Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

06.02.2015
775

GIMANAZIJALCIMA PREDSTAVLJENE PREDNOSTI I IZAZOVI ČLANSTVA U EU

Članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji (EU) omogućiće našim mladim ljudima brojne prednosti u oblasti obrazovanja, ali ih suočiti i sa velikom konkurencijom, ocijenio je državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović danas prilikom posjete kotorskoj Gimnaziji. U elitnoj kotorskoj školi sa tradicijom dugom 150 godina, danas je za srednjoškolce upriličeno predavanje o pristupanju Crne Gore EU. Pejović je odgovorio na više pitanja zainteresovanih učenika od kojih izdvajamo ono koje se odnosilo na mogućnost studiranja u EU. "Kada jednog dana uđemo u EU vama će tamo biti otvoreni svi fakulteti da studirate pod istim pravima kao i oni koji žive u zemlji gdje je fakultet. Ako poželite nastaviti magistarske studije, ili završiti drugi fakultet, odnosno otići na specijalizaciju u Pariz, London ili Madrid, imaćete ista prava kao državljanin EU. Imaćete i prednosti koju vam nudi pripadnost Crne Gore nečemu što je sada zajednica sa 513 miliona ljudi. U tom segmentu postoje i mnoge druge mogućnosti. Nude vam se i razne stipendije kroz programe Erazmus, Erazmus Plus, Erazmus Mundis. Dakle programi koji će vam kasnije, kada završite srednju školu ili fakultet, biti na raspolaganju da odete u inostranstvo i da vam se plate stipendija, troškovi života... Moguće je, recimo, da šest mjeseci studirate na nekom fakultetu. To je ono što će vam direktrno biti dostupno", kazao je Pejović. On je ukazao i na ono što buduće građane EU sa ovih prostora čeka u momentu kada završe fakultete i stupe na tržište rada, odnosno kada pokušaju naći zaposlenje.{gallery}pejovicgim{/gallery}

„Bićete suočeni sa dvije stvari. Mogućnošću da možete raditi u inostranstvu bez ograničenja i bez nekih posebnih dozvola, zaposliti se i živjeti u bilo kojoj zemlji. Naravno nije nam namjera da izgubimo pamentne mlade ljude, ali ćete biti suočeni i sa konkurencijom iz EU jer ćete u ovim konkurentnim dobro plaćenim poslovima imati konkurenciju isto tako državljana EU koji će imati mogućnost da se zaposle kod vas. Možda to sada zvuči nevjerovatno, ali pogledajte dobre projekte Porto Montenegro, ili Telekom, gdje dobra mjesta uglavnom drže stranci. Zato što su imali bolje uslove za obrazovanje i došli sa boljim iskustvom. Dakle, budite spremni da učlanjenje u EU ne zanči samo mogućnsot za vas, već vam stvara i konkurenciju. To jeste mač sa dvije oštrice, ali vas tjera i da buduete bolji u obrazovanju koje je veoma važno da iskoristite", poručio je između ostalog Pejović.

Predavanju o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji prisustvovali su gradonačelnik Aleksandar Stjepčević i direktor Gimnazije Božo Perović koji je naznačio da je 2015.-ta jubilarna za ovu obrazovnu ustanovu koja obilježava 150 godina rada. „Naši gosti su nam ukazali posebnu čast. Cilj njihove posjete je da nam ukažu na značaj evrpskog puta Crne Gore i na mogućnosti prekogranične saradnje. Pozivam vas na razgovor sa našim gostima kojim ćete pokazati vaše obrazovanje i kulturu dijaloga po kojima se razlikujemo od drugih", naveo je Perović.

Bivši đak kotorske Gimnazije, sada aktuelni gradonačelnik Kotora Aleksandar Stjepčević, kazao je da je ova škola bila, jest i da će i dalje biti elitna obrazovna ustanova. „Čuo sam da imate problema sa osipanjem određenog broja učenika koji ne mogu da izdrže vaš tempo. Mislim da vam je to benefit, jer oni koji budu najbolji ostaće ovdje. Doći će vrijeme da će vam vaš trud i znanje, koje ste usvojili od vaših kvalitetnih profesora i nastavnog kadra, u životu puno značiti", istakao je Stjepčević, dodavši i da su kotorski srednjoškolci danas imali privilegiju da slušaju poučno i značajno predavanje ambasadora Pejovića.

Podijeli na: