Arhiva
DEFIBRILATORI NA BEDEMIMA MOGU SPASITI ŽIVOT
Slično dubrovačkim i kotorske zidine trebalo bi da budu opremljene defibrilatorima, smatra načelnik hirurgije Opšte bolnice Kotor dr Ivan Ilić.
Riječ je o uređajima koji u kritičnim situacijama mogu biti od životne važnosti turistima i ostalim posjetiocima sa srčanim problemima. Mogu ih upotrebiti i laici jer je na njima jasno definisano uputstvo u kojim situacijama se mogu i kako upotrebiti. O ovoj afirmativnoj ideji, za koju su interesovanje pokazali u lokalnoj Turističkoj organizaciji, dr Ilić navodi da je korisna i za promociju Kotora i turističke djelatnosti. „Svjedoci smo da je sve više posjetilaca različite starosne dobi. Imamo i bolesnih ljudi koji se izlažu naporu-penjanju na gradske bedeme i pri tom su izloženi riziku dobijanja akutnog srčanog udara, odnosno akutnog poremećaja srčanog ritma. Zato smatram da je interesantno da se razmotri ideja u skladu sa onim što je već uradio grad Dubrovnik a to je da se na pojedinim mjestima, gdje postoji mogućnost da se desi takav incident, kao što je na primjer put prema tvrđavi San Đovani, postave punktovi sa priručnim defibrilatorima. Cilj je da se interveniše na licu mjesta u slučaju incidenta", kazao je dr Ilić za Radio Kotor.
On smatra da bi ova afirmativna ideja trebala biti podržana od strane turističke zajednice grada, kao i da bi u slučaju realizacije to bilo po prvi put u Crnoj Gori. „Cilj je da takav defibrilator koriste laici jer na njemu postoji kratko uputstvo za upotrebu u situacijama gdje ne treba gubiti mnogo vremena, gdje minuti odlučuju o sudbini pacijenta. Znači, postoji vrlo jasno precizno uputstvo kako ga koristiti i u kojem slučaju. Onaj ko se imalo razumije u tehniku može ga vrlo lako primjeniti na pacijentu i prepoznati kada to treba uraditi", istakao je dr Ilić. Cijena ovakvih uređaja iznosi oko 2.000 EUR.