Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

20.07.2014
1353

BOKOVA: KOTOR ČUVA TRADICIJU NA PRAVI NAČIN

BOKOVABOK MOR MAJAGeneralna direktorka UNESCO-a Irina Bokova u okviru zvanične posjete Crnoj Gori, boravila je juče u Kotoru.
Tokom posjete Bokova je imala radni sastanak sa predsjednicom Opštine Kotor Marijom Ćatović u Pomorskom muzeju. Nakon toga posjetila je Bokeljsku mornaricu gdje joj je viceadmiral Ilija Radović u ime Mornarice uručio povelju kojom je proglašena prvom ženom - počasnom članicom ove tradicionalne nevladine organizacije. Bokovoj je uručena povelja, Statut i monografija Bokeljske mornarice, a u njenu čast je odigrano tradicionalno kolo. Sa istorijom i načinom rada organizacije upoznao je predsjednik Upravnog odbora Nikola Ciko. Bokova je u ime Unesco-a zahvalila na ukazanoj časti. "Impresionirana sam brigom koju vidim da polažete u očuvanju tradicije duge dvanaest vjekova, a to je ono što uvijek naglašavam – svjetska baština je i sve ono što oživljava te autentične građevine i objekte, dakle - ljudi, lokalne zajednice, lokalni identitet. Upravo se u Kotoru to vidi na djelu. Ova kombinacija koju vidim u vašem gradu – svjetska baština koja je opiplijva i ono neopipljivo i dokumentarno nasljeđe Kotor čini toliko važnim. Hvala vam puno na časti koju ste mi ukazali, izražavam veliko zadovoljstvo u ime Unesco-a što ste me primili u svoje redove" – rekla je Bokova i dodala: "Pomenut je Statut Bokeljske mornarice, podržavala bih vas u tome da aplicirate da taj dokument bude zaštićen pod još jednim trećim oblikom zaštite koju Unesco ima - kao pamćenje svijeta. Sa jedne strane imamo materijalnu baštinu, zatim nematerijalnu i dokumentarno nasljeđe. Zaista možete biti ponosni na dugu istoriju i na način na koji tu tradiciju održavate u životu.

BOKOVABOK MOR MAJAVeliko je zadovoljstvo vidjeti koliko imate mladih ljudi i djece u vašim redovima. Upravo je to ono što UNESCO očekuje – način na koji se višovjekovne tradicije održavaju je taj da se prenose na mlađe generacije, a vi ste u tome uspjeli i na tome vam čestitamo" – rekla je Bokova u prostorijama Bokeljske mornarice u Starom gradu. O utiscima iz Kotora Bokova je potom dala izjavu za medije.
"Veliko je zadovoljstvo što imam priliku da vidim jedan od najljepših zaliva svijeta, a isto tako i lokaciju svjetske baštine. Imala sam priliku da razgovaram sa gradonačelnicom, da obiđem Pomorski muzej, a razgovarala sam i sa drugim predstavnicima nadležnih organa. Govorili smo o pitanjima očuvanja nasljeđa i baštine, naravno pomenuti su i izazovi koji postoje u tom smislu pogotovo kada se radi o gradu sa ovako dugom tradicijom, a pritom je i danas živ grad. Naravno, gradonačelnica je pomenula zabrinutosr – sa jedne strane se radi na potrebi da se očuva autentičnost grada, a s obzirom da se radi o živom gradu moraju se obezbijediti sve usluge i servisi neophodni za život grada. Pomenuti su izazovi, posebno oni vezani za infrastrukturu. Mi vjerujemo da je potrebno uspostaviti ravnotežu između modernih usluga i servisa i očuvanja autentičnosti, sa druge strane. To je izazov sa kojim se suočavaju i brojne druge loakcije koje su zaštićena dobra, to nije neuobičajeno. Mi ne želimo to da spriječimo, želimo da omogućimo razvoj ali uz istovremenu zaštitu autentičnosti" – rekla je Bokova. Ona je dodala da su predstavnici ICOMOS-a posjetili grad te da će uskoro dati svoje preporuke kako bi na najbolji način pružili podršku lokalnoj samoupravi u nastojanju da pronađe rješenja za neka od gorućih pitanja. "Možemo reći da je kao i mnoga druga mjesta na listi svjetske baštine Kotor na neki način žrtva sopstvenog uspjeha jer privlači brojne posjetioce, a to je veliki izazov - zato naglašavamo da je pravi put turizam ali održivi" – kaže Bokova. Ona navodi da se baština ne štiti na centralnom nivou već da je ovaj posao u rukama lokalnih samouprava. "Pozdravljamo što se u Kotoru na tome radi intenzivno, veliki je stepen posvećenosti i angažovannja. U ovaj proces su uključeni i lokalna vlast i civilno društvo i građani, a to je najvažnije. Uvjeravam gradonačelnicu da su i UNESCO i Centar za svjetsku baštinu spremni da podržavaju Vladu i lokalnu vlast u svim naporima, u pravcu zaštite svjetske baštine u ovom predivnom gradu" – rekla je Bokova.
"Dobili smo podršku UNESCO-a da na pravi način obezbijedimo i građanima i turistima ono što im je potrebno. Očekujemo izvještaj ICOMOS-a, a u okviru njihovih preporuka ćemo poštujući žaštitu nasljeđa uraditi sve što je neophodno" – rekla je gradonačelnica Ćatović.
Na pitanje novinara o medijskim natpisima u kojima je bilo riječi o navodonom razmatranju UNESCO-a o skidanju Kotora sa liste svjetske kulturne baštine, Irina Bokova odgovara da ne vidi tu opasnost. "Naravno da uvijek postoji zabrinutost i da se od strane Centra i Unescovih eksperata budno posmatra šta se dešava, kako se stvari odvijaju i pronalaze se rješenja kako bi se očuvala univerzalna vrijednost ne samo na ovom mjestu nego i na drugim lokalitetima svjetske baštine, ali neposredna opasnost od brisanja sa liste ne postoji" – pojasnila je Bokova. Bokova je kazala da je suština očuvanje autentičnosti. "Bitno je ne dozvoliti da se novom gradnjom i urbanizacijom naruši autentičnost. Mišljenja sam da je u slučaju Kotora situacija jasna - i gradonačelnica i lokalni organi zaduženi za očuvanje baštine itekako su svjesni svih kriterijuma kojih se potrebno pridržavati" – zaključila je Bokova.
Juče, tokom popodneva, visoki zvaničnici obišli su Perast i peraške otoke.

Foto-Radio Dux

Podijeli na: