Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

05.04.2023
1181

SO KOTOR: VRATITI NADLEŽNOSTI LOKALNIM SAMOUPRAVAMA, HITNO REAGOVATI ZBOG URUŠAVANJA OBJEKATA U ŠKALJARIMA

Odbornici Skupštine Opštine (SO) Kotor su na današnjem, XVII zasijedanju, na inicijativu predsjednika Opštine Vladimira Jokića, bili upoznati sa hronologijom događaja, ali i trenutnom situacijom u vezi sa nedavnim pucanjem i obrušavanjem dijela zida u Novom naselju u Škaljarima, čime je oštećen dio kuća porodica Knezović i Matković, a o čemu je i Lokalni javni emiter Radio Kotor u više navrata izvještavao.

On je podsjetio da su od kraja novembra prošle godine mještani, u više navrata, iskazivali zabrinutost i obavještavali nadležne službe u vezi sa izvođenjem građevinskih radova na ovom području.

Kako je naveo, opštinske inspekcijske službe do sada su uradile sve što je u njihovoj nadležnosti, izlazile na teren, pozivali urbanističko-građevinsku inspekciju, a on je o svemu obavijestio Vladu i nadležna ministarstva.

Investitor je, napominje, izradio idejni, potom i glavni projekat koji je kasnije revidiran, a u izvještaju urbanističko-građevinskog inspektora je pisalo da “radovi na izvođenju objekta ne utiču na postojeće”, što je, smatra, “bila kap koja je prelila čašu”.

On je pojasnio da su, u okviru Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata koji je usvojen 2018. godine, opštine izuzete iz procesa donošenja odluka i nemaju ingerencije kada je u pitanju proces gradnje, pa tako ni u ovoj situaciji.   

“Bez obzira na to što nemamo pravnu nadležnost u postupanju kada je riječ o ovom događaju, svakako imamo onu moralnu, jer su u pitanju naši sugrađan/ke koji su drugi put, nažalost, ostali bez svojih domova. Prvi put se to dogodilo nakon katastrofalnog zemljotresa 1979. godine”, rekao je Jokić.

Osim što je prilikom obrušavanja dijela zida došlo do ugrožavanja kuća porodica Knezović i Matković, naglašava, došlo je i do ugrožavanja dva objekta u drugom redu, iza postojećih. U pitanju je objekat porodice Poček i još jedan koji se rentira.

“Nakon pucanja i obrušavanja zida, odmah sam sa svojim saradnicima izašao na lice mjesta i ponovo smo informisali nadležne inspekcijske službe, Upravu policije, ODT u Kotoru i preduzeli mjere na zbrinjavanju porodica. Članovi porodica koji su ostali bez domova, hitno su smješteni kod svojih najbližih, a nakon toga se krenulo i sa pronalaskom adekvatnog smještaja”, saopštio je on. 

Juče su, nastavlja, imali sastanak sa tri porodice Knezović, Poček i Matković. Porodica Knezović se trenutno nalazi u iznajmljenom stanu o trošku lokalne samouprave. Porodici Poček je takođe riješeno stambeno pitanje, do trenutka utvrđivanja da im je postojeći objekat u Novom naselju bezbjedan za povratak.

“Trenutno smo u problemu sa obezbjeđivanjem krova nad glavom porodici Matković, s obzirom na to da je u pitanju dvočlana porodica, a da manji objekti na području opštine Kotor najčešće služe u turističke svrhe, te da su cijene smještaja neopravdano visoke. Juče smo se saglasili da zajednički probamo da nađemo rješenje i vjerujem da ćemo u narednih par dana i to uspjeti. Postojalo je i razmišljanje da se određene nepokretnosti, odnosno stambeni prostori u opštinskom vlasništvu, daju na korišćenje tim porodicama, ali u ovom trenutku oni nisu adekvatno opremljeni. Još jedan od pokušaja prevazilaženja novonastale situacije i preuzetih koraka od strane lokalne uprave je i današnja posjeta ministarke Ane Novaković Đurović iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, u vezi sa ovom problematikom. Ono što je sigurno, jeste da kuće pomenutih porodica ne mogu ostati u postojećem stanju, ali ni gradilište. Lokalna uprava će tražiti na uvid svu prateću dokumentaciju, a porodicama koje su pretrpjele štetu, svakako ponuditi pravnu pomoć. Zvanično ćemo tražiti i odgovornost svih aktera ovog događaja, bez obzira kojoj političkoj partiji pripadaju”, poručio je Jokić.  

Jedan od predloga koji je došao od članova porodica koje su ostale bez svog doma, dodaje Jokić, bio je i da im investitor plaća mjesečni najam za smještaj, ali je stav opštinskog rukovodstva bio da “tu obavezu ne žele predati trećem licu”, te da je “svakako sigurnije da Opština Kotor bude garant njihovog sigurnog boravka u stanovima”.  

Činjenica je, naglašava, da se i na ovom primjeru pokazalo da je apsolutno nemoguće obavljati kontrolu gradnje na način koji postojeći Zakon predviđa i u postojećim kapacitetima. 

“Izuzetno je frustrirajuće kada sa pozicije gradonačelnika  nemate apsolutno nikakve mehanizme kada je ovako važna tema i problematika u pitanju, već ste svedeni na tzv. poštansko odjeljenje koje institucijama sistema samo prosljeđuje zapisnike, primjedbe i žalbe iz svojih opština”, rekao je Jokić. 

Odbornik SDP-a, dr Ivan Ilić, je kazao da se postavlja pitanje smisla i onoga o čemu oni kao odbornici na skupštini mogu da odlučuju, “ako Jokić, kao najodgovornija ličnost u gradu, tvrdi  da nema nikakve ingerencije nad kontrolom izgradnje objekata”.  

U Škaljarima, rekao je, nije ugrožena livada, pašnjak, šuma, već krov nad glavom onih koji su se do sada više puta obraćali nadležnima i ukazivali upravo na ono čemu smo nedavno i svjedočili.

“Pohvala za sve učinjeno do sada od strane Opštine Kotor, ali se pitam koliko se toga moglo prije svega promijeniti i što je poruka građanima/kama kada se u graditeljstvu dešavaju ovakve stvari. Činjenica je da je prostor opštine preizgrađen, da bi trebalo staviti moratorijum na gradnju. Uvid u dosadašnju dokumentaciju od strane Opštine Kotor ne znači ništa, ako nemamo nadležnosti u postupku donošenja planova, gradnje, inspekcijskog nadzora. To je veoma zabrinjavajuća poruka za sve nas”, mišljenja je Ilić. 

Šef kluba odbornika DPS, Željko Avramović, uputio je primjedbu predsjedniku Jokiću, uz očekivanje da će on “danas na sjednici kazati da je u ovom slučaju neko u državnoj upravi smijenjen”.

Mišljenja je i da ministarka Novaković Đurović treba podnijeti ostavku, da se sudije smijene, procesuiraju krivci i da bi to bila “jedina poruka državnim službenicima i investitorima da se ne mogu tako ponašati”.

Avramović je spočitao Jokiću i to što, osim što “pripada grupaciji koja podržava Abazovića”, u proteklih par godina “ništa nije uradio kako bi uticao na izmjenu postojećeg zakona Zakona, osim što je svojevremeno u Kotoru deklarativno protestvovao zbog plaže ispod hotela Huma”.

Jokić je potcrtao da je u više navrata upozoravao na štetne posljedice usvajanja tog Zakona, a naročito je bio za ukidanje  Javnog preduzeća za upravljanje Morskim Dobrom i vraćanje nadležnosti opštinama.

Odbornica Tatjana Crepulja je podsjetila da je problem u Novom naselju u Škaljarima nastao još tokom same pripreme terena za drugu fazu izvođenja radova.

“Ono što smo vidjeli jeste činjenica da je postojalo toliko koraka u kojima se sve na vrijeme moglo spriječiti i obratiti se institucijama sistema koje su očigledno zakazale. Na snazi je bio sistem vrijednosti teške pohlepe”, prokomentarisala je Crepulja, uz konstataciju da je skupštinska govornica dijelom zloupotrijebljena kada je ova tema u pitanju, uz kako je kazala “nepotrebno evociranje rezultata sa nedavnih predsjedničkih izbora”.

Predsjednik Jokić je danas ukazao i na građevinski problem koji je trenutno prisutan na Raškovom brijegu, a na koji, kako je kazao, upozoravaju već dva mjeseca. 

Postoji elaborat svakog opštinskog objekta koji služi za uzgoj i preradu školjki-marikulturu i većina njih je van predviđenih gabarita. Na tom mjestu se nalazi nelegalno izgrađena betonska ploča, sa nadstrešnicom, a iznad je objekat sa UT uslovima koje je izdalo Morsko Dobro. Dakle, temelji su nelegalno izgrađeni, a ono što je iznad je u neku ruku legalno i nelegalno izgrađeno. Za danas je bilo zakazano izvršenje/rušenje od strane inspekcijskih službi, a traži se i izuzeće postupajućih lica o kojem će se odlučiti”, pojasnio je Jokić, dodavši da će se, u cilju suzbijanja divlje gradnje, a u kontekstu objekata koji služe za marikulturu do oktobra ove godine, svi koji služe toj svrsi, sprovesti postupak i utvrditi koji vlasnik je i u kojoj mjeri izgradnjom objekta izašao iz okvira predviđenih gabarita i dati im naloge kako bi se uveli u zakonski okvir.  Moguće je, ističe, da će doći i do “promjena u okviru građevinskih inspekcija koje se nužno, trebaju kadrovski ojačati”.

Uslijedila je pauza i sastanak skupštinskog kolegijuma, na kojem je, na osnovu člana 36. Statuta Opštine Kotor, SO Kotor, a nakon razmatranja Informacije o urušavanju objekata na području Novog naselja, donijela određene preporuke.

One se odnose na to da SO Kotor, kod Vlade Crne Gore i nadležnog Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, inicira izmjene Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, u smislu vraćanja nadležnosti lokalnim samoupravama u pogledu planiranja prostora i kontrole građenja. Ovo, posebno iz razloga zaštite prostora grada Kotora, koji se i zbog specifičnosti terena, nalazi na UNESCO listi svjetske prirodne i kulturne baštine.  

Zahtijevaju hitno reagovanje nadležnih, imajući u vidu da je 30. marta ove godine došlo do urušavanja dva stambena objekta u Novom naselju, a sve u cilju da se ovakav slučaj ne bi ponovio na još nekoj lokaciji gdje se izvode građevinski radovi.

Do izmjene pomenutog Zakona, SO Kotor ocjenjuje da je neophodno ojačati kapacitete urbanističko-građevinske inspekcije i u tom smislu je nužno u Opštini Kotor otvoriti njeno odjeljenje, kako bi blagovremeno reagovali i otklonili sve nepravilnosti na terenu.

Prije razmatranja Informacije o urušavanju objekata u Novom naselju, odbornik PZP Slobodan Bobo Lazović se proceduralno javio prije usvajanja izmijenjenog dnevnog reda (povučene tri tačke) rekavši predsjednici Skupštine Opštine  Kotor (SO) Maji Mršulji da je uzurpirala poziciju koju ima, da joj je mandat istekao u oktobru prošle godine, te da ne radi svoj posao, budući da se danas usvaja zapisnik sa decembarske skupštine. 

“Građani koji su nas glasali 30. avgusta nisu izglasali ovakvu skupštinsku većinu, a na to vas podsjećaju nedavni izborni rezultati. Ova vlast više nema podršku građana/ki Kotora. Predstoje nam parlamentarni izbori, a onda i lokalni, tako da možemo izmjeriti trenutne mogućnosti. U ovom trenutku bi bilo najpoštenije da podnesete ostavku”, saopštio je Lazović.

Mršulja je pojasnila da je sjednica sazvana u skladu sa Zakonom, 20. marta ove godine, zakazana za 5. april, a komentarisanje izbornih rezultata u okviru ove, tako važne tačke dnevnog reda, smatra neopravdanim. Što se tiče trenutnog odnosa političkih snaga u skupštini, kako je rekla “svi znamo ko je ovdje vlast, a ko opozicija”. 

Odbornik Željko Avramović (DPS) je mišljenja da su na snazi “nesnalaženje, izmjene u predlogu dnevnog reda, tehnički nedostaci, povlačenje tački”, kao i da je bilo “sasvim dovoljno vremena da se sjednica pripremi na ozbiljan i temeljan način”.

Jednoglasno je danas usvojena Odluka o potvrdi Odluke o upotrebi stalne budžetske rezerve radi pomoći usljed zemljotresa koji je pogodio pobratimski grad Gaziantep (Turska) 6. februara ove godine. Naime, predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić je 10. februara ove godine donio Odluku da se iz stalne budžetske rezerve (budžeta Opštine Kotor za 2023. godinu) opredijele sredstva, u ukupnom iznosu od 10.859.52 eura, za nabavku osnovnih životnih namirnica za najmlađe stanovništvo ovog turskog grada.

Odbornici su prihvatili Odluku o davanju saglasnosti za zajedničku izgradnju stambenog objekta na kat.parc.319/1 KO Sutvara za potrebe Stambene zadruge zdravstvenih radnika Crne Gore „Zdravstvo“, Odluku o prenosu prava raspolaganja na nepokretnosti Vladi Crne Gore radi ostvarivanja javnog interesa-rekonstrukcije magistralnog puta M-2 Debeli Brijeg-Tivat-Budva, kao i Poslovnik o radu Skupštine Opštine (SO) Kotor.

Nakon diskusije o Nacrtu programa rada gradskog parlamenta, utvrđeno je da sjednici prisustvuje 16 odbornika, tako da Skupština nije imala kvorum da punopravno odlučuje.

Predsjednica SO Kotor Maja Mršulja je za sjutra u 10 sati zakazala sastanak kolegijuma, na kojem će se utvrditi naredni termin nastavka XVII sjednice SO Kotor, o čemu će slušaoci/teljke biti blagovremeno obavješteni putem talasa Radio Kotora. 

Preostalo je još sedam tačaka dnevnog reda.

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor 

 

Podijeli na: