Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

30.09.2019
333

DR DEDOVIĆ: MALIŠANI DA SU ŠTO VIŠE U PRIRODI, MANJE ZA EKRANOM

1A1A0DRDEDOVIC19Stručnjaci, za činjenicu da djeca posljednjih godina sve češće „zaostaju" kada su u pitanju prve izgovorene riječi, „krive" savremenu tehniku i tehonologiju odnosno previše vremena koje mališani provode ispred ekrana.

Naime, sve više dječaka i djevojčica sa recimo tri godine - ili još uvijek ne govori ili ne govori razumljivo, a razlog nerijetko može biti dugotrajno gledanje crtanih filmova i drugih sadržaja.

Prema riječima pedijatra u kotorskom Domu zdravlja dr Vladimira Dedovića, za mališana mlađeg od šest godina je pola sata ispred ekrana – ekvivalent osmočasovnom radnom vremenu odrasle osobe.
„Možete onda misliti koliko se dijete od svega toga umori, pa je logično da poslije toga nema volju za razgovorom, tako da bi upotrebu mobilnih telefona i druge tehnologije zaista trebalo smanjiti i djecu, po mogućnosti, što više izvoditi napolje" – kaže dr Dedović.
Savremeni crtani filmovi su, svakako, veoma dinamični – no, to može biti potpuno nekorisno za najmlađi uzrast.
„Čitao sam i pratio neke studije u kojima se kaže da bi dijete u tom uzrastu trebalo da ima tri straha dnevno. Na primjer, perete suđe, ispadne vam šolja – i dijete se od tog zvuka uplaši. Ili, naiđe naglo neko ko glasno govori – i taj ton uplaši mališana. E baš te situacije odnosno zvukovi se u crtanom filmu dešavaju u svega par minuta. Dijete zapravo na taj način pati, ali nastavlja da gleda i dalje jer su crtani filmovi tako napravljeni da zadrže pažnju djeci. Zato se mališan umori i nema mnogo interesovanja za konverzaciju nakon što završi sa praćenjem ovakvog sadržaja" – kaže dr Dedović.
Prema njegovim riječima, savjet logopeda odnosno smjernice za roditelja su uvijek korisne.
„Ukoliko dijete ima sve ostale uobičajene reakcije, zapažanje i slično, a još uvijek ne izgovara riječi – mi pedijatri dajemo još malo vremena i čekamo. No, savjeti logopeda i njihove smjernice su, svakako, jako značajni i od velike koristi i za dijete i za roditelje" – zaključuje dr Dedović.

Podijeli na: