Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

05.02.2015
710

U KOTORSKIM MUZEJIMA 3200 POKRETNIH KULTURNIH DOBARA

Ministarstvo kulture je okončalo posao revalorizacije kulturnih dobara Crne Gore započet aprila 2013. godine na kojem je bilo angažovano oko 250 stručnjaka raznih profila. Po zahtjevima projekta pregledano je 1338 nepokretnih i 562 pokretna kulturna dobra, ukupno revalorizovano 1900 kulturnih dobara nakon čega je nekima, mada možda privremeno, ukinut taj status. Direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Lidija Ljesar je portalu „Analitika" nedavno rekla da je posao koštao oko 650 hiljada eura, a da Direktorat danas raspolaže sa 54 hiljade stranica sa foto dokumentacijom, sa preko 87 hiljada fotografija kulturnih dobara i oko 10 hiljada grafičkih priloga. Iako još nisu svedene cifre na lokalnom nivou, za nezvanične podatke smo pitali Mariju Popović, načelnicu Uprave za zaštitu kulturnih dobara u Kotoru. „Podaci kažu da na prostoru opštine Kotor imamo 436 nepokretnih kulturnih dobara, a urađeno je 115 elaborata koji tretiraju pojedinačna ili zbirna pokretna kulturna dobra" – rekla je Popović. Nakon što su nam iz Muzeja grada Perasta kazali da su pobrojili 534 pokretna kulturna dobra u tri zbirke, posjetili smo Pomorski muzej Crne Gore u Kotoru gdje nam je direktorka Mileva Pejaković Vujošević potvrdila da su timovi ove muzejske institucije obradili 2666 kulturnih dobara u 17 zbirki.

Foto-nomadinsolo.com

„Moram da kažem da je bilo veliko zadovoljstvo raditi na ovom projektu jer kultura je ta po kojoj smo mi u Crnoj Gori poznati a pogotovo grad Kotor. Mi smo bili u timu broj 13 u kojem je bilo 10 ljudi, a iz Pomorskog muzeja 6. Oni su radili i u toku radnog vremena i u popodnevnim satima, i pored toga što su imali redovne obaveze i što je bila turistička sezona. Na jednom mjestu se sada našlo nešto što je jako bitno" – rekla je radio Kotoru Mileva Pejaković Vujošević. Kako je rekla, svaki pokretni predmet je dobio novu dimenziju, opis, odličnu fotografiju i ocjenu da li mu je potreban konzervatorski zahvat. „Kada svi muzeji jednog dana budu povezani, kako je praksa u Evropi, na klik ćete moći da dobijete neki predmet sa svim podacima. Pomorski muzej na naše veliko zadovoljstvo dobio je potvrdu statusa svih kulturnih dobara. Dobro je što su neki predmeti, koji ranije nisu bili popisani, dobili su svoj lični karton i identitet u ovom našem prostoru. Veliko je, takođe, zadovoljstvo za grad Kotor što je Pomorski muzej sve obavio na vrijeme i što su stručnjaci našeg tima bili iz različitih branši. Našli smo nešto što i mi nismo znali da postoji. To znači i da su se depoi uključili u cijeli popis, što je rijetkost. Ovo je veliki poduhvat Ministarstva kulture. I čini mi se da bi sljedeći korak trebalo da bude popisivanje pisanih dokumenata, jer ima dosta dokumenata i rijetkih knjiga koje treba popisati kao kulturna dobra" – kazala je direktorka Pomorskog muzeja.
Naredno izdanje magazina iz kulture „Katareo" u utorak 10. februara s početkom u 17.15 biće posvećen revalorizaciji kulturnih dobara u Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru.

Podijeli na: