Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.02.2023
382

ANIMA: KO ZABORAVLJA PROŠLOST ODUSTAO JE OD BUDIĆNOSTI- 30 GODINA OD OTMICE IZ VOZA 671 U ŠTRPCMA

 

Prenosimo saopštenje Anime:

27. februara 1993. voz 671 je krenuo iz Beograda  ka Baru,  na  železničkoj stanici Štrpce dočekala ga je paravojan formacija Osvetnici i srpska oružana formacija predvođena sada haškim optuženikom Milanom Lukićem, uz pomoć policije koja je bila u vozu, i iz njega  odvela 20 civila nesrpske nacionalnosti u nepoznatom pravcu. 30  godina  je  od ratnog zločina otmice u Štrpcima.  Svjedočenja posmatrača govore da su bez traženja objašnjenja napustili kupe i voz. Oteti i ubijeni su bili civili. Ubijeni su zbog onog što je pisalo u njihovim dokumentima. Većina ubijenih su bili iz Prijepolja, Priboja, Beograda i Podgorice.

Ni nakon 30 godina od zločina većina njih nije pronađena. Za ovaj zločin osuđen je Nebojša Ranisavljević u Višem sudu u Bijelom Polju  na  15 godina zatvora. Mićo Jovičić je osuđen pred sudom u BIH na kaznu zatvora od 5 godina.  U Haškom tribunalu osuđen je Milan Lukić za zločine počinjene u Višegradu na doživotnu robiju, dok za ovaj zločin nije odgovarao. Ove godine Viši sud u Beogradu je prvostepeno osudio Gojak Lukića, Duška Vasiljevića i Jovana Lipovca na po 10 godina zatvora a Dragana Đekića na pet godina zatvora.

Podsjećamo crnogorsku javnost otete putnike su prvo pretukli a potom odveli na obalu Drine i ubili. Najstarija žrtva imala je 59 a najmlađa 16 godina. Države još ne priznaju vlastite ratne zločine a kazna je nepravična i preniska za počinjeni zločin. Ni poslije trideset godina svi počinioci u koje se sumnja a naročito naredbodavci nisu poznati ni procesuirani

Crna Gora ne može da se distancira od ovog zločina. Sjećamo se ovog  zločina i motiva koji su do njega doveli. Pamtimo i druge zločine u kojima pravda nije zadovoljena. Institucije učestvuju u projektovanju zaborava, selektivnog kažnjavanja i neadekvatnog informisanja što ometa suočavanje sa prošlošću  i stvaranje mira.

Pamtimo zločine učinjene u naše ime i tražimo da pravda bude zadovoljena.

 

(ANIMA Centar za žensko i mirovno obrazovanje Kotor)

Podijeli na: