Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

26.06.2014
686

PRAVILA NA KUPALIŠTIMA

U skladu sa zakonskim odrednicama, morsko dobro je u državnoj svojini i u javnoj upotrebi. No, Zakonom o morskom dobru propisano je i da se ovaj prostor odnosno njegov dio može dati na korišćenje pravnom ili fizičkom licu, domaćem ili stranom, za obavljanje privredne ili druge dozvoljene djelatnosti kao i za privez plovnog objekta. "U tom slučaju sklapamo ugovor koji podrazumijeva poštovanje određenih pravila , a morsko dobro ostaje i dalje u državnoj svojini" – kaže za Radio Kotor pi ar u Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom Jelena Jelušić. Ona podsjeća da se u periodu od 1. maja do 1. oktobra mora obezbijediti rad kupališta i funkcionisanje uređaja i opreme, ali i da se moraju ispuniti uslovi bezbjednosti u pogledu ograđivanja kupališta, organizovanja spasilačke službe i postavljanja informativnih tabli.

Foto-panoramio.com

Ministarstvo turizma i održivog razvoja donijelo je Pravilnik o uslovima koje moraju ispunjavati uređena i izgrađena kupališta, a u ovom dokumentu se, između ostalog, kaže:
Za svako pojedinačno kupalište propisani su bliži uslovi za uređenje i opremanje koji su, uz skicu, sastavni dio Ugovora o korišćenju morskog dobra. Plažni mobilijar podrazumijeva suncobrane i ležaljke koji se po pravilu postavljaju na centralnoj površini i to jedan suncobran i dvije ležaljke na najmanje 8m² kupališta. Da bi se spriječila prenatrpanost plažnim mobilijarom, najmanje jedna polovina plaže po dužini i širini treba da je oslobođena od plažnog mobilijara i taj prostor mora biti jasno i vidljivo označen. Takođe, potrebno je osloboditi od plažnog mobilijara zonu neposredno uz more u širini od najmanje 3m, kao i pristupne staze do mora u širini od najmanje 1m na svakih 20m. Kada su u pitanju mala kupališta ili kupališta sa specifičnim prirodnim i drugim karakteristikama, gdje ne postoje uslovi za ispunjenje pravila o oslobađanju polovine kupališta, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom u uslovima za uređenje kupališta isključuje mogućnost postavljanja plažnog mobilijara (suncobrana i ležaljki).
U slučaju hotelskih kupališta, shodno članu 6 Pravilnika o uslovima koje moraju ispunjavati uređena i izgrađena kupališta, hoteli imaju pravo da na cijelom kupalištu koje su zakupili postave plažni mobilijar.
Osnovni uređaji i oprema neophodni na uređenom kupalištu su: sanitarni objekat (1 čvrsti ili mobilni sanitarini objekat na 1000 m² površine kupališta), tuševi (4 tuša na na svakih 50 m dužine kupališta), korpe za otpatke (postavljaju se na razdaljini od svakih 10 metara), kabine za presvlačenje (2 kabine na svakih 50 metara dužine kupališta).
Korisnik kupališta je dužan da kupalište uredi i opremi na način da sačuva pješčane površine plaže, pješčane dine i vegetaciju na kupalištima i da postavljeni objekti budu isključivo u funkciji plažnog servisa i usluga, bez postavljanja tezgi, terasa i svih drugih privremenih objekata koji zauzimaju kupališne površine.
Kupališta se moraju redovno čistiti i ravnati, a betonske površine redovno prati, a korisnici uređenih i izgrađenih kupališta dužni su da na kupalištu obezbijede i održavaju red i uredno pružaju odgovarajuće usluge. Takođe, korisnik je dužan da zaključi ugovor o odvozu smeća na gradsku deponiju sa lokalnim komunalnim preduzećem.

Podijeli na: