Društvo
ANIMA – TEMA NASILJA NAD ŽENAMA ZATVORENA U NAŠEM DRUŠTVU
Danas je u press sali Kulturnog centra “Nikola Đurković” u organizaciji Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA održan diskusioni kružok na temu “Nasilje”.
Ova tema dio je projekta (diskusionih kružoka) pod nazivom ”Razgovara(j)mo o slobodi – učimo jedni od drugih” koje ANIMA organizuje povodom, kako navode, političke situacije koja se iz dana u dan zaoštrava i ima tendenciju da ozbiljno ugrozi lične i građanske slobode u Crnoj Gori.
“Cilj svih ovih godina održavanja diskusionih kružoka jeste da pokušamo da zainteresujemo građane i građanke Kotora, da formiramo siguran prostor za razgovor i dijalog, ne samo za diskusiju. I to je negdje spiritus movens ovih naših okupljanja. Tema ove godine je Nasilje i to ne samo rodno zasnovano. Nije čak ni nasilje koje je okrenuto prema sebi, a može i to s vremena na vrijeme biti, već je nasilje koje se događaja u zajednici, odnosno različiti oblici i forme političkog, sistemskog i institucionalnog nasilja. Naročito vezane za aktuelno društveno-politički trenutak u Crnoj Gori i poveznica sa ženama - koliko su one dio društvenih i političkih procesa koji se događaju u ovom trenutku a koliko zapravo i ne. I da li žene imaju nešto drugo da kažu u odnosu na ovu situaciju na svoj način, kako one vide i koji je njihov politički stav i opredjeljenje u odnosu na ono što se nama dešava. Politički promišljati, kritikovati stvarnost i misliti kako se odupirati svakodnevno ovim dnevno-političkim stvarima” – objašnjava Ervina Dabižinović ispred ANIME.
Uvodničarka je bila Staša Zajović, jedna od osnivačica i koordinatorka udruženja “Žene u crnom”, mirovne skupine koja se bori protiv autokratskih režima u Srbiji.
Ona je govorila o temi nasilja kroz zloupotrebu žena i seksualnog uznemiravanja.
Ispred ANIME Ljupka Kovačević ocjenjuje da je u Crnoj Gori tema nasilja nad ženama zatvorena.
“Ta tema je bila otvorena 2004. godine sa slučajem S.Č. , Moldavkom. Tada se puno pričalo o seksualnim nasiljem nad ženama. Za žene u Crnoj Gori ta tema je ostala zatvorena potpuno. Nije se otvorilo nasilje nad djevojkama koje je bilo prisutno. Prije par godina tema je ponovo bila otvorena sa Porto Montenegrom kao mjestugdje se dešavala elitna prostitucija” – priča Kovačević.
Kako navodi Zajović, država mora da bude amnestirana od najvećih tereta zločina.
“Da li u državu organizovanog zločina, koja je organizovala u kontinuitetu od devedesetih na ovamo zločin na prostoru bivše Jugoslavije i državno organizovala prostituciju na ratištu, možemo uopšte da imamo bilo kakvo povjerenje. Da li je prekid ćutanja o nasilju nešto što ide u prilog ženama” – navodi ona.
Ona je, između ostalog, govorila o kontinuiranoj nekažnjivosti nasilja nad ženama u miru i u ratu.
“Kad postoji za žene mir, kad dolazi do rata, da li stanje mira može uopšte se zvati stanje mira za žene. Kad prestaje rat, je li to stanje mira ili se rat nastavlja drugačijim sredsvima budući da je kvantum ili tolika količina nekažnjenog ili nekažnjivog nasilja prisutna u našem okruženju da onda u stvari ne postoji nikakva razlika za žene između rata i mira. Trideset posto nasilja u porodicama se događa od onih koji su bili učesnici rata i to su uglavnom oni koji su bili pripadnici oružanih snaga. Oni nisu nikad gonjeni i mi nemamo statističku bazu podataka zapravo koliko oni vrše nasilje. A s druge strane su i oni žrtve jer su oni PSP, nemaju nijednu instancu kojoj se mogu obratiti. Mislim da je to apsolutno paralelno sa državom organizovanog zločina” – ocjenjuje Zajović.
Ona je govorila i o slučaju Mike Aleksića, profesora glume koji je uzdrmao javnost.
“On je prenio sistem ratnog zločina, ratne discipline sa ratišta. On je bio pri vojnoj jedinici, imali su organizovane bordele. Hoću da kažem kako je taj obruč države organizovanog zločina neprobojan i koliko se u stvari reflektuje na tijelu žena. Tijelo žene je jedno od velikih nekretnina preko kojih se valjaju velike kriminalne radnje. Ratni žločin je rat koji traje i zločini koji neće biti kažnjeni. Država organizovanog zločina je kontinuum ratnog nasilja” – navodi, između ostalog Zajović.