Arhiva
CIGULIĆ: SA FORMALNE STRANE KOTOR SE O ŽIČARI NE PITA
Benefiti opštine Kotor u vidu direktnih finansijskih efekata od žičare Kotor – Lovćen – Cetinje nisu konkretizovani, dok bi Cetinje i Nacionalni park Lovćen mogli da očekuju značajno povećanje (+40%) turističke potrošnje, akcenti su javne rasprave u palati Bizanti. Nacrt koncesionog akta i Ugovor za projekat „Izgradnje žičare Kotor – Lovćen – Cetinje predstavljeni su juče Kotoranima na javnoj raspravi u organizaciji Ministarstva održivog razvoja i turizma i lokalne uprave.„Nas ovdje interesuje što Kotor od svega toga ima i što će dobiti, jer kako se vidi u Izvodu iz ažurirane Studije izvodljivosti žičare, imaćemo koristi kroz manje zastoje u blizini grada, dok će gosti sa kruzera moći da izbjegnu centar i umjesto Kotora posjete Cetinje i Nacionalni park Lovćen", konstatovao je odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) Željko Avramović. On je rekao da je prije nekoliko godina, na početku priče o žičari, spominjano mnogo više finansijskih efekata za Kotor. Na Avramovićevo pitanje da li će se o projektu raspravljati na Skupštini opštine Kotor, pravni savjetnik radnog tima koji je pomogao u izradi koncesionog akta i ugovora Dragoljub Cigulić kazao je da se žičara prostire na teritoriji dvije opštine i nacionalnog parka. „Nadležnost Kotora ovdje ne postoji, a Vlada Crne Gore je onaj ko odlučuje i donosi sve odluke. Sa formalne strane vi se ovdje ne pitate", pojasnio je Cigulić. Odbornik DPS Vasilije Ševaljević je izrazio žaljenje što žičara zaobilazi stari cenatr Crne Gore Njeguše i jer na trasi nema međustanice Goražde. Potpredsjednik opštine Kotor Tvrtko Crepulja je pitao za mogućnost da se u okviru sredstava predviđenih za izgradnju žičare (46,6 miliona EUR) dio izdvoji za pothodnik ili sličan objekat kojim bi se izbjegle gužve u centru grada. Potrpedsjednik opštine Branko Nedović je ukazao na problematičan rok za izgradnju žičare od 15 mjeseci, budući da se značajan dio radova izvodi na teško pristupačnom terenu i u većem dijelu godinje prekrivenom snijegom.
On je apostrofirao i period rada za koji je precizirano da je od aprila do oktobra, kao i na vremenske uslove, vjetar i snijeg, koji u ovim mjesecima mogu otežati funkcionisanje.
Učesnik javne rasprave Božidar Perović se interesovao za prilazni put koji za stanicu Kuk, kako navodi, prelazi preko njegvog imanja. Građanin Kotora Ranko Proroković je kazao da je riječ o kompletno novom infrastrukturnom objektu koji uopšte nije namijenjen Kotoranima, ništa im ne pruža već uzima određeni broj turista."U ovom slučaju nikako nije vođeno računa o interesima lokalnog stanovništva", ocijenio je Proroković. Odbornik Socijalističke narodne partije Ljubenko Borović je takođe ukazao na problematičnu rečenicu iz Studije izvodljivosti koja govori o manjim zastojima u blizini grada, izbjegavanju centra grada i usmjeravanju turista ka Cetinju i Nacionalnom parku Lovćen, kao benefitima od žičare. Borović je rekao da se žičarom izbjegava Kotor kao urbana cjelina i centar Boke u kome su nekada bile smještene brojne institucije.
Po riječima Saše Karajovića iz firme Montecep, početna stanica žičare se nalazi u Grbaljskom polju, 200 metara od puta Budva-Tivat, odnosno 500 metara od aerodroma.
U neposrednoj blizini je grada Kotora obzirom da se računa da će glavni korisnici usluga biti gosti sa kruzera. „Kompleks početne stanice zahvata oko 12,5 hiljada kvadratnih metara sa parkinzima za autobuse i automobile", kazao je između ostalog Karajović, dodavši da je projektiom predviđeno značajno očuvanje prirodnih resursa Nacionalnog parka Lovćen.Po riječima predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma Velibora Goranovića, ukupnom dužinom od više od 15 km, žičara koja povezuje Kotor (Dub) i prestonicu Cetinje će biti najduža na svijetu i samim tim postati turistička atrakcija. „Ukupna investicija se procjenjuje na 46,6 miliona EUR, dok se godišnji rashodi kreću od 820.000 do 850.000 EUR. Cijena povratne karte bi se kretala u rasponu od 20 do 30 EUR, a generisala bi procijenjene prihode, između 3,7 i 4,7 miliona EUR godišnje sa PDV-om u toku prve godine rada, sa prosječnom vijednošću tokom trajanja projekta između 7,5 i 9,5 miliona EUR godišnje. Koncesija bi bila sklopljena na 30 godina od čega se 15 mjeseci odnosi na period izgradnje", kazao je Goranović.Program javne rasprave i tekst Nacrta akta i Ugovora buduće žičare biće objavljeni na internet stranici Ministarstva održivog razvoja i turizma, portalu e-uprave i u štampanim medijima. Okrugli stolovi biće održani i na Cetinju danas sa početkom u 11 sati u sali Skupštine prestonice i u prostorijama Ministarstva održivog razvoja i turizma u petak 27. marta od 11 do 13 sati.