Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

11.07.2014
1150

ODRŽANA KOMEMORATIVNA SJEDNICA POVODOM SMRTI NIKŠE ČUČIĆA

Povodom smrti istaknutog muzičkog radnika, profesora, direktora škole, dirigenta, horovođe i kompozitora Nikše Čučića jutros je u koncertnoj dvorani Muzičke škole - crkvi Svetog Duha održana komemorativna sjednica. Uz porodicu, brojne prijatelje i poštovaoce Čučićevog životnog djela, komemoraciji su prisustvovali i predsjednica opštine Kotor Marija Ćatović, predsjednik SO Kotor Nikola Bukilica i biskup kotorski monsinjor Ilija Janjić. Nakon minuta ćutanja i ,,Ave Maria,, od Šuberta u izvođenju soprana Aleksandre Dobriše i pijaniste Dejana Krivokapića, prisutnima se, govoreći o Čučićevom životnom djelu, obratila direktorka Škole za osnovno i srednje muzičko obrazovanje Vida Matjan Marina Dulović, a zatim i sekretar katedralnog zbora „Sveti Tripun" Slavko Dabinović.

„U ovom za sve nas ovdje prisutne teškom trenutku, osjećam potrebu i obavezu da u ime Muzičke škole ,,Vida Matjan,, kao i u svoje lično ime govorim o čovjeku koji na žalost više nije sa nama, uvaženom profesoru Nikši Čučiću. Nikola Čučić je rođen u Kotoru 4.decembra 1936 godine. Nižu i Srednju muzičku školu je završio u Kotoru a Muzičku akademiju u Beogradu, na nastavničko teoretskom odsjeku i violinom kao uporednim instrumentom.Kao jedan od prvih akademski obrazovanih muzičara, 1964. godine se vratio u rodni grad kako bi svojim znanjem ,entuzijazmom i pregalaštvom doprinio razvoju sveopšte muzičke kulture Kotora, a samim tim i Crne Gore. Kao profesor violine, dirigent hora i orkestra, nesebično se davao i sa velikim profesionalizmom gradio svoj pedagoški put. Sa svojim učenicima je redovno osvajao nagrade na brojnim takmičenjima i festivalima. Posebno se istakao vodeći dječiji hor Niže muzičke škole koji je bio najbolji i u bivšoj Jugoslaviji. Na saveznim takmičenjima muzičkih škola četiri puta je njegov hor osvajao najvisočije nagrade- Zlatne lire, i to u Sarajevu 1981. u Prištini 1984. u Novom Sadu 1986. i ponovo u Sarajevu 1989. godine.U okviru Međunarodne kulturne razmjene i saradnje imao je čast da upravo njegov dječiji hor predstavlja Crnu Goru na turneji u bivšem Sovjetskom Savezu gdje je održao više uspješnih koncerata od kojih je najzapaženiji bio u katedrali Sv. Sofija u Novgorodu.
Nakon velikih pedagoških rezultata od 1980. godine se našao na čelu Niže muzičke škole u Kotoru. Njegovim ogromnim trudom i zalaganjima ljudi koji su u to vrijeme odlučivali škola je 1985 godine useljena u zgradu gdje se i danas nalazimo.Nakon razornog zemljotresa trebalo je puno truda, znanja i entuzijazma svojstvenim samo ljudima koji sa puno ljubavi rade svoj posao, da se stvore uslovi za rad škole koja je već potvrdila svoju ulogu i mjesto od značaja za grad Kotor.Posebnu zahvalnost mu dugujemo za ideju da se stari poslijeratni magacin adaptira u koncertni prostor na kojem nam veći i razvijeniji kulturni centri još uvjek mogu pizavidjeti. Uspio je da nadzorom nad građevinskom i akustičkom adaptacijom objekata, nabavkom novih instrumenata, učila, mobilijara i kompletne audio tehnike za tonsko snimanje stvori optimalne uslove za rad škole. Kao čovjek koji je nesebično volio svoj grad dao je poseban doprinos na osnivanju Srednje muzičke škole1986 godine. Iako možda nesigurnim koracima, malim brojem učenika ali sa iskrenom željom da se Kotoru podari još jedna obrazovna ustanova koja će mladim naraštajima pružiti mogućnost kvalitetnog obrazovanja.U vrijeme njegovog rukovođenja, škola je bila veoma prepoznata po kvalitetu nastavnog procesa, nagradama i priznanjima na takmičenjima, festivalima i manifestacijama, stalnom prisutnošću u kulturnom životu i radu u raznim drugim segmentima kulturnog i društvenog života. Radeći na njemu svojstven način on je u Muzičku školu ugradio ne samo radni vijek već i značajan dio svog bića na čemu mu mi današnji radnici posebno zahvaljujemo.
Pored pedagoškog rada sa kojim se posebno istakao u okviru škole bio je i član Crnogorskog simfonijskog orkestra Radio Televizije Titograd, predsjednik i organizator Festivala mladih muzičara Crne Gore, član Savjeta Festivala mladih muzičara Jugoslavije, dirigent Mješovitog hora KUD Nikola Djurković, dirigent orkestra Gradske muzike Kotor, dirigent katedralnog zbora Sv. Tripuna i član Udruženja kompozitora Crne Gore.
Na polju kompozitorske djelatnosti uradio je veliki broj obrada izvornih bokeljskih pjesama, transkripcija i aranžmana za orkestar,hor i klapsko pjevanje.
Za svoj rad dobio je brojna priznanja i nagrade.
Tri plakete Kulturno prosvjetne zajednice Crne Gore, Plaketu Saveza udruženja muzičkih pedagoga Jugoslavije, Nagradu 21 Novembar i Odličje Časnog križa od svetog oca Pape Ivana Jovana Pavla II za visoko profesionalan rad i kvalitet zbora sv. Tripuna.
Posebnu čast je doživio katedralni zbor kao i njihov dirigent 2008. godine na Svečanoj svetoj Misi u kotorskoj katedrali povodom proslave jubileja 1.200 godina prisutnosti moći Sv. Tripuna, da nastupe sa horom Papinske muzičke kapele ,, Sikstina,,.
Jubilej 50 godina umjetničkog rada i djelovanja je proslavio 2009. godine, a tim povodom se maestru pismom javio njegov bivši učenik iz Splita Lorenco Jakičević riječima : ,,U svoj toj ljepoti okruženja u kojoj sam, zahvaljujući Bogu, imao sreću odrasti,dominira jedan lik, osoba koja je udarila pečat mom školovanju, prepoznala moje sklonosti, bila strpljiva i uporna i imala veliko znanje i odlučnost koja iz takvog znanja proizilazi, da me usmjeru u izboru mog životnog poziva koji mi i danas predstavlja veliko veselje i radost. Ta osoba bili ste Vi –dragi profesore.,,
Profesor Nikša Čučić je bio poseban autoritet, čvrstih uvjerenja i velikog stila.U profesionalnom smislu perfekcionista koji je svaki svoj nastup studiozno planirao i ispolirao do kraja. Odličan horovođa, iako je djelovao strogo, brojne se generacije danas sa radošću sjećaju dugotrajnih proba, brojnih nastupa, putovanja i nagrada. Imao je čvrstu jasnu viziju zašto se nešto i kako radi, sa disciplinom duha u velikoj gospodstvenosti. Radeći sa njim naučili smo da je pedagoški poziv jedan od najodgovornijih i najuzvišenijih zanimanja koji u sebi nosi zadovoljstvo prenošenja znanja kao temeljne vrijednosti.Vrijednovao je trud svakog pojedinca uz poštovanje ličnosti i sopstvene kreaitivnosti svojstvene umjetničkom pozivu.Takođe, dao nam je putokaz u vođenju i upravljanju školom sa svim segmentima u kojima i danas djelujemo.
Moj prvi radni dan se poklopio sa novom školskom godinom i useljenjem u novu zgradu.Kolektiv ne velik ali kompaktan od rada i reda. Za svakog mladog čovjeka zadovoljstvo je bilo naći se u takvom radnom ambijentu.Vjerujem da će njegov lik ostati među zidinama grada da sjeća na čovjeka koji je veoma zadužio Kotor i muzički život našeg kraja, a sigurno znam da će nam svima veoma nedostajati. Ponovit ću već izrečenu misao da „sa svakom smrću drage osobe umire neizbježno i jedan dio nas samih".Ali vjerujem da će Nikša počivati u miru jer smo mu za pruženo znanje ,rad i ljubav uzvratili saradnjom i ljubavlju.
Hvala mu na sve i neka počiva u miru", kazala je u svom obraćanju direktorka Škole za osnovno i srednje muzičko obrazovanje Vida Matjan Marina Dulović.

„Moje intenzivno muzičko druženje sa Nikšom počinje prije više od pedeset godina od daleke 1962. godine kada je počeo svoje prve profesorske korake u Nižoj muzičkoj školi u Kotoru. Tada je preuzeo nas nekoliko učenika drugog razreda violine i vodio nas sve do kraja niže škole 1964. godine.Već 1967. godine, preuzima zajedno sa profesorom Srećkom Kekom Markovićem vođenje gradskog hora „Nikola Đurković" i uspješno ga podmlađuje s nama tadašnjim gimnazijalcima. 1979. godine, nakon potresa, u oktobru mjesecu sa nas još nekoliko entuzijasta osniva prvu klapu u Kotoru „Bokeljski Mornari" sa kojom stvara bogat repertoar klapskih pjesama iz Boke u njegovoj obradi, vodeći je tako narednih 15 godina vrlo uspješno nastupajući u svim većim gradovima tadašnje države Zagrebu, Beogradu, Rijeci, Splitu, Titogradu kao i svim većim mjestima Boke i Primorja. 1989. godine preuzima vođenje zbora „Sveti Tripun" pripremajući i izvodeći s uspjehom najteže horske kompozicije u narednih 25 godina rada. Ustvari prvo vođenje zbora „Sveti Tripun" dogodilo se 3. II. 1959. godine na proslavi jubileja 1.150 godina prisutnosti moćiju Pokrovitelja grada Kotora kada Nikša kao student II godine Muzičke akademije u Beogradu diriguje Zborom, jer je dugogodišnjem orguljašu i dirigentu Antunu Homenu bio zabranjen rad u Crkvi. Zbor je za tu prigodu obnovio i izveo veličanstvenu misu „Stella Maris" od Petera Griesbachera. Tako, nakon dužeg prekida preuzima Zbor 1989. godine i diriguje na proslavi 100-godišnjice proglašenja blaženim Bl. Gracije i 100-godišnjice Hrvatskog pjevačkog društva „Zvonimir" na Mulu 9.11. Misno slavlje predvodio je uzoriti kardinal Franjo Kuharić. Zlatnim slovima treba upisati u povijest CPZ „Sv. Tripun" neponovljivi duhovni doživljaj pjevača, kada je zbor sa ostalim katedralnim zborovima Splitske nadbiskupije sudjelovao u euharijstijskom slavlju sa Svetim ocem papom Ivanom Pavlom II na Žnjanu u Splitu 4.10.1998. godine. Dirigira cjelovečernjim Božićnim koncertom u Crnogorskom narodnom pozorištu 23.12.1997. godine na kojemu su nastupili zbor, solisti, klapa „Sv. Roko" i tamburaški orkestar, koje je sve on sam pripremio. Koncert je prenosila RTV Crne Gore. Uspješno predvodi uskršnji koncert u Dubrovačkoj katedrali 29.4.2000. godine sa promišljeno sastavljenim programom kompozicija raznih razdoblja i stilova. Dugi pljesak dubrovačke publike bio je zahvala Kotoranima za nadahnuto uvjerljivi i muzički vrijedan ugođaj. Zbor nastupa na svečanoj akademiji povodom blagoslova obnovljene katedrale Sv. Tripuna i na svečanoj pontifikalnoj svetoj misi 2.12.2000. godine koju je predvodio Zagrebački nadbiskup mons. Josip Bozanić. Sudjelovanje zbora u svečanoj svetoj misi 25.5.2008. godine kojom je najavljen početak proslave jubileja 1.200 godina prisutnosti moćiju sv. Tripuna u Kotoru. Tom prigodom zboru je ukazana izuzetna čast da u liturgijskom pjevanju sudjeluje sa čuvenim zborom Papinske muzičke kapele „Sistina". Orguljaš gospodin Gianluca Libertucci i dirigent mons. Giuseppe Liberto su bili ugodno iznenađeni kvalitetom našeg pjevanja pa su brojnim stručno-profesionalnim komplimentima i pohvalama čestitali dirigentu Nikoli Čučiću. U okviru hodočašća u vječni grad Rim, a u sklopu Jubileja 1.200 godina prisutnosti moćiju sv. Tripuna u Kotoru, Nikola Čučić je dirigovao zborom na Misi u crkvi Sv. Jeronima 25. 05. 2009., koju je predvodio Kotorski biskup Ilija Janjić u zajedništvu sa rektorom Zavoda „Svetog Jeronima". Nakon svete mise zbor je priredio koncert duhovne muzike „visokog umjetničkog nivoa" kako ga je doživio i objavio 28.5.2009. dopisnik crnogorskog lista „Pobjeda". Dirigent i zbor bili su primljeni u ambasadi Crne Gore pri Svetoj Stolici gdje ih je primio ambasador Nj.E. prof. dr Antun Sbutega. Također povijesni nastup zbora bio je u svečanom euharistijskom slavlju prigodom središnje proslave 1.200 godina prisutnosti moćiju sv. Tripuna u Kotoru 17.10.2009. godine. Svetu Misu je, u zajedništvu prisutnih nadbiskupa, biskupa i svećenika, služio posebni izaslanik Svetog oca pape Benedikta XVI uzoriti kardinal gospodin Franc Rode. Svoj 50-godišnji jubilej umjetničkog djelovanja prof. Nikša proslavio je koncertom duhovne muzike 07.02.2009. godine u bazilici katedrali Sv. Tripuna. Na koncertu su nastupili njegovi bivši učenici, sadašnji saradnici i Crkveni pjevački zbor „Sv. Tripun". Gost koncerta je bila gospođa mr. Vera Kovacs Vitkay, primadona Novosadske opere i redovan profesor solo pjevanja na Fakultetu muzičke umjetnosti u Novom Sadu.
Na kraju, možda će maestrov lik profesionalnog muzičara i pedagoga najbolje opisati njegov bivši učenik, a danas uspješni violinista Lorenco Jakičević u pismu, upućenom 04.02.2009. godine iz Splita, uoči jubilarnog koncerta: Pročitat ću samo jednu rečenicu iz pisma. „U svoj toj ljepoti okruženja u kojoj sam, zahvaljujući Bogu, imao sreću odrasti, dominira jedan lik, osoba koja je udarila pečat mom školovanju, prepoznala moje sklonosti, bila strpljiva i uporna podučavajući me i imala veliko znanje i odlučnost koja iz takvog znanja proizilazi, da me usmjeri u izboru mog životnog poziva koji mi dan danas predstavlja veliko veselje i radost. Ta osoba bili ste Vi – dragi profesore!"
U ime katedralnog zbora „Sveti Tripun" ovdje pred njegovim lijesom izražavam duboku zahvalnost za sav njegov trud koji je nesebično uložio da se pod njegovim vodstvom održi i sačuva tradicija notnog pjevanja u katedrali, koja već kontinuirano traje od XI stoljeća. Neka mu Bog da pokoj vječni", kazao je sekretar katedralnog zbora „Sveti Tripun" Slavko Dabinović.

Prof. Nikša Čučić biće sahranjen danas u 17 sati na gradskom groblju u Škaljarima.

Podijeli na: