobrenja, kontrolu površine korišćenja, odnosno gabarita i kvadrature ugostiteljskih terasa, te prijava gradnje i slično. Dosadašnje sprovedene kontrole su pokazale da 60 odsto korisnika morskog dobra, odnosno vlasnika privremenih objekata u zoni morskog dobra prošireno koriste gabarite terasa u odnosu na kvadraturu koja je izdata i planirana urbanističko-tehničkim uslovima. U tom slučaju, inspektori preduzimaju upravne mjere i radnje, prekršajno se kažnjavaju vlasnici privremenih objekata, a gdje dođe do potrebe, preduzimaju se upravne mjere i radnje u cilju vraćanja tih terasa u gabarite i korišćenja u zakonskim okvirima i osnovama”, pojašnjava Anđelić.  

Kada je u pitanju kadrovska struktura, služba je ove godine funkcionisala u postojećem sastavu, tačnije nisu zapošljavani novi službenici.

“U Službi za inspekcijske poslove trenutno je dvadeset službenika. Taj broj nije dovoljan s obzirom na to da imamo devet inspektora, deset savjetničkih mjesta i jedno rukovodeće. Strukturu službe čine inspektori za turizam, potom, za saobraćaj i drumske puteve, te komunalni inspektori. U pomenutih devet inspektora, trenutno imamo tri turistička, dva saobraćajna i ostalo su komunalni inspektori”, kazao je Anđelić.     

Što se tiče tehničke opremljenosti, za narednu godinu, u saradnji sa Službom zajedničkih poslova, planirana je nabavka jednog putničkog vozila.

“Prošle godine smo nabavili kompletne uniforme, tako da u narednoj nismo planirali ovaj vid nabavke”, rekao je Anđelić.

Ističe da je za potrebe inspekcijskog nadzora u prošloj godini nabavljena tehnička oprema radi nadgledanja i praćenja kritičnih tačaka na kojima se obavlja odlaganje i deponovanje smeća i otpada suprotno Zakonu o upravljanju otpadom i Zakonu o komunalnim djelatnostima.

“Riječ je o opremi za video nadzor iz vazduha u svrhu lakšeg obavljanja inspekcijskog nadzora na nepristupačnim predjelima gdje dolazi do nagomilavanja otpada, kao što je na primjer risansko brdo ili određeni teritorijalni predjeli u Grblju”, zaključio je Anđelić.

 

Podijeli na: