Arhiva
IZ KONZERVATORSKE RADIONICE ŽIVKA RADOVIĆA
Izložba „Iz konzervatorske radionice Živka Radovića" biće otvorena u Galeriji solidarnosti u Starom gradu večeras u 19 sati. Izliožbu će otvoriti slikarka-konzervatorka Jasminka Grgurević.
„Izložba Iz konzervatorske radionice Živka Radovića preko fotografija ikona, slika i fresaka prije, u toku i poslije restauratorsko-konzervatorskih zahvata koje je izveo jedan od najpoznatijih crnogorskih konzervatora, ukazuje na značaj profesije u očuvanju kulturne baštine, na njenu kompleksnost koja uključuje široko obrazovanje, dobro poznavanje zanata, odgovornost i posvećenost .
Živko Radović je rođen 1962. godine u Mojkovcu. Diplomirao je na Kulturološkom fakultetu na Cetinju 1986. godine. Bogato konzervatorsko iskustvo sticao je još za vrijeme studija kao član konzervatorske ekipe Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije na terenim u Pećkoj patrijaršiji, Sabornom hramu u Kraljevu, manastirima: Ljubostinja, Ravanica, Vraćevšnica, Studenica, Gradište, riznici Srpske pravoslavne crkve u Dubrovniku.
Od 1988. do 2000.godine je bio zaposlen Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture na Cetinju, a od 2000. godine stalno je zaposlen u JU Muzeji i Galerije Podgorice.
Od 1988.godine do danas, samostalno ili kao rukovodilac radova, radio je na brojnim kulturnim dobrima Crne Gore: ikonostasu manastira Morače, crkvi Sv.Nikole u Bijelom Polju, Đurđevim stupovima kod Berana, crkvi Sv. Đorđa u Podgorici, ikonama: iz riznice manastira Ostrog, Spomen doma u Reževićima, crkve Sv. Dimitrija u Kolašinu i ikonama i slikama iz mnogih drugih crnogorskih crkava, od Žabljaka preko Kolašina, Mojkovca do Budve, Kotora i Herceg Novog, naslikanih u periodu od 16 - 20 vijeka.
Istovremeno, tokom proteklih godina Živko Radović je radio zidne slike u manastirima Đurđevi stupovi kod Berana, Morači, Duljevu, Ostrogu, Podmajinama, Sv. Trojici kod Pljevalja, crkvama u Petrovićima, Velimlju, Dragovoljićima, crkvi Sv. Đorđa u Podgorici, fragmente zidnih slika crkve Sv. Arhangela Mihaila na Prevlaci kod Tivta" – stoji u najavi iz OJU „Muzeji" Kotor.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Sport
OMLADINCI BOKELJA BOLJI OD PETROVCA, 31.JANUARA U TREBINJU SA CRVENOM ZVEZDOM
Kultura
IZLOŽBA MILOST ŽANE BAJIĆ-UMJETNOST KAO ZAHVALNOST
Kultura
DELAĆ O NOVOJ ZBIRCI POEZIJE: STRAHOVITA NJEŽNOST OTVARA PROSTOR EMPATIJE, PREPOZNAVANJA I UNUTRAŠNJE SLOBODE (AUDIO)
Društvo
TRADICIONALNI SVETOSAVSKI PRIJEM – GRAMATE NAJBOLJIM UČENICIMA GRBLJA: STAŠI, SARI, VUKU I LUKU (VIDEO)
Društvo
ODRŽAN TRADICIONALNI SVETOSAVSKI PRIJEM – DONKOVIĆ, VUKŠIĆ, LATKOVIĆ I BUBANJA NAJBOLJI UČENICI GRBLJA
Mali Oglasi