Arhiva
ZAŠTITI KORALE OD SIDRENJA I RIBARENJA
U Institutu za biologiju mora (IBM) smatraju da bi u zaštiti koraligenih lokacija trebalo preduzeti konkretnije restriktivne mjere kao što su zabrana sidrenja i ribarenja.
Koraligene zajednice u Bokokotorskom zalivu naučnici IBM izučavali su protekle sedmice u okviru projekta GEF Adriatic.
„Imali smo čast i zadovoljstvo da radimo sa italijanskim kolegom Egidiom Trainitom. U okviru projekta GEF Adriatic smo izučavali koraligene zajednice u Bokokotorskom zalivu i još jednom se uvjerili koliko, s jedne strane, imamo bogatstvo vrsta i jedinstvenih biokonstrukcija pogotovo na lokacijama vrulja u Dražin vrtu i Strpu, a s druge strane, koliko malo brinemo o njihovoj zaštiti kao i o promovisanju za naučna istraživanja i ronilački turizam. Nastavićemo naša istraživanja, ali i nastojanja da se na ovim lokacijama zabrani sidrenje i ribarenje, jer se tako fizički uništavaju mnogi organizmi koji tu rastu više desetina godina", saopšteno je iz IBM.
Kako saznajemo, korala i drugih jedinstvenih biokonstrukcija ima i na lokacijama gdje se sidre kruzeri. Međutim, sudeći po stanju na terenu i sve brojnijim brodovima koji prilikom dolaska u Boku koriste sidro, na tom polju se malo što može uraditi.
Možda bi trebalo razmisliti o mogućnosti da ova čuda tehnike, koja svakako posjeduju i uređaj za dinamičko pozicioniranje (DP), (simulator postoji na Pomorskom fakultetu Kotor) odnosno za zadržavanje broda na zadatoj poziciji bez spuštanja sidra, to isto koriste i kada dolaze u, zvanično, jedan od najljepših zaliva svijeta.
Koštalo bi to brodare više, ali ako im je do Boke, neka i zavuku ruku u džep.