Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

12.02.2015
821

ANIMA POVODOM 20 GODINA OD GENOCIDA U SREBRENICI

anima trg15U našu redakciju danas je stiglo saopštenje Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA iz Kotora koje u cjelosti prenosimo:
„Ove godine se navršava 20 godina od genocida u Srebrenici – najvećeg zločina počinjenog na tlu Evrope nakon Drugog svetskog rata. Oružane formacije Republike Srpske su 11. jula 1995. godine na čelu sa haškim optuženikom Ratkom Mladićem okupirale Srebrenicu, zaštićenu zonu UN-a. Režim S. Miloševića pružio je cjelokupnu vojnu, logističku, finansijsku i političku pomoć u izvršenju genocida. Prema zvaničnim podacima ubijene su 8372 osobe bošnjačke nacionalnosti, dok porodice potražuju oko 10.000 ljudi.
Svakog 11. u mesecu organizovaćemo čitav niz aktivnosti u Beogradu, Sarajevu, Kotoru, kao i u drugim gradovima u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, o čemu ćemo vas blagovremeno obavještavati. Prva u nizu aktivnosti je 11. februara, kada ćemo posjetiti Memorijalni centar u Potočarima, zajedno sa ženama Srebrenice.


Aktivnosti organizujemo:
-zbog saosećanja, solidarnosti i odgovornosti prema žrtvama genocida u Srebrenici;
-zato što u javnosti naših država preovladava negiranje, poricanje, minimiziranje genocida u Srebrenici;
-zato što u našim državama nije proglašen Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, kao što je to predložio Evropski parlament i zato zahtijevamo da se 11. juli proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici;
-jer ovim želimo da naša društva podstaknemo na razvijanje i njegovanje kulture saosjećanja i solidarnosti.
Zajedničko obiljeležavanje 20 godina od genocida u Srebrenici pokreću mirovne organizacije i umjetnički kolektivi:
Dah teatar (Beograd), Led art (Novi Sad), Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (Sarajevo), Škart (Beograd), Žene u crnom (Beograd)
Podršku pružaju: Centar za žensko i mirovno obrazovanje – Anima (Kotor), Anima (Đulići), Mirovna aktivistička grupa (Tuzla), Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa (Sarajevo), Udruženje Žene Srebrenice (Tuzla), Žene za mir (Leskovac), SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja (Vlasotince), Udruženje žena Peščanik (Kruševac), Centar za devojke (Niš), Ženski glas (Priboj), Savez antifašista Srbije (Beograd), Alternativni centar za devojke (Kruševac), Ženska sekcija UG Ravnopravnost (Zrenjanin), Ženska mirovna grupa (Pančevo), Ženska inicijativa Vojvodine (Novi Bečej), Ženski prostor (Niš), Romski ženski centar Dae (Beograd), Act Women (Beograd)", navodi se u saopštenju Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA iz Kotora.

Podijeli na: