Arhiva
SVJETSKI DAN POZORIŠTA
Danas je Svjetski dan pozorišta koji se na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta od 1961. godine obilježava širom svijeta
Podsjetimo, zgrada Napoleonovog pozorišta u Kotoru sagrađena je u XVIII vijeku, a francuske okupacione vlasti su je 1810. godine preuredile kako bi uspostavile stalno pozorište, jedno od prvih na ovim prostorima.
Odlukom Sreskog narodnog odbora u Kotoru je 12. februara 1949.godine osnovano Narodno pozorište koje je radilo narednih deset godina. Bilo je jedno od pet profesionalnih pozorišta u Crnoj Gori i u prosjeku imalo osam premijera godišnje.
Upravnik je bio Miloš Jeknić, a glumci Boko Parteli, Ivo Begu, Boro Begović i drugi. „Sjećam se da se porodično išlo u pozorište, da su se kupovale sezonske karte za teatar i kino. Stara zgrada poznatog arhitekte Dragiše Brašovana, pozorišna atmosfera, unutra drvo, sjajan portal koji su radili studenti čuvene umjetničke škole u Herceg Novom sa antičkim maskama za tragediju, komediju...
Sjajan niz glumaca koji je uz profesionalne reditelje radio izuzetne predstave koje su nagrade osvajale u zemlji i inostranstvu. O tome svjedoče i kritike ondašnjih pozorišnih kritičara čija je riječ imala težinu. Malo se zna podatak da je Crna Gora u ono vrijeme imala najviše pozorišta u Evropi po broju stanovnika, a kotorskih osam premijera godišnje danas nema cijela zemlja" – ispričao je svojevremeno Radio Kotoru teatrolog prof. dr Darko Antović, autor knjige „Kotorsko pozorište u 19.vijeku".
Kako je kazao, nakon zemljotresa lako se prionulo na izgradnju nove sale umjesto da se vidi kako da se obnovi stara. „Negdje osamdesetih je upriličeno otvaranje novog pozorišta i pozvani su poznati pozorišni glumci među kojima i Fabijan Šovagović. Prišao je pozornici, pogledao je i rekao da nikada tu neće nastupiti. Sjećam se da je kazao da je Kotor uništio jednu od najljepših dvorana u Jugoslaviji, ali se kasnije nije mnogo pričalo o tom incidentu" – dodao je Antović.
Danas, na Svjetski dan pozorišta, Kotor nema pozorište. Crna Gora ima tri profesionalna teatra – CNP, "Zetski dom" Cetinje i Gradsko pozorište Podgorica.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
SREĆNA NOVA 2026. GODINA
Društvo
JOKIĆ-GRAD I DUŠKO ZASLUŽILI JEDAN DRUGOGA
Društvo
SVETA VRAČA – VEĆE KOLIČINE TOALET PAPIRA NA JAVNOJ POVRŠINI, ZAPALJENA DVA KONTEJNERA
Sport
JAKŠIĆ NAJBOLJI SPORTISTA GRADA - AMSK KOTOR JAK TIM
Društvo
PREDSEDNIK MILATOVIĆ U NOVOGODIŠNJOJ PORUCI: „U 2026. GODINI ZAVRŠAVAMO POSAO“ EKONOMIJA KOJA RADI ZA LJUDE, SNAŽNE INSTITUCIJE I EU DO 2028.
Mali Oglasi