Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

25.06.2014
1016

LUČIĆ: POMORCI DA OSLUŠKUJU SVJETSKE TRENDOVE

Potpredsjednik Pacifičke pomorske asocijacije sa sjedištem na Kiribatima, Novljanin Boro Lučić, smatra da bi crnogorski pomorci, posebno oni mlađi, trebalo da povedu računa o globalnom trendu smanjenja potražnje kadrova za rad na kontejnerskim brodovima. „U vrijeme kada većina naših pomoraca plovi na kontejnerskim, preporuka je da razmisle o prelasku na druge tipove brodova. Proračuni govore da će za sljedećih pet do 10 godina razlika između ponude i potražnje biti od dva do pet procenata. Dakle, ponuda za rad na kontejnerima će biti sve manje. Inače kontejnerski brodovi imaju definitivno najviše posade širom svijeta, a naši pomorci bi, između ostalog, mogli da razmišljaju o prelasku na druge tipove kao što su „oil", „gas" ili „LNG" tankeri. Takođe, „off šor" industrija je dosta jaka u velikom dijelu svijeta, pa je preporuka da se pozabavimo obukom pomoraca za ono što je budućnost i na što ukazuju svjetski pomorski trendovi", kaže Lučić za Radio Kotor.

Lučić ukazuje i na globalni trend udruživanja kontejnerskih kompanija. „Takođe, sve više manjih brodova se izbacuje iz upotrebe jer se grade veći sa većim mašinama koje troše manje goriva. Tu je i podatak da će Panamski kanal od sljedeće godine primati mnogo veće brodove od „panamaksa" koji odlaze u istoriju", kaže Lučić. On ukazuje i na iskustva sa Pacifika. Naime, Novi Zeland i Australija počinju da grade nove luke za kontejnerske brodove sa mnogo većim vezovima. „Tako da svi ti manji brodovi polako nestaju. To će se definitivno uskoro osjetiti pa treba voditi računa i o tim stvarima", kazao je Lučić. U osvrtu na globalnu pomorsku situaciju ukazuje i na podatak da su do 2025. godine grčki brodovlasnici zakupili skoro sve brodove koji su u gradnji. „Očekuju da će potražnja za brodovima rasti i da će na taj način kontrolisati kompletno pomorstvo. To bi mogao biti znak da se očekuje poboljšanje. Sa druge strane dosta kompanija, pogotovo po Evropi, propalo je jer su bile osnovane na principima bankarskih kredita koje nisu mogle da izdrže. Kriza je zahvatila sve pa banke koje su davale velike kredite sada ne mogu da ih naplate, a dobijaju brodove koje ne mogu da preprodaju. U svakom slučaju mislim da smo tu negdje na izlazu iz krize koja će definitivno potrajati još dvije godine", kazao je Lučić. Na pitanje o mogućnosti otvaranja pomorske banke u Crnoj Gori, u kojoj bi se akumulirao bar dio milionskih sredstava koja na godišnjem nivou zaradi oko 5.000 domaćih pomoraca, Lučić kaže da to treba sagledati kroz prizmu povjerenja koje je, kada je riječ o bankarskom sistemu, izgubljeno devedesetih godina prošlog vijeka. „Da postoji mogućnost otvaranja nove banke koja bi bila više okrenuta pomorcima, definitivno je da bi to oni iskoristili. Sve zavisi od toga na koji bi način te banke bile otvorene, a pitanje je i ko bi bio zainteresovan i ko bi otvorio jednu takvu banku i na kojim principima bi se pomorci mogli uključiti. Iskustvo iz inostranstva govori da postoje banke koje su otvorile posebne programe za penzije za pomorce. I za tu priču potrebno bi bilo da se uključe udruženja koja okupljaju pomorce", kazao je Lučić.
Lučić smatra i da u Crnoj Gori treba da postoji jedno jako udruženje koje bi okupljalo sve pomorce bez obzira na ono što rade na brodu, odnosno da li su oficiri ili niža posada. Na taj način bolje bi se čulo za probleme pomoraca kojih nije malo, a kvalitetniji bi bio i odnos nadležnih državnih institucija. Lučić nam je predstavio i međunarodno udruženje The Nautical Institute koje radi na principu podružnica, a članovi mogu da budu svi koji imaju bilo kakav brevet, od niže posade do zapovjednika. „Predstavnici podružnica imaju mogućnost da učestvuju na zasijedanjima u Londonu, a kroz svoj rad mogu da traže savjet, pomoć i podršku, a njihov problem može da se iznese na organima IMO-a. Kao član imate pravo na:
- Mjesečno izdanje časopisa SEAWAY, koje stiže na vašu kućnu adresu.
- Imate pristup berzi rada na njihovom websajtu.
- Možete da postavite pitanja u vezi pomorstva i na njih da dobijete odgovor.
- Mjesečno izdanje novina SEAWAY na vašoj email adresi, kao i pristup mjesečnim izdanjima novina ALERT!Bulletin i NAVIGATOR Magazine.
- 30% popusta na sva izdanja i publikacije koje oni štampaju.
- Pristup bazi podataka na njihovom sajtu o raznim temama u pomorstvu.
Kada se formira baza članova, dovoljna da oformi organe podružnice (Skupština, presjedavajući odbor, itd.), onda se pristupa osnivanju podružnice koja predstavlja udruženje i pomorce-članove, i takva podružnica postaje punopravan član globalnog udruženja. Kao član udruženja, imate priliku da kontaktirate i organe udruženja, ali i sve ostale članove; dobijate mogućnost da budete obaviješteni o svim promjenama u industriji i da unaprijedite svoje znanje. Kao član, imate mogućnost da kroz sam rad podružnice djelujete lokalno u vašoj zemlji, u ovom slučaju u Crnoj Gori, a onda organi podružnice predstavljaju pomorce na globalnom nivou", kazao je Lučić.
Lučić je uključen u IMO projekte na Pacifiku. Inspektor je Kiribatskog registra brodova u Singapuru, a bio je i konsultant Svjetske banke za projekte iz oblasti pomorstva. Nedavno je odbio posao u administraciji Novog Zelanda jer želi da se vrati u Herceg Novi. Danas je potpresjednik Pacifičke pomorske asocijacije i predsjednik njenog odbora za trening i obuku pomoraca. Sredinom 2007. sklopio je ugovor sa šest njemačkih kompanija i preuzeo njihov centar za obuku pomoraca na ostrvu Tarawa. Po dolasku na ostrvo, organizovao je treninge pomoraca po STCW konvenciji. Lučić je i autor četri knjige koje se bave treningom pomoraca i pomorskom tradicijom Boke kotorske, a od kojih će jedna uskoro izaći u izdanju engleskog Nautical Institute.

Podijeli na: