Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

16.10.2015
783

MUSTUR: DEVASTIRAN PUT I UZURPACIJA PONTI GORUĆI PROBLEMI

boro musturU Mjesnoj zajednici Stoliv zadovoljni su proteklom ljetnjom turističkom sezonom. „U turističkom info-punktu koji je prvi put ove godine otvoren u Stolivu, tokom tri ljetnja mjeseca boravak je prijavilo 1.542 gostiju, a naplaćeno je 5.750 eura boravišne takse", rekao je danas, gostujući u kontakt emisiji „Grad i vi", predsjednik Mjesne zajednice Stoliv Borislav Mustur. Prema njegovim riječima, najbrojniji su bili Srbi 29%, Rusi 23%, turista iz Bosne i Hercegovine bilo je 6,8 %, Velike Britanije 6,2 %, Mađara je bilo 5, a Poljaka i Ukrainaca po tri%. Zanimljiv je podatak da je najveći broj prijavljenih turista, odnosno 78% bilo mladih starijih od 18 godina. Od ukupno 11 info-punktova i ukupno prijavljenih gostiju na svim opštinskim punktovima, 4,6 % turista prijavljeno je u Stolivu. „Kontrola turista ljeti je bila slaba", kazao je Mustur, dodavši da su se njihove najčešće primjedbe odnosile na brzu vožnju lokalnim putem Muo-Prčanj-Stoliv.

Pješačka staza koja vodi prema Gornjem Stolivu, rekao je, izuzetno je atraktivna za posjetioce i turiste, posebno strance. „Staza je okošena, ali ne i tako pristupačna izletnicima, budući da su stepenice obrasle mahovinom i klizave su, a kameni blokovi su izašli iz ležišta. Trebalo bi ih učvrstiti i sanirati put, jer za tridesetak minuta koliko vam treba da se popnete do Gornjeg Stoliva, ako nigdje ne stajete, možete vidjeti zaliv iz neponovljive perspektive i visine od 240 metara nadmorske visine. Podsjećam da se na ovoj lokaciji nalazi i stogodišnja kostanjova šuma u kojoj su pojedini primjerci kostanjovih stabala stari između 600 i 800 godina", pojašnjava Mustur.
Od planiranih investicija kotorske Direkcije za uređenje i izgradnju do kraja godine, planiran je završetak druge faze javne rasvjete na dvije lokacije u Stolivu. Mustur ističe problem devastirane saobraćajnice, odnosno lokalnog puta Muo-Prčanj-Stoliv. „Radi se o putu koji datira iz doba Austrougarske i prevashodno je izgrađen za tadašnje potrebe kočija. „Danas je opterećen vozilima čija težina prelazi propisanu, ulegnut je, ispucao na više mjesta, a postoji i problem i sa međama koje opterećuju tu saobraćajnicu. Više puta smo se žalili Ministarstvu koje je, apsurdno, izričito zabranilo kretanje teretnih vozila do deset tona osovinskog opterećenja. Kotorska policija je kažnjavala prekršioce, ali smatram da bi kontrole morale biti česte, ako ne i svakodnevne, a kazne za njih mnogo rigoroznije", konstatovao je Mustur.
U Stolivu se još uvijek gradi. „Znalačko korišćenje i primjena novih materijala na novim objektima su veoma rijetke pojave. Tako na jednoj strani imamo brojne sačuvane spomenike kulture, a na drugoj savremene, ali ambijentalno neuklopljene objekte. Investitori i graditelji bi trebali imati obavezu da se raspitaju prilikom gradnje ili bar kontaktiraju nas iz mjesne zajednice, ali to, nažalost, nije slučaj", saopštio je Mustur i potencirao je problem izgradnje privatnih ponti. „Zbog njihove neplanske gradnje, mnoge ribarske poste su uništene ili uzurpirane postavljanjem sidara i privatnih plutača za barke i jahte, bacanjem kamena i raznog otpada u more. Početkom ovog ljeta imali smo problem da je srušena privatna ponta koja nije bila sporna, a ona koja je to bila, ostala je, uprkos našim primjedbama i intervencijama kod nadležnih", zaključio je Mustur.

Podijeli na: