Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

08.04.2015
435

NAGRADA MEDIJSKIM DIJALOZIMA

U cilju unapređenja informisanosti građana o socijalnoj integraciji Roma u Crnoj Gori, na osnovu Strategije za poboljšanje položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2012-2016, a shodno obavezi medijske prezentacije "Dekade Roma 2005-2015", Ministarstvo kulture, na osnovu predloga stručne Komisije koja je vrednovala dostavljene projekte po konkursu, donijelo je Odluku o izboru najboljeg istraživačkog priloga objavljenog u medijima u 2014. godini na temu "Socijalna integracija Roma u Crnoj Gori". „Prema predlogu stručne Komisije, najbolji istraživački prilog objavljen u medijima u 2014. godini na temu "Socijalna integracija Roma u Crnoj Gori" je 18. broj međunarodnog naučnog časopisa "Medijski dijalozi", na temu "Uloga i značaj medija za promovisanje i poštovanje manjinskih prava i prava marginalnih grupa sa posebnim naglaskom na romsku (RE) populaciju i njihovu socijalnu integraciju".Obrazloženje:

Ministarstvo kulture je 2014. godine objavilo Konkurs za najbolji istraživački prilog objavljen u medijima, na temu "Socijalna integracija Roma u Crnoj Gori", u trajanju od 24.10.2014. godine do 15. 01. 2015. godine. Cilj konkursa je da podstakne i afirmiše teme u medijima koje promovišu jednakost prava svih građana Crne Gore, bez obzira na porijeklo, vjeru ili naciju.

Pravo učešća na konkursu imali su novinari koji rade u medijima registrovanim u Crnoj Gori, a objavili su ili emitovali radove (štampani tekstovi, radio ili TV emisije, tekstovi na portalima) u periodu januar-decembar 2014. godine, u cilju unapređenja opšte informisanosti građana o socijalnoj integraciji Roma u Crnoj Gori.
Prijavljene radove vrednovala je stručna komisija u sastavu: Mr Zoran Bošković, predsjednik Komisije, dr Marijan Premović, član i Mirko Jakovljević, član (novinar i prošlogodišnji dobitnik nagrade).

U obrazloženju odluke o izboru najboljeg priloga, komisija je navela da 18. broj međunarodnog naučnog časopisa "Medijski dijalozi", na temu "Uloga i značaj medija za promovisanje i poštovanje manjinskih prava i prava marginalnih grupa sa posebnim naglaskom na romsku (RE) populaciju i njihovu socijalnu integraciju" , koji je objavljen u martu 2014. godine, na preko 270 strana, kroz 20 naučnih i stručnih radova istaknutih profesora, teoretičara i naučnika iz zemalja regiona, prikazuje participaciju RE populacije u društvenom i političkom životu Crne Gore i regiona. Ovo je prva medijska tematska sveska ove vrste u Evropi koja integralno obrađuje običajne specifičnosti, socijalnu integraciju Roma, kao i jačanje institucionalnog okvira u cilju izjednačavanja položaja romske populacije sa ostalim manjinskim narodima.
U ovom broju, kao najveće probleme ove populacije, autori prepoznaju dječje prisilne brakove, položaj Romkinja u Crnoj Gori i uticaj masovnih medija na inkluziju RE populacije u crnogorsko društvo. Takođe, na adekvatan način, autori predstavljaju normativne garancije informisanja na manjinskim jezicima i značaj javne održivosti projekta "Dekada Roma 2005-2015".

Ova tematska sveska razloge diskriminisanja romske populacije, od njihovog dolaska u Crnu Goru do danas, sagledava u stereotipima o ovoj manjinskoj grupaciji, koje je, kako se navodi u radovima, moguće prevazići upoznavanjem sa običajima i kulturološkim kodovima egzistiranja njenih pripadnika u društvu, čime bi se znatno smanjila etnička distanca prema ovoj marginalizovanoj grupi.
Međunarodni naučni časopis „Medijski dijalozi" bavi se istraživanjem medija i društva, a redakciju čine istaknuti stručnjaci iz Crne Gore i inostranstva (18 zemalja), i ujedno prvi i jedini u Crnoj Gori koji izučava medijske fenomene, pojave i procese na naučnom nivou.

Od 2008. godine, kada je objavljen prvi broj, više od 350 autora je na preko 6000 stranica, objavilo više od 500 naučnih i stručnih radova, eseja i prikaza knjiga, časopisa i drugih publikacija koje se na neposredan ili posredan način bave medijima. "Medijski dijalozi" se takođe bave i istraživanjem medija i mogućnostima primjene savremenih razvojnih medijskih tendencija u Crnoj Gori, u cilju poboljšanja opšteg stanja u crnogorskim medijima, podizanja nivoa kulturne i medijske svijesti, doprinoseći tako evropskom putu Crne Gore.
Međunarodni naučni časopis "Medijski dijalozi" uvršten je u zvaničnu literaturu na fakultetima u Crnoj Gori i regionu, te se kao takav koristi i na većini univerziteta i fakulteta koji se bave medijskom oblašću, time značajno doprinoseći naučno-teorijskoj praksi inkluzije RE populacije kao važan oslonac pripadnicima ove manjinske grupacije, novinarima i javnim institucijama u kontekstu integracije RE populacije u crnogorsko društvo, stoji na sajtu Ministarstva nauke.

Podijeli na: