Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

25.10.2019
721

KNJIŽEVNO-NAUČNI KOLOKVIJUM O DJELU LUKE BRAJNOVIĆA

1a1a0aalukabrajnovic22Književno-naučni kolokvijum, povodom 100-godišnjice rođenja Luke Brajnovića, u organizaciji Matice hrvatske, Ogranka Matice hrvatske u Boki kotorskoj i Društva hrvatskih književnika, održaće se danas sa početkom u 19 sati, u Galeriji solidarnosti (Palata Pima). Ovom prilikom biće predstavljene četiri knjige.

U pitanju su: "Oproštaji i susreti: sjećanja iz rata i izgnanstva", "Mjesečina u uljiku: izabrane pjesme", "More mog djetinjstva: izabrane pjesme" i "Služiti istini: memoari, članci, ogledi i studije".

Osim predsjednice Ogranka Matice hrvatske u Boki kotorskoj Marije Mihaliček, govoriće: dr. sc. Željka Lovrenčić, prof. dr. sc. Vladimir Lončarević, mr. sc. Božidar Petrač i Slobodan Vuković.

Luka Brajnović, univerzitetski profesor, pjesnik i književnik rođen je u Kotoru 1919. godine. Pohađao je klasičnu gimnaziju na Korčuli i u Kotoru, a Studije prava na Sveučilištu u Zagrebu. Nakon rata emigrirao je u Španiju. Filozofski fakultet diplomirao je Pomploni. U tom gradu živio je do svoje smrti 2001. godine. Objavio je više knjiga na temu novinarstva, od kojih su najpoznatije posvećene upravo deontologiji informacije, a bio je i predavač novinarske etike na sveučilištu u Pamploni. Brajnović je napisao jedan od prvih udžbenika novinarske etike na području Europe, koji je i danas standard u učenju, kao i neke njegove spoljnopolitičke kolumne koje je ispisivao u dnevniku "Diario de Navarra".

Brajnovićevo ime nosi ugledna međunarodna novinarska nagrada, ustanovljena još za vrijeme njegovog života, koja se dodjeljuje "profesionalcima koji su u svom radu na području komunikacije branili dostojanstvo ljudske osobe i temeljne vrijednosti slobode, tolerancije i solidarnosti". Nagradu su u posljednjih 20 godina dobila velika imena iz svijeta medija koja su se istakla u etičkom djelovanju: novinari, fotoreporteri, filmski reditelji, a posthumno ju je dobio i Siniša Glavašević 2001. godine za izvještavanje iz okupiranog Vukovara.
"Ličnost i djelo Kotoranina Luke Brajnovića u našoj sredini je malo poznato, pa je ovaj događaj prilika da saznamo više o čovjeku, koji je u Španiji ostvario izuzetnu novinarsku i profesorsku karijeru i da se upoznamo sa dijelom njegove književne i pjesničke ostavštine, kroz četiri knjige koje će biti predstavljene", kaže se u najavi ovog događaja.
Knjiga "Služiti istini" sadrži memoare, članke, oglede i studije. Priredila ih je mr. Matilda Kolić Stanić, a objavio "Glas Koncila", 2017. godine. Ostale knjige su publikovane u Zagrebu povodom 100-godišnjice njegovog rođenja "Oproštaji i susreti: sjećanja iz rata" i "Izgnanstva" Luke Brajnovića i objavljene su u izdanju AGM-a.
Knjige izabranih pjesama "Mjesečina u uljiku", "More mog djetinjstva" koje je priredio Božidar Petrač, objavljene su u ediciji "Mala knjižnica" Društvo hrvatskih književnika i Izdavačke kuće "Alfa".
Don Branko Sbutega o Luki Brajnoviću je svojevremeno kazao: „Možda nijedna osoba, koja je morala da napusti rodni grad, zavičaj i zemlju, nije dobila takvu valorizaciju na međunarodnoj razini, kao što je to bio Luka Brajnović. Usuđujem se reći da je možda u XX stoljeću malo ljudi koji su i na planu intelekta i bilo kakve karijere pošli visočije, više i dalje od Luke Brajnovića".

Podijeli na: