Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.08.2024
988

ALEKSIĆ O ARTYSH LAB-U: UZ MELODIJE I POKRET PODRŠKA PORODICI KAO KLJUČNOM FAKTORU U FORMIRANJU MUZIČKOG UKUSA KOD DJECE (AUDIO)

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor

Muzika ima veliki, transformativni uticaj na ljude, posebno na najmlađe, ocijenila je za Radio Kotor pijanistkinja Neda Aleksić, muzička pedagoškinja i osnivačica Umjetničkog udruženja Artysh:Lab, a kreirati programe uz koje će djeca stasavati, kao što su odabrana djela klasične muzike, uspavanke i slično, predstavlja veliku odgovornost.

Početkom mjeseca na Pjaci od kina, u okviru KotorArt-a (programa Babyartić), predstavnice ovog udruženja održale su interaktivne koncerte za bebe, uzrasta do 3 godine i za djecu uzrasta od 4 do 6 godina.

Aleksić naglašava da skoro deceniju osmišljavaju zanimljive muzičke radionice za bebe i djecu od perinatalnog perioda do dvanaeste godine.

“Na prvom Artysh Kid interaktivnom koncertu u Kotoru, u publici su bili mališani uzrasta od 4 do 6 godina sa svojim roditeljima, bakama i dekama. Drugog dana Baby Artysh koncepcija je bila namijenjena djeci od rođenja do navršene treće godine”, pojašnjava naša sagovornica za emisiju “Nedjeljni razgovor” i ističe, da ih je publika u Kotoru oduševila svojom neposrednošću.

“Tu spontanost smo osjetili, kako od strane odraslih, tako i od strane djece, ali i u samom odnosu odrasli-dijete tokom trajanja programa. Uvjerili smo se da smo sa publikom na istom zadatku, da brinemo o sadržajima i aktivnostima kojima će bebe i djeca biti izloženi i bilo nam je lako da sprovedemo planirane aktivnosti, te zajednički uživamo u koncertu”, pojašnjava Aleksić.  

Napominje da su, pored domaće publike, u programu  učestvovali i strani posjetioci, a imali su i brojne posmatrače koji su pratili program, iako nisu bili tu sa djecom.

“Atmosfera je bila živa, ispunjena radošću i muzikom. Publika je otišla sa riječima zahvalnosti i pohvale našem Artysh timu. Posebno nam je drago da smo vidjeli i dosta očeva koji su učestvovali u muzičkim aktivnostima, da postoji svijest o ulozi i prisutnosti oca u svakodnevnim aktivnostima sa decom”, rekla je Aleksić, dodavši da svojim programima žele da podrže porodicu kao ključni faktor u odrastanju, vaspitanju i formiranju ličnosti djeteta. U vremenu tehnološke ekspanzije došli smo, naglašava, do trenutka kada uređaji i poruke koje na njima slušamo i usvajamo, preuzimaju tu ulogu.

“Važno je da skrenem pažnju na to da mi ne učimo roditelje ničemu novom, već želimo da podstaknemo prirodne instinkte kroz muziku i pokret, a koji posljedično utiču na razvoj odnosa roditelj-dijete i različite aspekte psihomotornog razvoja. Potrebno je da roditelji budu svjesni da rano djetinjstvo ima kritične periode razvoja koje je ključno ne propustiti, jer se oni kasnije teže mijenjaju nego što se u početku uspostavljaju, koliko god mislili da im je u tom trenutku najteže kada treba pravovremeno da se reaguje”, ocjenjuje Aleksić.

U februaru naredne godine proslaviće jubilej-10 godina od osnivanja.

“U okviru obilježavanja ovog značajnog datuma planiramo naše uobičajene programe, ali i Porodični Artysh koncert na kome će sa nama nastupiti djeca koja su porasla na Artysh koncertima i u međuvremenu počela da sviraju neki muzički instrument. Posebno smo ponosni na tu ulogu muzičkih idola najmlađima, kako nas roditelji nazivaju i da možemo da podržimo nove generacije koje nastavljaju da prenose dar muzike publici”, poručila je Aleksić.

Udruženje Artysh:Lab je prepoznato i od strane međunarodne zajednice.

“Imali smo najbolji startap u Srbiji 2018. godine koji je, u svojoj oblasti, imao najveći društveni uticaj. Proglašenje je stiglo od strane Central European Startup Awards i Artysh:Lab je predstavljen međunarodnoj zajednici u regionalnom finalu takmičenja za Centralnu i Zapadnu Evropu u Varšavi”, zaključila je Aleksić.

Emisiju možete poslušati na linku Nedjeljni razgovor.

 

Podijeli na: