Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

14.08.2014
1013

UMJETNOST VARIJACIJA ZA KRAJ KOTOR ARTA

ratimir martinović kotorartKoncertom pod nazivom Umjetnost varijacija sinoć u katedrali Sv. Tripuna završeni su 13. Don Brankovi dani muzike i 6. Međunarodni festival Kotor Art.
Uz festivalski orkestar nastupio je pijanista i umjetnički direktor Don Brankovih dana Ratimir Martinović.
Publika je bila u prilici da čuje djela Betovena, Lahnera i drugih kompozitora, a Martinović se prvi put u Crnoj Gori pojavio i u ulozi dirigenta.

Foto-PR KotorArta

ratimir martinović kotorartRatimir MARTINOVIĆ, pijanista, diplomirao je i magistrirao klavir na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (1999, 2002) u klasi prof. Kemala Gekića.
Dobitnik je prvih nagrada na takmičenjima u zemlji i inostranstvu, kao i društvenih i univerzitetskih priznanja.
Nastupio je na preko šest stotina resitala, kamernih koncerata i koncerata s orkestrom, svirajući u većini evropskih zemalja, Rusiji, SAD-u, Kanadi, Meksiku, Argentini, Japanu, Kini i Tajlandu, i to u najprestižnijim muzičkim dvoranama.
Pored čestih resitala, Martinović redovno nastupa kao solista s orkestrima, među kojima su simfonijski orkestri Berlina, Istanbula, Meksika, Tajlanda, Harkova, Montereja, Makedonije, Beograda, simfonijski orkestri nacionalnih medijskih kuća Češke i Srbije, kamerni orkestri „Viotti", „Gudači sv. Đorđa", „Dušan Skovran", „Young European Soloists" i dr.
Jedan je od osnivača Internacionalnog festivala KotorArt i umjetnički direktor njegovog segmenta Don Brankovi dani muzike.
Osnivač je i član KotorArt trija zajedno s violinistom Romanom Simovićem i klarinetistom Aleksandrom Tasićem.
Redovni je profesor glavnog predmeta (klavir) na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Festivalski orkestar KotorArta osnovan je u okviru istoimene nezavisne inicijative u kulturi 2003.godine.
Zamišljen kao „staggione" (sezonski) ansambl koji funkcioniše i po principu majstorskog seminara, cilj ansambla jeste okupljanje perspektivnih muzičara regiona koji bi tokom nekoliko nedjelja pripremali i izvodili odabrane programe.
Uz edukaciju, kroz rad s istaknutim dirigentima i solistima i koncertne nastupe ovako koncipiran Festivalski orkestar ima i jedno dodatno značenje i poruku koja je na fonu koncepta cijelog festivala – to je poruka slavlja muzike kroz toleranciju, suživot i razumijevanje.
Višegodišnji rukovodilac ansambla bila je violončelistkinja Timea Kalmar, koja je sa svojim gudačkim kvartetom „TAJJ" činila okosnicu orkestra, dok od 2014. godine tu ulogu preuzimaju članovi gudačkog kvarteta „Il Belpaese", na čelu s violinistom, ujedno i koncert majstorom orkestra, Arpadom Nađem.

Podijeli na: