Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

20.03.2015
747

FIZIOTERAPEUT - USLOV ZA ZDRAVIJI ŽIVOT OSI

fizioterapioja 2U toku je realizacija projekta „Fizioterapeut - uslov za zdraviji život OSI" i tim povodom nam je stiglo saopštenje Udruženja paraplegičara koje vam prenosimo.
„Udruženje paraplegičara Kotor je apliciralo kod Komisije za dodjelu dijela sredstava od igara na sreću sa projektom pod nazivom Fizioterapeut uslov za zdraviji zivot OSI. Projekat je prihvaćen i odmah sa početkom ove godine počela je njegova priprema a zatim i realizacija. Prije nekoliko godina, tačnije 2008. godine, Udruženje je uradilo bazu podataka za osobe sa invaliditetom u opštini Kotor. Tada smo došli do jasnih pokazatelje o broju, kategoriji i drugim relevantnim podacima o OSI. Ti pokazatelji govore o velikom broju osoba koje nemaju pravo na banjsko liječenje osim jednom nakon intervencija (operacije, povrede, bolesti i sličnog). Međutim, prilikom odlaska ljekaru svakom paraplegičaru, kvadriplegičaru, osobi sa amputiranim ekstremitetom i sličnim dijagnozama fizijatri i ljekari slične specijalnosti predlažu fizikalnu terapiju kao jednu od dominantnih vidova liječenja zatečenog stanja i održavanja vitalnih funkcija organizma. Prilikom tog istraživanja utvrđeno je da oko 15% ispitanika očekuje banjsko liječenje odnosno fizikalnu terapiju koju, međutim, nikada ne može da dobije redovnim putem. Iskustvo govori da je pri određivanju terapije za paraplegiju, kvadriplegiju i slična oboljenja predviđena svakodnevna kineziterapija, plivanje u bazenu, podvodna masaža, ručna masaža - kineziterapija u trajanju od pola sata do 45 minuta uz stalni individualni rad sa fizioterapeutom. Iako Zakon o socijalnom staranju postoji kao i veliko zalaganje invalidskih organizacija kod Ministarstva zdravlja da se obezbijedi banjsko liječenje za ovu kategoriju invalidnosti, to do danas još nije urađeno.

Zato smo prinuđeni da ovu vrstu terapije rješavamo na ovaj način odnosno putem programa i projekata čime mnogo pomažemo u rješavanju ovih problema i očuvanju zdravlja osoba sa invaliditetom. Kinezitrapija odn. fizikalna terapija je obavezna za svakog od ovih pacijenata. Fizijatar svakom pacijentu savjetuje da nastavi sa fizikalnom terapijom i nakon izlaska iz Banje, radi održavanja kondicije i vitalnosti organizma. Kako naš dio populacije tj. paraplegičari, kvadriplegičari, osobe sa amputiranim ekstremitetima i slično, nemaju pravo po važećim zakonskim propisima na banjsko liječenje, to im je i pored savjeta ljekara i mišljenja fizijatra terapija uskarćena. Cijena jednog terapijskog tretmana (45 – 60 min) je prilično visoka i jedna seansa od 10 - tretmana mjesečno (tri puta nedjelno po 45 do 60 min) košta oko 200 eura. Malo ko od našeg članstva može sebi priuštiti ovu terapiju, uz još velike izdatke za redovne životne potrebe kao za ljekove i sl. Sve ovo nas je motivisalo da kroz jedan 3 mjesečni program pokušamo ublažiti ovaj veliki problem. U tom smislu odmah nakon potpisivanja ugovora sa Ministarstvom finasija odn. sa Komisijom za dodjelu dijela sredstava od igara na sreću, prišli smo realizaciji ovog projekta. Sproveli smo istraživanje kod naših članova i na taj način došli do broja potencijalnih korisnika ove vreste usluga. Zatim smo angažovali ljekara specijalistu - fizijatra i fizioterapeuta preko Saveza fizioterapeuta Crne Gore koji će shodno zaključenom ugovoru imati svoj dio ngažmana u projektu. Specijalista fizijatar je obišao sve potencijalne korisnike i na osnovu pregleda pacijenta i uvida u medicinsku dokumetaciju utvrdio vrstu terapije. Nakon toga je zajedno sa projektnim timom Udruženja i fizioterapeutom urađen plan i program primjene fizioterapije za svakog pojedinog korisnika. Posebno je važno istaknuti das mo nastojali da upodobomo vrijeme posjete kao i dinamiku sa svakim korisnikom u njegovoj kući ili stanu. Budući da su projektom tražena sredstva reducirana za oko 30 % nismo mogli obuhvatiti programom sve zainrteresirane osobe, ali smo na osnovu kriterijuma koje je utvrdio zajednički tim sastavljen od specijaliste fizijatra, fizioterapeuta i projektnog tima Udruženja obuhvaćeni najteži slučajevi odn. pacijenti sa najvećim stepenom invalidnosti, ležeći, polupokretni, u invalidskim kolicima i sl. Tom prilikom vodila se posebna briga da budu obuhvaćene one osobe kojima je nedostupna ili teško dostupna ambulanta fizikalne terapije u Domu zdravlja u Radanovićima. Sa prvom grupom se otpočelo odmah na početku marta mjeseca i za sada se projekat na svestrano zadovoljstvo uspješno odvija po planu i programu" – stoji u saopštenju Udruženja paraplegičara koje potpisuje Zoran Radimir.

Podijeli na: