Arhiva
JAVNA RASPRAVA O POREZU NA NEPOKRETNOSTI I TURISTIČKIM TAKSAMA ODRŽANA U RISNU
Javna rasprava povodom Nacrta Odluke o porezu na nepokretnosti i Nacrta Odluke o visini, načinu obračuna i plaćanja članskog doprinosa Turističkoj organizaciji Opštine Kotor održana je juče u prostorijama Mjesne zajednice Risan (za mjesne zajednice Morinj, Risan, Perast, Donje Krivošije i Gornje Krivošije).
Govorio je vršilac dužnosti sekretara Sekretarijata za lokane prihode, budžet i finansije Ivo Magud, a javnoj raspravi su pristvovale i saradnice vd sekretara Iva Maguda, Ljeposava Subotić, Teodora Baldić i Jasna Latković.
Prema riječima Maguda, novi Zakon o porezu na nepokretnosti stupio je na snagu 30. aprila ove godine i shodno tome Opština Kotor je bila dužna da donese novu odluku. "Ne radi se o izmjenama i dopunama starog zakona, već o novom zakonu, pa shodno tome mora biti donesena i nova odluka", podsjetio je on, navodeći u čemu su razlike između starog i novog zakona.
,,Prema novom zakonu su kao predmet oporezivanja dodati objekti u izgradnji, nepokretni, privremeni i drugi objekti. Kod kiterijuma za određivanje tržišne vrijednosti, dodat je još jedan kriterijum, a to je prosječna tržišna cijena metra kvadratnog nepokretnosti. Izmjena je i kod stopa poreza na nepokretnosti za sekundarne stambene objekte i za bespravne stambene objekte kojima se riješava ili ne rješava stambeno pitanje. Odvojeni su objekti koji služe za rješavanje stambenog pitanja. U poreskim olakšicama je dodato da se za ugostitejske objekte poreska stopa može umanjiti, 3 zvijezdice do 15%, 4 zvijezdice do 30 % i kategorije preko 4 zvijezdice do 70 %, što mi nismo unijeli u nacrt ove odluke, jer smatramo da se na takve objekte već ne plaćaju komunalije, pa bi stoga dovele u neravnopravan položaj te korisnike sa ostalim poreskim obveznicima. U poreska oslobođenja dodat je još jedan stav kojim se precizira da se porez na nepokretnosti ne plaća na građevinske objekte i posebne djelove stambene zgrade u svojini fizičkog lica kao investitora koji nisu namijenjeni za dalju prodaju, a u katastru nepokretnosti se vode kao objekti u izgradnji do 31. decembra godine u kojoj je planiran završetak radova", pojasnio je Magud.{gallery}1a1a0ajavnar081019{/gallery}
Prosječnu cijenu metra kvadratnog stambenog objekta utvrđuje Monstat na nivou države. Opština je dužna tu cijenu koristiti ukoliko ne objave cijenu za našu opštinu. Magud je saopštio da je došlo do izmjena u dijelu koji se odnosi na zone.
,,Pored pet postojećih zona uveli smo i zonu 6, koja se odnosi na Gornje i Donje Krivošije, Gornje i Donje Ledenice, Gornji Orahovac. Na tom području izvjestan broj poreskih obveznika raspolaže za naše uslove enormnom kvadraturom zemljišta koje nema isti vrijednosni status kao i zemljište u ostalim djelovima naše opštine. Najvrijednija je zona u kojoj pripada Stari grad, Perast i dio koji je pokriven sa planskim dokumentima, Lokalna studija lokacije Dojmi i Državna studija lokacije sektor 16", dodao je Magud.
Nakon njegovog izlaganja, uslijedila su pitanja zainteresovanih građana koja su se odnosila na područje Gornjeg Morinja i Krivošija. Mještani Gornjeg Morinja izrazilii su nezadovoljstvo što je ovo područje obuhvaćeno zonom 5, iako po njihovom mišljenju treba da pripadne istoj zoni kao i Gornje i Donje Krivošije, uzevši u obzir da je prilazni put u lošem stanju, da ne postoji vodovodni sistem i da je nadmorska visina slična kao i u Krivošijama.
Mirko Matković iz Gornjeg Morinja ističe da bi kao vodilja za određivanje poreske stope trebala biti infrastruktura tog područja, ističući da se povećanjem poreskih stopa i oporezivanjem kuća na selima ne motivišu starosjedioci da se vrate selu i održavaju stara ognjišta.
Morinjanin, Petar Uljarević dodaje da je u istoj zoni i selo Bunovići, koje je na nadmorskoj visini od oko 600 m, udaljeno oko 10 kilometara od Gornjeg Morinja koje ima još lošiji prilazni put i lošije uslove za život.
Stanislava Radinović ističe da nije logično da ona i njen suprug plaćaju porez i turističku taksu na kuću u kojoj joj je suprug rođen u Gornjem Morinju, koju održavaju samo da se ne uruši, jer za njih ima sentimentanu vrijednost, a pritom da nadležni sekretarijat ništa ne ulaže kao bi se popravio put do sela i seljanima obezbjedilo vodosnabdjevanje.
Milijan Samardžić je uputio sugestiju da se za područje Krivošija ukine nacrtom predviđena naplata poreza.
,,Kada do sada ta zona nije postojala, zašto bi to sada uvodili. Koristimo primjer drugih opština kao što je Cetinje, ni oni ne naplaćuju porez na prostoru Cuca koji su u sličnoj poziciji kao Krivošije. Na Krivošijama bi mještani usvajanjem ove odluke morali plaćati porez na pojedino zemjište do kojeg se trenutno može doći samo helikopterom što je sasvim neosnovano", poručio je Samardžić.
Podsjetimo, u toku javne rasprave, građani, pravna lica i preduzetnici mogu obaviti uvid u Nacrt navedenih odluka u prostorijama Sekretarijata za lokalne prihode, budžet i finansije Opštine Kotor, radnim danima od 08 do 11 sati.
Svi zainteresovani mogu primjedbe i sugestije na predložene nacrte odluka u pisanoj formi dostaviti do 15. oktobra Sekretarijatu za lokalne prihode, budžet i finansije Opštine Kotor neposrednim putem u kancelariji broj 23 na trećem spratu, kao i na Građanskom birou, ili putem mejla: trezor@kotor.me.
Program javne rasprave će se oglasiti preko sredstava javnog informisanja i na sajtu Opštine Kotor.
Dodatna obavještenja i informacije u vezi javne rasprave mogu se dobiti na telefon, broj: 032/325-868 i lokali 221 i 225 i broj: 322-396 kod Sekretarijata za lokalne prihode, budžet i finansije Opštine Kotor.
Podsjetimo, centralna javna rasprava će se održati u petak 11. oktobra sa početkom u 12 sati u Palati Bizanti (za mjesnu zajednicu Stari grad Kotor).