Arhiva
TRIBINA O RADONU
„Mapiranje radona u Crnoj Gori i unaprjeđenje nacionalnog sistema zaštite od radona" naziv je tribine koja je održana danas u palati Bizanti u Starom gradu. Cilj je bio da se što više građana upozna sa problemom radona koji na čovjekovo zdravlje ima negativan uticaj, ali i sa načinom na koji će se problem sistemski riješiti u Crnoj Gori. Tribini su prisustvovali predstavnici lokalne uprave, nevladinih organizacija, učenici trećeg i četvrtog razreda kotorske Gimnazije i zainteresovani građani. Pi ar projekta Marija Perović Bogićević podsjetila je na činjenicu da je radon prirodni radiokativni gas, koji u povećanoj koncentraciji, a posebno udružen sa duvanskim dimom u zatvorenom životnom prostoru, značajno povećava obolijvanje od različitih vrsta raka. Stručnjaci objašnjavaju da su uređaji koji mjere koncentraciju ovog radioaktivnog gasa potpuno bezopasni, te da je interes svakog domaćinstva u Crnoj Gori da zna kolika je koncentracija tog hemijskog elementa u njegovom stanu.
„Radon pripada istoj grupi uzročnika raka kao azbest i duvanski dim. Svjetska zdravstvena organizacija je radon proglasila prvim najvećim uzročnikom raka pluća kod nepušača i drugim najvećim uzročnikom kod pušača. Po njenim procjenama, radon je odgovoran za 3-14 % svih slučajeva obolijevanja od raka pluća. Rizik da se dobije rak pluća od radona kod aktivnih pušača je 25 puta veći nego kod osoba koje nikada nijesu pušile.Radon nije uzročnik drugih oboljenja disajnih puteva, niti drugih oblika obolijevanja od raka", kazala je između ostalog Perović Bogićević. Sada važećim zakonodavstvom, referentni nivo za radon u Crnoj Gori je 400 Bq/m3 za stari i 200 Bq/m 3 za novi stambeni fond. Nove direktive Evropske unije preporučuju da nacionalni referentni nivo bude najviše 300 Bq/m3.
{gallery}radon15{/gallery}
Od januara 2014. kod nas je počela realizacija trogodišnjeg projekta „Unaprjeđenje nacionalnog sistema zaštite stanovništva od radona". Ciljevi projekta su: završetak mapiranja radona u Crnoj Gori, procjena radiološke opterećenosti stanovništva zbog udisanja ovog gasa, informisanje o radonu i njegovom uticaju na zdravlje, jačanje kadrovskih i institucionalnih kapaciteta za mjerenje i kontrolu, inoviranje propisa o ovom gasu i priprema strategije za zaštitu stanovništva od radona. Jednogodišnja mjerenja radona u stanovima rade se od septembra 2014. do oktobra 2015. godine. U tom periodu biće u odabranim stanovima, pretežno u sjevernom području Crne Gore, postavljeni detektori radona, koji su u vidu plastičnih kutija prečnika 6 cm i potpuno neškodljivi - ne emituju zračenje i nemaju bilo kakvog uticaja na ljude, okolinu i na kvalitet vazduha. Radonska mapa Crne Gore biće u cjelini završena 2016. godine.
Organizatori tribine bili su Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Agencija za zaštitu životne sredine i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti u saradnji sa Opštinom Kotor.
Dio je istoimenog projekta koji su podržali Međunarodna agencija za atomsku energiju i Vlada Crne Gore.