Društvo
ALIHODŽIĆ ZA MULTIKULTURU RADIO KOTORA: POKUŠAVAM DEMISTIFIKOVATI ODLAZAK NA ONAJ SVIJET
Arheološkinja Timka Alihodžić, viša kustostkinja Antičkog odjela Arheološkog muzeja u Zadru, za emisiju “Multikultura” Radio Kotora kaže da je gostujuća izložba „Ispričat ću ti priču“ čija je autorka, trenutno postavljena u Budvi, a zainteresovani je mogu pogledati do 5. decembra ove godine.
Izložbu su do sredine ovog mjeseca (16. oktobra) mogli pogledati i zainteresovani u kotorskoj Galeriji solidarnosti, a 136 arheoloških nalaza iz rimskih nekropola I i II vijeka, iz vremena imperatora Domicijana, koje čuva, istražuje i izlaže Arheološki muzej iz Zadra, predstavljeno je i osobama oštećenog vida.
“Značajno mjesto na ovoj izložbi, koja je prvi put priređena 2015. godine, zauzima vitrina sa kopijama predmeta koji su dostupni za taktilna čula, s legendama na Brajevom pismu i audio katalogom. To je posebna vrijednost ove izložbe”, istakla je Alihodžić.
Naša sagovornica pojašnjava da je do sada u Zadru istraženo i obrađeno skoro dvije i po hiljade grobova, a namjera je bila da se rekonstruiše život antičkog čovjeka. Uz pomoć izloženog arheološkog materijala može se vjerodostojnije spoznati o običajima sahranjivanja, mogućim zanimanjima, navikama i socijalnom statusu osoba koje su živjele u antičkom Jaderu (današnji Zadar).
“Važno mi je bilo i da laičkoj javnosti predstavim što mi arheolozi sve radimo kako bismo stigli do neke priče, do novog traga i utiska. Od otkrića do prezentacije je dug put. Iza ove izložbe, kao i iza mnogih do danas održanih, stoje gotovo svi zaposleni u našoj ustanovi kulture. Za mene, kao arheološkinju, to je andrenalinski posao, nerjetko zaboravite na vrijeme koje protiče, jer ste isključivo vezani za istraživanje i spoznaju. Ovaj posao zaista morate voljeti”, priča nam Alihodžić.
Tokom istraživačkog posla, najveću pažnju privukao joj je skeletni grob koji nije imao nikakve priloge, ali se kasnije došlo do interesantnih rezultata. Naime, nakon antropoloških analiza je potvrđeno da je sahranjena osoba bolovala od sifilisa.
“Taj skeletni ostatak datiran je u II vijek, što na izvjestan način ruši teoriju da se sifilis pojavio sa dolaskom Kristofora Kolumba. Osim toga, zanimljivo je da se od tada pa do danas procedure vezane za sahranu pokojnika uopšte nisu promijenile. U najvećem broju grobova pronašli smo svjetiljke i novac. Dakle, svjetiljka da osvijetli put na onaj svijet, a novac da se plati prelazak preko rijeke Siks. Raspitivala sam se prethodno po mnogim selima u Hrvatskoj i regionu i saznala da se i danas uz pokojnika nerjetko ostavlja novac. Pronađene su još posude od stakla, keramike, nakit, mrežice za kosu, čak kockice za igru i žetoni”, rekla je Alihodžić.
Grobovi preminulih su, po njenom mišljenju, svojevrsne vremenske kapsule, koje svjedoče o minulom vremenu i svaki od njih je priča za sebe.
“Želim demistifikovati smrt. Često puta se zapitam zašto se bojimo nje, ako smo joj svakoga dana sve bliži. To je ipak nešto najizvjesnije što dolazi, bez obzira na naše različite stavove i uvjerenja u vezi sa njom. Smatram da je bitno da na ovom svijetu nesebično pružamo ljubav i imamo razumijevanja za sve što je drugačije od našeg viđenja i poimanja stvari uopšte i da će samo tako strah od ovog misterioznog fenomena svakako biti manji”, navela je Alihodžić.
Raduje se, kaže, intenzivnijoj saradnji kulturnih institucija, istraživača, umjetnika i svih uključenih u široko područje kulturne razmjene na nivou država regiona.
“Na Crnogorskom primorju postoje izuzetne nekropole. Kada smo krenuli sa ovom, gostujućom izložbom, ideja je bila da svaki grad-domaćin prezentuje jedan svoj grob iz antičkog perioda. Smatram da je to dobar način da uhvatimo nit koja će nas povezati i otvoriti prostor za budući dijalog i saradnju”, zaključila je Alihodžić.
Podsjetimo, ovomjesečnu emisiju “Multikultura” uređuje i vodi Sanja Čavor, a reprizu možete poslušati večeras u 20 sati i 30 minuta.