Arhiva
POČELA IZGRADNJA POSTROJENJA ZA TRETMAN OTPADNIH VODA
Polaganjem kamena temeljca juče je u Đuraševićima u Boki Kotorskoj svečano počela izgradnja zajedničkog postrojenja za tretman otpadnih vodaza (PPOV) opštine Kotor i Tivat, čime je označen početak realizacije kapitalnog projekta iz faze IV-„Vodosnabdijevanje i odvođenje otpadnih voda na Jadranskoj obali". „Vrijednost projekta za Kotor i Tivat je 10.247 miliona EUR a finansijska sredstva su obezbijeđena iz kredita Njemačke razvojne banke KfW", kazao je ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović. Obaveza vraćanja duga je u omjeru 58 procenata Opština Tivat i 42 procenta Opština Kotor „Riječ je projektu kojim se podižu standard i kvalitet življenja u Kotoru i Tivtu, a postrojenje koje je projektovano da opsluži preko 70.000 stanovnika trebalo bi da bude završeno do kraja 2016. godine", kazao je Gvozdenović. On je istakao intenzivno bavljenje rješnjima koja su vezana za ekološka pitanja na crnogorskom primorju.. „Već skoro 10 godina intenzivno radimo na projektu koji je vezan za sve crnogorske opštine, gdje se prevazilaze problemi vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda, u čemu imamo veliku podršku njemačke vade, administracije i razvojne banke KFW", kazao je Gvozdenović. On je rekao da se na taj način obezbjeđuje kvaliteniji život građana. „U cijeli projekat će se uložiti oko 150 miliona EUR. Cilj je da se izgradi nešto oko 270 km vodovodnih i kanalizacionih cijevi, da se puste u pogon tri velika postrojenja za odvođenje otpadnih voda i oko 35 pumpi. Samo ove 2015. biće pušteno oko 35 km nove infrastrukture za vodovod i isto toliko za projekte za otpadne vode", kazao je Gvozdenović. Predsjednik Opštine Kotor Aleksandar Stjepčević je podsjetio da je u okviru Projekta poboljšanja vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda na Crnogorskom primorju u kotorskoj opštini tokom prve faze izgrađeno 6,6 km tranzitnog i 5,1 km distributivnog cjevovoda i da je rehabilitovano više pumpnih stanica. {gallery}postrojenjedjuras{/gallery}
„U sljedećoj fazi izgrađeno je 34,2 km vodovodne i kanalizacione mreže i pet pumpnih stanica, a vrijednost radova bila je 6,7 milona EUR", kazao j Stjepčević.On je naznačio da su komunalne otpadne vode glavni izvor zagađenja u cijelom priobalnom području.
„Stoga je veoma bitno što, uz pomenuta dva projekta, opština Kotor rješava pitanja odvođenja i tretmana otpadnih voda iz Kotorskog zaliva na ekološki prihjvatljiv način, a za stanovnike naše opštine efekat i značaj ovih prjekata je višestruk jer prije svega građani dobijaju ispravnu pitku vodu, a biće eliminisane septičke jame i neugodni mirisi. More će biti čistije, a eko- sistem priobalja očuvaniji. Na taj način stvaraju se uslovi za preventivno djelovanje u cilju očuvanja zdravlja građana, a turistička ponuda Kotora biće kvalitetnija i atraktivnija. Veoma značajno je i što ćemo kao grad pod zaštitom UNESCO-a moći da kažemo da odgovorno doprinosimo očuvanju viskoih standarda koje propisuje ta međunarodna organizacija pod čijim smo potronatom od 1979. godine", kazao je Stjepčević.
Predsjednik Opštine Tivat Ivan Novosel je kazao da je dobra saradnja sa Kotorom uz podršku Vodacoma rezultirala dogovorom da se u Đuraševićima pristupi izgradnji postrojenja koje će dugoročno riještiti problem tretmana otpadnih voda. „More će biti čistije u Tivatskom, a time i u cijelom Bokokotorskom zalivu. Na ovaj nači stvaraju se i uslovi za razvoj elitnog turizma", kazao je Novosel.
Ambasadorke SR Njemačke u Crnoj Gori Gudrun Elizabet Štajnaker je kazala da njemačka vlada rado podržava programe razvoja u Crnoj Gori koji se odnose na prečišćavanje i odovođenje otpadnih voda jer to doprinosi i razvoju turizma. „KFW banka je od 2001. do sada uložila 140 miliona u infrastrukturne programe crnogorske i njemačke saradnje", kazala je Štajnaker.
Direktor sektora KFW banke za ovaj region Kirk Milner je kazao da je razvoj komunalne infrastrukture preduslov za razvoj turizma i životnog standarda stanovništva. „Od 140 miliona EUR odobrenih za komulanu infrastrukturu, preko 20 miliona su grantovi", kazao je Milner.
Generalni direktor WTE-a (izvođač radova) Franc Mitenmajer je kazao da je ova kompanija do sada izgradila više od 14 postrojenja u 20 zemalja, ali da nikada nije gradila postrojenje u kulturnom nasljeđu, na što su ponosni. On je najavio radove u roku i bez štetnog uticaja po životnu sredinu.
Realizacija projekta PPOV je započela 2012. godine sveobuhvatnom pripremom projekta po Žutoj knjizi FIDIC-a, izradom Elaborata i Studije uticaja na životnu sredinu, realizacijom međunarodne tenderske procedure, kojom je firma WTE iz Njemačke ugovorena kao izvođač radova, a firma GkW Consult iz Njemačke ugovorena za nadzor radova. Projektom će, u ulozi agencije za implementaciju, upravljati preduzeće Vodacom d.o.o. iz Tivta. Završetak projekta je planiran 2016. godine.