Arhiva
PROMOVISANO DRUGO IZDANJE KNJIGE O MAŠU BRGULJANU
Drugo izdanje knjige „Zbivanja za nezaborav - kazivanja o narodnom heroju Mašu Brguljanu" autora Tomislava Grgurevića promovisano je sinoć u sali kina „Boka". Ovo izdanje dopunjeno je pjesmom Andrije Ševaljevića „Tebi s ljubavlju" koja je posvećena Mašu Brguljanu, ali i zapažanjima o knjizi koja su iznešena prilikom predstavljanja prvog izdanja.
Organizatori promocije bili su Organizacija boraca NOR-a 1941-1945. iz Kotora i Matica Boke. „Prijatno je doživjeti da se govori o čovjeku koji nije žalio svoj život da bi mi danas uživali u slobodi" - kazao je Ljubenko Borović u ime kotorske Organizacije boraca NOR-a 1941-1945, koji je pročitavši citat iz knjige podsjetio na lik i djelo Maša Brguljana. „Ova knjiga doživljava i drugo izdanje, a ja se nadam da neće biti i posljednje jer se njome ponosimo. Drago mi je što je izdavač odlučio da drugo izdanje promoviše u Kotoru gdje je narodni heroj Mašo Brguljan rođen, stasao i proveo svoju mladost " – kazao je, između ostalog, Borović. Prisutne je u ime izdavača pozdravio predsjednik Upravnog odbora Matice Boke Željko Komnenović. „Rijetkost je da knjige iz naše istorije i tradicije u posljednje vrijeme dožive drugo izdanje, a najveću zaslugu za to imaju članovi porodice Brguljan, naročito Mato, sinovac Maša Brguljana" – rekao je Komnenović dodavši da je pokojni Mašo Brguljan na Kupresu, daleko od svojih rodnih Škaljara dao život za ideale koji su temelji Evrope, iako ih, kako je kazao, današnja Evropa često zaboravlja.
„Matica Boke je od početka u ovom projektu jer je naš cilj borba protiv organizovanog zaborava prošlosti. Upravo je prošlost jedini pravi i siguran temelj budućnosti" – kaže Komnenović. On je dodao da je sinoć u isto vrijeme u Herceg Novom promovisana knjiga „O Orjenskom bataljonu" autora Ilije Stanovčića. „Matica Boke je na ovaj način odlučila da obilježi nekadašnji Dan borca koji je slavljen širom bivše Jugoslavije" – rekao je Komnenović i dodao da će Matica Boke i dalje stojati iza ovakvih projekata. Govoreći o autoru knjige „Zbivanja za nezaborav - kazivanja o narodnom heroju Mašu Brguljanu", novinar Dušan Davidović je podsjetio da je Tomo Grgurević po vokaciji bio novinar. „Po profesionalnom opredjeljenju karijeru je završio kao novinar-dopisnik Radija Crne Gore sa ovog područja. Uređivao je i list „Boka" jedno vrijeme, bio je urednik Radio Kotora i „Hrvatskog glasnika", kazao je, između ostalog, Davidović. On je istakao da je Grgurević osim dnevnih obaveza stizao da u vrijeme, kada je bilo još živih učesnika rata, značajna svjedočanstva sačuva od zaborava. „Objavio je i knjigu o Nikoli Đurkoviću te o podvigu Spasića i Mašere. Ostavio je dovoljno materijala i inspiracije za buduće istraživače i doprinio da se ovakve i slične knjige čitaju" - kazao je Davidović. On je naveo i da je Opština Kotor prije dvadesetak godina odlučila da se najveće naselje na području kotorske opštine - Rakite nazove po Mašu Brguljanu. „Niti na jednoj zgradi ne piše da se naselje tako zove niti je u naselju postavljena bista sa likom ovog heroja, ali je odluka svojevremeno donešena i to je službeno tako" – rekao je Davidović. On je ovom prilikom pročitao poemu Andrije Ševaljevića „Tebi s ljubavlju" koja je posvećena Mašu Brguljanu.
Svima koji su prisustvovali promociji drugog izdanja knjige ali i svima onima koji su pomogli da se knjiga štampa i ugleda svjetlost dana u ime porodice se zahvalio Mato Brguljan iz Tivta, sinovac Maša Brguljana.
„Knjigom je makar malo ispravljena nepravda prema liku i djelu narodnog heroja Maša Brguljana, a u ovakvim prilikama je najvažnije da se čuje riječ živih svjedoka narodnooslobodilačkog rata ili događaja koji se pominju u knjizi" – kazao je Brguljan. On je dodao da je u pedeset tri nastavka u listu „Blic Crna Gora" izašao feljton o Mašu Brguljanu, te da očekuje da će uskoro izaći i u dnevnim novinama „Dan". „Važno je da vas obavijestim das mo se obratili svim Opštinama u Boki sa zahtjevom koji je potpisala boračka organizacija - da se po jedna ulica u bokeljskim opštinama nazove po Mašu Brguljanu. Planiram da obnovim pokidale veze sa gradom pobratimom Kupresom u kojem počivaju Mašove i kosti njegovih saboraca" – rekao je Mato Brguljan. O narodnooslobodilačkom ratu govorio je, takođe učesnik u borbama - sada osamdesetšestogodišnji Danilo Popara iz Bileće. „Pročitao sam knjigu pa su mi se vratila neka od ratnih sjećanja iz 1941. i 1942. godine kada smo bili povezani sa crnogorskim odredima koji su mnogo pomogli našem kraju" – kazao je Popara. On je naveo da je nepravda što je Mašo Brguljan za narodnog heroja proglašen tek jedanaest godina nakon smrti. „Moj rođak koji je takođe bio na Kupresu i poginuo 1944. godine mi je svojevremeno pričao o ovoj borbi. Vjerovatno je i da ima drugih mišljenja pa možda griješim, ali ja smatram da su na Kupresu ljudi žrtvovani" – rekao je Danilo Popara. Mato Marović, inženjer iz Tivta se prisjetio svog susreta sa pokojnim Brguljanom. „Bio sam dječak i sjećam se kako se pripremao Trinaestojulski ustanak. Poslali su nas na stražu, imali smo obavezu da javimo ukoliko primijetimo da se približava neprijateljska patrola. Mašo je došao i zapamtio sam ga kao neustrašivog ali i kao čovjeka koji je sve ostale ohrabrio" – kaže Marović. On ističe da moramo poštovati sve rodoljube čiji je ideal bio jači od života. „Zato im uvijek hvala. Rizikovali su živote, a mi danas imamo slobodu. Ne moramo nositi ni pušku ni mitraljez ali možemo progovoriti o svemu onome što je suprotno idealima ovih heroja. Mi za to često nemamo hrabrosti, a govoreći protiv nepravde zapravo odajemo počast njima" – rekao je Marović.
Pored porodice, poštovaoca lika i djela Maša Brguljana promociji je prisustvovao Damir Grgurević, sinovac pokojnog autora knjige „Zbivanja za nezaborav - kazivanja o narodnom heroju Mašu Brguljanu" novinara i publiciste Tomislava Grgurevića.