Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

04.11.2015
487

ODRŽAN SEMINAR IPA PREKOGRANIČNOG PROGRAMA

tivat cdm.meDvodnevni Implementacioni seminar za korisnike bespovratnih sredstava u okviru Trećeg poziva za dostavljanje prijedloga projekata IPA Prekograničnog programa Hrvatska-Crna Gora 2007-2013 održan je 2. i 3. novembra 2015. u Tivtu.
Seminaru je učestvovalo po tri predstavnika korisnika iz Crne Gore za svaki od pet izabranih projekata.
Predstavnici Ugovornog tijela - Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, program menadžer Donata von Sigsfeld i menadžer za nabavke Claire Bourgade, uz podršku službenika Zajedničkog tehničkog sekretarijata Dragana Đurišića, Sanje Todorović, Kristine Brbore i Perice Pušića, korisnicima EU grantova približili su upravljanje projektom, izvještavanje i zahtjeve za plaćanjem, izmjene ugovora, sekundarnu nabavku, dokumentaciju troškova i oslobađanje od PDV-a, monitoring troškova i komunikaciju i osiguravanje vidljivosti EU finansiranja.
Prisutni su bili u prilici da učestvuju u praktičnim vježbama za manje izmjene ugovora (realokacije) i izradu plana nabavki za svaki projekat pojedinačno.

Podsjetimo, projekti su podijeljeni u tri mjere, a u okviru Mjere 1: Zajednički projekti za zaštitu životne sredine, prirodnog i kulturnog nasljeđa odabrana su tri projekta:
• „Prekogranična zajednička istraživanja i podizanje svijesti u prevenciji zaštite životne sredine-Uspostavljanje veće sigurnosti i mjera za zaštitu pomorskog dobra (naglasak na obali) Hrvatske i Crne Gore (CoRE)",
• „Mapiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru - 4M",
• „Održivo upravljanje vodnim resursima".
Iz Mjere 2: Zajednički turistički i kulturni prostor odabran je projekat "Posmatranje ptica i Eko-turizam na području južnog Jadrana (BETSA)".
Iz Mjere 3: Mali prekogranični razvojni projekti zajednice izabran je projekat "Sport za djecu i mlade: Jačanje razvoja i saradnje u prekograničnom području - OH2O-POLO".
Ukupna vrijednost ovih projekata u Hrvatskoj (u postupku je ugovaranje 5. projekta) i Crnoj Gori iznosi 1.629.839,66 eura, od čega 1.342.295,79 eura čine bespovratna sredstva Europske unije, a ostatak je kofinansiranje od strane korisnika granta.
U Crnoj Gori vrijednost 5 izabranih projekata iznosi 939.067,39 eura, a od tog iznosa je ugovoreno 778.455,24 eura bespovratnih sredstva Evropske unije.
Podsjetimo, seminar sa istom tematikom održan je 14. oktobra u Dubrovniku, za prekogranične partnere iz Hrvatske.

Podijeli na: