Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

24.04.2015
526

CRTAČKA OSTVARENJA ŠOBAJIĆA U KOTORU

Izložba crteža Ilije Šobajića (1876-1953) sinoć je u organizaciji Opštinske javne ustanove "Muzeji" otvorena u Galeriji solidarnosti u Starom gradu. "Ilija je jedan od prvih crnogorskih akademskih umjetnika. Potiče iz poznate porodice koja je dala doprinos kulturnom životu Nikšića krajem devetnaestog i početkom dvadesetog vijeka" – kazala je istoričarka umjetnosti Marija Mihaliček. Izložbom crteža Ilije Šobajića u Galeriji solidarnosti obuhvaćena su četrdeset četiri crteža iz zbirke koju je nasljednica umjetnikove zaostavštine prvakinja beogradske opere Milica Trojanović Miladinović- poklonila gradu Nikšiću. „ Crtački opus Ilije Šobajića je zaokružena cjelina u kojoj nema oscilacija, stvarao je u duhu akademskog realizma, ostao potpuno u domenu tematike koja je obuhvaćena ovom izložbom. To su klasični likovni motivi aktova, studija, pejzaža, veduta gradova i prizora iz života Crne Gore i nastali su u vremenskom rasponu od 1895. do 1938.godine" – navodi Mihaliček. Šobajić je, kaže Mihaliček, bio daltonista. "Priroda ga je uskratila za doživljaj boje, ali ga je zauzvrat obdarila crtačkim talentom. Izvanredna moć zapažanja, osjećaj za formu i volumen, svjetlo i sjenu primjetni su već u crtanju odljevaka antičkih skulptura, a potom i na studijama rađenim po životnom modelu. Šobajićeva sigurna linija prati anatomiju i pokret tijela, a na crtežima dominira muško tijelo. Umjetnik je pored studija i aktova, uradio brojne autoportrete i portrete svojih savremenika. Crtački opus Ilije Šobajića obuhvata i dvije manje brojne tematske cjelina: veduta starih gradova i pojedinačne ili grupne figuralne kompozicije iz crnogorskog života, sa naglašenim etnografskim karakteristikama" – rekla je Mihaliček. Ona navodi da je djelo Ilije Šobajića potpuno autonomna i značajna pojava u likovnoj umjetnosti Crne Gore. „Nadam se da će vam ova izložba približiti, a mnogima po prvi put otkriti ličnost i umjetničko stvaralaštvo Ilije Šobajića. Mi u Boki ovog starog majstora možemo smatrati pomalo i svojim zbog njegovog školovanja u Kotoru i supruge Natalije koja potiče iz poznate porodice Trojanović sa Luštice. Izložba u sredini u kojoj je ovaj umjetnik prije stro trideset godina učio i u ranoj mladosti u đačkim radovima crtao njegove kamene vizure, za Kotor ima dodatno i posebno značenje" – kaže Mihaliček. {gallery}sobajic{/gallery}


„Večeras želim da se zahvalim Peku Nikčeviću i nikšićkom Centru za kulturu koji je u nama prepoznao partnera, a nadam se da ćemo i u budućnosti uspješno sarađivati " – kazao je direktor Opštinske javne ustanove „Muzeji Kotor" Andro Radulović.
„Već smo imali par zajedničkih projekata i napravili jaku sponu koja nam omogućava da razmjenjujemo programe, što je veoma značajno za oba grada, pa koristim priliku da kažem da smo već dogovorili neke buduće projekte" – rekao je Peko Nikčević iz nikšićkog Centra za kulturu.
Ilija Šobajić je rođen u Danilovgradu, ali se ubrzo sa porodicom seli za Nikšić. U Nikšiću je završio osnovnu školu. U Kotoru je pohađao dva razreda Gimnazije (1887-1889). Po preporuci Jovana Jovanovića Zmaja, Knjaževina Crna Gora mu 1896.godine daje stipendiju za Državnu akademiju likovnih umjetnosti u Beču, na kojoj je diplomirao 1901.godine. Želja za usavršavanjem ga je odvela u Pariz na Visoku školu lijepih umjetnosti 1901-1905, zatim u Minhen gdje usavršava tehniku bakropisa. Studijski je boravio u brojnim kulturnim centrima Evrope. Izgradio je pedagošku karijeru i predavao je crtanje, kaligrafiju, francuski i njemački jezik. O njegovom ugledu i društvenom statusu svjedoče brojna odlikovanja. Godine 1919. se presalio u Beograd gdje je živio do smrti 1953. godine, ali je često posjećivao Crnu Goru, a posebno Nikšić. 

Podijeli na: