Arhiva
KVALITETNIJA SARADNJA U KORIST BUDUĆIH POMORACA
Saradnja sa Fakultetom za pomorstvo (FZP) kreće se uzlaznom putanjom i za očekivati je da se, u cilju obuke budućih pomoraca, ona nastavi i u budućnosti, ocijenio je direktor Srednje pomorske škole Veljko Botica gostujući u emisji „032" Radio Kotora.. „Bez obzira na izuzetnu blizinu te dvije institucije u proteklom periodu, a mogu da kažem i u zadnjih 30 godina, saradnja je bila na veoma niskom nivou i u potpunosti su u pravu oni koji to osuđuju. Prosto je nevjerovatno da dvije institucije koje imaju toliku tradiciju i proizilaze u profesionlanom smislu jedna iz druge nisu uspjele da naprave kvalitetnu saradnju. U ovom trenutku mogu da kažem da je i u zadnje vrijeme bilo problema oko tumačenja određenih interesa ko i na koji način i kakav nivo obuke želi da radi. Tu su i jedna i druga institucija to posmatrale na možda jedan neprimjeren način. Skoro se FZP obratio našoj školi sa zahtijevom da se usljed nedostatka kapaciteta u brodomašinskom sektoru, kada su u pitanju brodomašinske radionice, pruži mogućnost da u kapacitetima koje pruža naša škola odrade vježbe za studente. Vrlo brzo smo se dogovorili, pa su prošli i ovaj ponedeljak prve grupe studenata stigle u ovu školu. Svakako da je to napredak u saradnji. Pojaviće se vrlo brzo reciprocitet u smislu da za usluge koje oni dobijaju u našoj školi sa našim kadrovima, fakultet stavi na raspolaganje našim nautičarima kapacitete koje imaju u vidu simulatora. Mislim da se neki brijeg, koji je predstavljao problem i opterećivao i jednu i drugu instituciju, poravnava. Obaveza je i ljudi koji rukovode ovim institucijama i nastavnog kadra u cilju obuke pomoraca i djece koja se tu školuje da se to maksimalno profesionalno prihvati i da se uspostavi saradnja", kazao je Botica.
U osvrtu na aktuelni period školske godine, u susret 1.aprilu i kraju tromjesječja broj tri, navodi da učenici rade ono što se od njih očekuje prije početka ljeta, jer u maju nije lako učiti. „U dogovoru sa nastavnicima postižu se solidni rezultati. Ukupno u nastavi imamo oko 600 učenika koji su raspoređeni u 20 odjeljenskih grupa u četiri razreda, tri obrazovna programa, dva koje tradicionalno naša škola odrađuje dugo godina (nautički tehničar i brodomašinski tehničar i špeditersko-agencijski carinski tehničar). U ovom trenutku za sprovođenje plana i programa angažovano je 44 nastavnika, dva saradnika, a ukupno zaposlenih u kolektivu je 59", kaže Botica.
Na pitanje o interesovanju za relativno novi smjer u Srednjoj pomorskoj- špeditersko-agencijski carinski tehničar, Botica navodi da je obrazovni program napisan u samoj školi."Njime smo aplicirali na državnom nivou i dobili sve licence za rad. Pored naše škole sprovodi se još u pet . Mislim da su rukovodeće strukture, Centar za stručno obrazovanje i Zavod za školstvo, zadovoljne kada je riječ o interesovanju i brojem učenika u Crnoj Gori koji pohađaju ovaj program ili pokušavaju da se upišu na njega. Sigurno da je ovo jedan novi tematski dio koji u Evropskoj uniji nosi naziv logistika u saobraćaju. Mi radimo na tome da se promijeni naziv obrazovnog programa i dopuni novim sadržajima u skladu sa deklaracijama koje će se postaviti pred Crnu Goru kroz ispunjavanje određenih uslova poglavlja za pristupanje. Mislim da se škola nalazi na pravom mjestu imajući u vidu resurse koji se nalaze oko nas, dosta veliki broj carinskih prelaza, špediterskih kuća, a tu je i Luka Kotor, jedan od giganata u smislu razvoja saobraćaja kada je kotorska opština u pitanju. Mislim da je sa kadrom od saobraćajnih inženjera do ekonomista i menadžmenta u pomorstvu, ovaj obrazovni program implementiran na pravom mjestu i mi se trudimo da ga maksimalno kompetentno razvijamo. U ovom trenutku nemamo još studijski program koji će nam dati neku ekvilaciju onog što se kod nas izučava, pa svršeni srednjoškolci bivaju upućeni na razne vidove menadžmenta. Međutim, nameće se potreba da se otvori jedan studijski program kakav postoji u zemljama u okruženju koji će se direktno baviti logistikom", naveo je Botica.