Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

16.10.2019
417

MAROVIĆ: DA DAVANJE KRVI BUDE ČIN ZA SVE, NE SAMO ZA ČLANOVE PORODICE

1a1a0aanet i jeki151019„Dobrovoljno davanje krvi je aktivnost u kojoj bi trebalo da učestvuje više ljudi i posebno je važno stalno ponavaljati koliko je važno da se uključe svi koji su u prilici da pomognu" – kazala je gostujući u našoj emisiji „032" sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Kotor Anet Marović.

Ona je podsjetila da se akcija ovog tipa tokom godine organizuju u više navrata. „Sarađujemo sa Klubom dobrovoljnih davalaca krvi na čijem je čelu prof. dr Danilo Đurović, Zavodom za transfuziju krvi, Aktivom Fakulteta za pomorstvo, kotorskom Gimnazijom, Srednjom pomorskom školom, navijačkim grupama „Delije" i „Beštije", a napomenuću i saradnju sa firmom „Boka gard sekjuriti". Tu su i brojne druge organizacije ali i naši zainteresovani sugrađani. Međutim, odazivom najčešće nismo zadovoljni. Moralo bi to biti mnogo bolje" – rekla nam je Marović.

Istakla je da krv mogu dati sve zdrave osobe od 18 do 65 godina i to – muškarci četiri, a žene tri puta godišnje.
„Krv se, bukvalno, traži svakodnevno. Činjenica je da se najčešće daje kada je dragocjena tečnost potrebna članovima porodice i bližnjima, ali bi tu praksu trebalo promijeniti odnosno odazvati se apelima i kada je potrebno donirati krv osobama koje vam nisu poznate. Postoji mogućnost da krv date svakog dana u Zavodu za transfuziju krvi Opšte bolnice Kotor. Pomoći drugima je posebno lijep osjećaj, bilo da su članovi porodice ili nisu" – rekla je Marović.


Volonteri Crvenog krsta su osnovci i srednjoškolci sa područja kotorske opštine, a prema riječima Marović, njih je trenutno pedesetak.
„Djeca su nesebična i uživaju da pomažu. Što se starijih tiče – nisu tu dnevno, ali jesu kada su u pitanju neke konkretne akcije i mogu reći da su jako ažurni. Posebno je to bilo upečatljivo prije nekoliko godina kada smo organizovali prikupljanje pomoći za poplavljeno područje Obrenovca" – ističe Marović.
Prema njenim riječima, pružanje prve pomoći koja je dio aktivnosti edukacije volontera – mladima je jako zanimljiva, a o ovoj korisnoj temi svi zainteresovani mogu više saznati putem aplikacije „Pomozi sebi i drugima".
„U situacijama kada je neophodno da pomognemo nekome, a ne znamo kako reagovati – ova aplikacija je zaista dragocjena" – ističe Marović.
Ona navodi da će u petak 18. oktobra - kada se obilježava Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima, na ulazu u grad volonteri Crvenog krsta dijeliti edukativni materijal u cilju prevencije ove pojave.
„Podsjetiću da ćemo nastaviti i sa projektom u okviru kojeg sugrađane na ovu temu edukujemo od najmlađeg uzrasta. Naše volonterke će ponovo obilaziti vrtiće i sa najmlađima kroz priču o Mišici Mici koja je prilagođena njihovom uzrastu, razgovarati o tome kako da se ophode u komunikaciji sa nepoznatim ljudima, koji su im brojevi telefona u određenim slučajevima dostupni odnosno kako da se ponašaju kada ostanu sami kod kuće. Djeci je to veoma zanimljivo i pokazalo se veoma korisnim" – zaključila je Marović.
Brojevi telefona Crvenog krsta koji su građanima dostupni su 032 325 483 i 067 508 269.
Emisiju „032" čija je gošća bila sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Kotor Anet Marović poslušajte u repriznom terminu – večeras od 20 sati i 30 minuta.
Razgovor je vodila Jelena Kljajević.

Podijeli na: