Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

13.05.2016
1578

PROMOVISAN KOMENTAR ZAKONIKA O KRIVIČNOM POSTUPKU CRNE GORE

promocija knjige maj 16 2Knjiga "Komentar zakonika o krivičnom postupku Crne Gore" (četvrto izmijenjeno i dopunjeno izdanje), autora pokojnog prof. dr Momčila Grubača i prof. dr Branka Vučkovića, predsjednika Osnovnog suda u Kotoru promovisana je sinoć u kotorskom kinu "Boka".

"Da li je privilegija ili obaveza naći se sa 1.228 strana pisanog Komentara Zakonika o krivičnom postupku Crne Gore, a ne ustuknuti pred njegovim nesumnjivo velikim obimom i kvalitetnim sadržajem. Ono što je najvažnije jeste da ova knjiga bude jedan od osnovnih alata za uspješnost obavljanja sudijske funkcije, odnosno da omogući pravično vođenje krivičnog postupka i da niko nevin ne bude osuđen. A da se učiniocu krivičnog djela izrekne krivična sankcija pod ulovima propisanim Krivičnim Zakonikom i na osnovu zakonito sprovedenog postupka", kazala je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica.{gallery}promocijazakonika{/gallery}


Svaki komentar Zakonika, kaže, pa i ovaj o krivičnom postupku uvijek je izuzetno kompleksno štivo. "Jer, s jedne strane Zakon o krivičnom postupku obimom i složenošću svojih odredbi predstavlja relativno komplikovan zakonski tekst. Dok s druge strane, ne podrazumijeva samo povezivanje i sa nizom drugih zakonskih izvora iz domena tzv.sporednog krivičnog procesnog zakonodavtsva, već on, po logici stvari, podrazumijeva i postojanje određenih praznina koje se moraju na odgovarajući način popuniti u komentaru. U pitanju je, dakle, sasvim legitimno tumačenje krivičko-procenih normi. Jer su u krivično-procesnom pravu primjena metoda analogije, te rezonovanje prema interpretativno-logičnom obrascu, argumentu a contrario, ne samo mogući i dozvoljeni, već često neizbježni i poželjni. Ovo neizbježno i poželjno vrlo uspješno su obradili, kroz složenu djelatnost komentarisanja odredbi osnovnog izvora krivično-procesnog prava, s obzirom na novine, jer se postojeća sudska praksa u izvjesnoj mjeri više ne može koristiti, a nova rješenja po pravilu zahtijevaju i podrobnija objašnjenja, pri čemu su autori po logici stvari često bili i na ničijoj zemlji", kazala je Medenica.
Predsjednik Osnovnog suda u Kotoru i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Mediteran u Podgorici-koautor knjige prof. dr Branko Vučković istakao je da je profesor doktor Momčilo Grubač dao značajan doprinos razvoju krivično-procesne misli u Crnoj Gori kroz četiri izdanja ovog Komentara, ali i kroz nastavne aktivnosti na Pravnom fakultetu Univerziteta Mediteran u Podgorici. "Lično sam imao sreću što sam ga poznavao i privilegiju da sa njim sarađujem i radim kao koautor. Potrebu da pripremimo novo izdanje ove knjige izazvala je okolnost kad je Skupština Crne Gore 26.juna 2015. godine donijela obiman Zakon o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku. U 92 člana tog zakona predviđene su brojne promjene u mnogim procesnim ustanovama i rješenjima Zakonika o krivičnom postupku od koje neke imaju veliki pa i principijelni značaj. Prije ovih izmjena, Zakonik je mijenjan i dopunjavan još jednom 2010. godine. Najnovije izmjene i dopune Zakonika mogu se ocjeniti pozitivno, one će otkloniti neke, iako ne sve dileme koje je sudska praksa do sada imala u primjeni Zakonika", pojasnio je Vučković.
On navodi da će knjiga biti od koristi svima koji se bave primjenom krivično-procesnog prava u praksi, naročito sudijama, tužiocima, ovlašćenim policijskim službenicima, isnpekcijama, studentima prava, studentima na drugim fakultetima gdje se izučava krivično-procesno pravo, magistrantima i doktorantima na krivično-pravnim studijama. O knjizi su govorili još i rektor Evropskog univerziteta Brčko distrikt-Bosna i Hercegovina prof. dr Mirko Kulić, profesor na Kriminalističko policijskoj akademiji u Beogradu prof. dr Aleksandar Bošković i profesor na Fakultetu za poslovni menadžment u Baru, advokat doc. dr Vukoman Golubović.
Organizatori promocije knjige bili su Kulturni centar „Nikola Đurković" Kotor, Skala radio i Udruženje za krivično pravo i kriminalnu politiku Crne Gore.

Podijeli na: