Arhiva
MAGUD O INVESTICIONIM AKTIVNOSTIMA
Direktor gradske Direkcije za uređenje i izgradnju Ivo Magud na jučerašnjoj sjednici Skupštine opštine Kotor govorio je o pripremnim i planiranim investicionim aktivnostima za čiju su se realizaciju interesovali odbornici u gradskom parlamentu.
Na zamjerku odbornika Socijaldemokratske partije dr Ivana Ilića koji je izvođenje radova na sportskoj dvorani u Škaljarima ocijenio neubjedljivim, Magud kaže da je dinamika u skladu sa pripremnim radovima. „Radnici firme izabrane za izvođenje poslova pripreme i izrade krovne konstrukcije i zatvora na objektu koji će nakon što budu gotovi biti spremni za instaliranje, upravo rade na ovom poslu" – rekao je Magud.
On kaže da je realizacija projekta tunela-lifta zamrznuta. „Predračunska vrijednost investicije i ponuđena investiciona vrijednost ovog posla na bazi međunarodnog tendera iznosila je devet miliona i devetsto hiljada eura i to bez rekonstrukcije objekata na tvrđavi San Đovani. Činjenica je da Opština nije mogla da obezbijedi finansijska sredstva, a ni da dobije saglasnost Ministarstva finansija za kreditno zaduženje. Zato smo u saradnji sa Upravom za kulturna dobra dogovorili da još jednom preispitamo mogućnost izgradnje žičare. Razlog je atraktivnija komunikacije sa tvrđavom ali i činjenica da je po preliminarnoj ponudi najrenomiranije svjetske firme koja se bavi ovim poslom „Dopel Majer" iz Austrije cijena tog mašinskog postrojenja dva miliona i sto hiljada eura. Dakle, u pitanju je pet puta povoljnije rješenje od projekta izgradnje tunela-lifta. Od Uprave smo dobili usmenu saglasnost za moguće lokacije. U planu je lokacija preko puta Auto-remonta u Škaljarima, a tokom naredne sedmice će na osnovu rješenja predsjednika Opštine komisija obaviti razgovor sa vlasnicima imovine. Tako ćemo naći rješenje i predložili ga gradskoj Skupštini. Cilj je definisanje imovinsko-pravnih odnosa koji su i osnovni preduslov za realizaciju pomenute investicije" – rekao je Magud. On je govorio i o rješenju za saobraćajnu komunikaciju u glavnom gradskom jezgru koja bi smanjila gužve tokom sezone. „Zajedno sa „Lukom Kotor AD" smo uputili inicijativu opštinskom Sekretarijatu za urbanizam sa predlogom programskog zadatka za izgradnju pothodnika. Planirano je da ulaz u pothodnik bude u blizini Luke, kod bankomata Hipotekarne banke, a izlaz kod gradske fontane. Radi se o lokaciji koja je sa aspekta planske dokumentacije u nadležnosti Ministarstva održivog razvoja i turizma, to jest - pokrivena je Lokalnom studijom lokacije, sektor 15. Na sastanku kod ministra Gvozdenovića dogovorili smo redosljed poteza i na bazi dokumentacije očekujemo saglasnost, a potom i raspisivanje tendera za izradu projekta" – naveo je Magud.
Podsjetio je i na problematiku koja se odnosi na projekat zaobilaznice.
„Preduslov je da UNESCO i Uprava za kulturna dobra (nakon završene izrade projekta i urađenog elaborata o eksproprijaciji te obaveze Opštine da riješi imovinsko pravne odnose) daju pozitivnu ocjenu Studije uticaja na kulturna dobra (HIA). U Crnoj Gori nije urađena ni jedna studija ove vrste. Zato smo smo u kontaktu sa ekspertima iz svijeta i sa Opštinom Dubrovnik koja je prije mjesec dana imala prezentaciju takve studije. Koristeći njihova iskustva uradili smo projektni zadatak i predložićemo predsjedniku Opštine ekspertski tim koji bi bio angažovan na izradi pomenute studije, a ona bi dala odgovor da li će se odnosno kada, u zavisnosti od mišljenja eksperata Unesco-a, u saradnji sa državom prići realizaciji te investicije" – kazao je Magud. Na pitanje odbornika Ilića zašto nije riješen problem vlage u crkvi Svetog Pavla, Magud odgovara da to nije bilo moguće. „Po postojećim konzervatorskim uslovima aktivnostima na rješavanju ovog problema nismo smjeli pristupiti, a činjenica je da svaki stambeni ili poslovni prostor koji se nekoliko dana ne koristi i ne otvora, ima problem sa vlagom" – pojasnio je Magud.