Arhiva
ANSAMBL 4.1 I BEREZOVSKI VEČERAS U KOTORU
„Ansambl 4.1" koji je nastao kao rezultat zajedničke ljubavi prema kamernoj muzici petorice mladih umjetnika iz Njemačke večeras će se u 21 sat u crkvi Svetog Duha, predstaviti publici na ovogodišnjim Don Brankovim danima muzike izvođenjem dva kvinteta za klavir i duvače – Volfganga Amadeusa Mocarta i Valtera Gizekinga. Na koncertu će biti premijerno izvedena i Dinarska svita, kompozicija domaćeg mladog autora Marka Kovača, kao porudžbina Festivala.
Na repertoaru „Ansambla 4.1" često su kompozicije autora XIX i XX vijeka, koje se rijetko izvode ili koje ranije nisu izvedenе. Među njima su djela Gizekinga, Cilhera, Stefena i Verheja. Članovi „Ansambla 4.1" su: Tomas Hope, pijanista i saradnik na Visokoj muzičkoj školi „Hans Ajsler" u Berlinu, Jerg Šnajder, prvi oboista u Jenskoj filharmoniji, potom Aleksandar Gliksman, prvi klarinetista u Berlinskoj filharmoniji, Fric Palman, prvi hornista u orkestru Državne kapele u Vajmaru, i Kristof Knit, prvi fagotista „Kammerakademie" u Potsdamu.
Foto-PR služba KotorArta
Marko Kovač, student kompozicije, rođen je 1990.godine u Trebinju. Srednju muzičku školu, klavirski odsjek, završio je u Podgorici u klasi prof. Anke Asanović. Osvajao je nagrade na republičkim i međunarodnim pijanističkim takmičenjima. Pohađao je majstorske kurseve Oksane Jablonskaje, Mikelea Rosetija, Kjoko Hašimoto, Vei-Ji Janga, Jurija Kota, Vladimira Krpana, Ratimira Martinovića, Jokut Mihailović, Ninoslava Živkovića, Aleksandra Serdara. Trenutno je student četvrte godine kompozicije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Isidore Žebeljan. Njegova muzika je izvođena u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Nastupa i kao pijanista, izvodeći svoja i djela svojih kolega.
Proslavljeni ruski pijanista Boris Berezovski nastupiće u istom prostoru večeras u 22.30. Na programu pod nazivom „Ruska oluja" naći će se djela Johana Sebastijana Baha, Frederika Šopena, Franca Lista i Petra Iljiča Čajkovskog.
Boris Berezovski je završio studije na Moskovskom konzervatorijumu u klasi prof. E. Virsaladze. Već na svom prvom nastupu u londonskom Vigmor holu (1988) muzički kritičar „Tajmsa" opisao ga je kao umjetnika „zasljepljujućeg virtuoziteta i ogromne snage", a dobijene atribute opravdao je nakon dvije godine kada je pobijedio na Međunarodnom pijanističkom takmičenju „Čajkovski" (Moskva). Od tada redovno nastupa kao solista s najznačajnijim svjetskim orkestrima, poput Kraljevskog orkestra „Koncertgebaua", filharmonija Londona, Njujorka, Berlina, Roterdama, Japana, simfonijskih orkestara Danskog nacionalnog radija, Radio Frankfurta, Francuskog nacionalnog orkestra, ostvarujući saradnju s dirigentima L. Slatkinom, K. Mazurom, L. Segerstamom, M. Pletnjovom, V. Aškenazijem, A. Papanom, G. Dudamelom. Kao kamerni muzičar nastupa s umjetnicima V. Rjepinom, J. Rahlinom, M. Kolinsom, R. Kiršbaumom, B. Pergamenščikovim, B. Anžerer, D. Mahtinom. Diskografski opus Berezovskog obuhvata komplet klavirskih koncerata Ludviga van Betovena, koncerte Rahmanjivova, Čajkovskog i Lista, kao i kompakt-diskove i dvd izdanja sa djelima solističke i kamerne muzike.