Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

07.10.2019
660

ODRŽANA PREZENTACIJA SAVREMENIH TOKOVA U BIBLIOTEKARSTVU

1a1a0abiblioteka071019Povodom Nacionalnog dana podizanja svijesti o bibliotekama, Pomorska biblioteka Kotor u saradnji sa Kulturnim centrom "Nikola Đurković"-Gradskom bibliotekom i čitaonicom Kotor, danas su u prostorijama Pomorske biblioteke organizovali prezentaciju na temu "Savremeni tokovi u bibliotekarstvu – INELI Balkans i IFLA WLIC 2019".

Govorile su: bibliotekarska savjetnica Jasmina Bajo, predsjednica Udruženja bibliotekara Crne Gore, viša bibliotekarka Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Kotor i bibliotekarska savjetnica Nataša Gobović, rukovoditeljka Pomorske biblioteke Kotor.
Program je vodila Ana Kerndl, viša bibliotekarka.

"Ova manifestacija ima za cilj da međusobnom saradnjom visokoškolskih i narodnih biblioteka afirmiše bibliotečku struku široj crnogorskoj javnosti.
Kao i prethodnih godina, i ove godine je sprovedena akcija Biblioteke za studente koja podrazumijeva besplatno učlanjenje studenata u narodne biblioteke širom Crne Gore i na taj način narodne biblioteke daju svoj doprinos visokom obrazovanju" – pojasnila je Kerndl.

Bajo je podsjetila da se Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama u Kotoru obilježava treću godinu za redom.
Ona je govorila o INELI Balkans projektu.

Prema njenim riječima, INELI Balkans je skraćenica od Međunarodne mreže inovatora u bibliotekama na području Balkana i predstavlja jedinstveni primjer inovativnih trendova u savremenom bibliotekarstvu.

{gallery}1a1a0abiblioteka071019{/gallery}

"INELI je izvorno projekat organizacije Global Libreries u sklopu kojeg su bila održana dva ciklusa na globalnoj ravni koje su okupile najbolje bibliotekare i inovatore na svijetu.
Ovaj trogodišnji projekat trajao je od novembra 2014. do novembra 2017. godine.
Projekat je implementirala organizacija Future Library iz Grčke u cilju edukacije inovatora u bibliotekama i stvaranja održive mreže javnih biblioteka u balkanskom regionu" – navodi Bajo.

Kako ističe, u sklopu ovog projekta učestvovalo je po 10 učesnika iz 11 zemalja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Grčke, Kosova, Crne Gore, Rumunije, Slovenije, Srbije, Danske, Švedske, Turske i Velike Britanije.

Učesnici projekta su 34 inovatora, 4 mentora i 11 nacionalnih koordinatora.

Prema njenim riječima, cilj ovog projekta bio je podsticanje razvoja kreativnosti i narativnosti, uspostavljanje partnerstava među bibliotekama, jačanje saradnje bibliotekara i informatičkih stručnjaka s područja Balkana i stvaranje održive mreže bibliotekara i inovatora koji će podsticati dalju saradnju i inovaciju elektronskog učenja i eksperimentisanja sa novim aktivnostima i idejama.

"Aktivnosti ovog projekta su, prije svega, bile intezivne online obuke. Održane su tri godišnje konvencije koje su uključivale radionicu za obuku, studijske posjete, mentorstva eksperata iz bibliotekarstva i implementirani su pilot projekti koji su dobili nagrade za inovacije. Najveći benefit ovog projekta je građenje partnerstava među bibliotekama" – objašnjava Bajo.

Podijeli na: