Arhiva
MOŽE LI SE UNIŠTITI AMBROZIJA?
Naša slušateljka iz Škaljara je u okviru kontakt emisije “Grad i vi” pitala postoji li mogućnost da se uništi ambrozija – korovska biljka koja spada među najjače alergene i izaziva brojne tegobe. Primijećena je, kaže, uz stari škaljarski put.
Odgovor koji smo na ovo pitanje dobili iz opštinskog Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine prenosimo u cjelini.
“Agencija za zaštitu prirode i životne sredine, kao dio nacionalne mreže stanica za praćenje alergenog polena na teritoriji Crne Gore, postavila je mjernu stanicu u Titvu, čiji su podaci relevantni i za stanje (koncentracija polena) u Opštini Kotor, s obzirom da se radi o istoj klimatskoj zoni i da jedno mjerno mjesto reprezentuje teritoriju od 30 do 50 km. Vrši se identifikacija polena 26 biljnih vrsta, uključivši i ambroziju, jednu od najalergenijih biljaka.
Ovi podaci dostupni su na sajtu Agencije (http://www.epa.org.me/images/polen_sajt/tivat.pdf).
Shodno Pravilniku o fitosanitarnim mjerama za suzbijanje i uništavanje korovske biljke ambrozija – Ambrosia artemisifolia L. (“Sl. list CG”, br. 55/13) mjere suzbijanja sprovode:
• vlasnici nepokretnosti poljoprivrednog obradivog i neobradivog zemljišta, šuma, lovišta;
• vlasnici i korisnici građevinskog zemljišta;
• pravna lica koja upravljaju vodotocima, javnim putevima, željezničkim prugama, nacionalnim parkovima i zelenim površinama.
Lokalno preduzeće nadležno za održavanje javnih površina kroz svoje redovne aktivnosti vrši košenje zelenih javnih površina. Osim košenja, mehanička mjera za uništavanje i kontrolu širenja ambrozije je čupanje. U slučaju primjene herbicida, što nije preporučljivo za domaćinstva, neophodno je pridržavati se propisanih upustava, kako ne bi došlo do trovanja ljudi i životinja i zagađenja životne sredine! Suzbijanje se treba obavljati prije sezone cvjetanja, tj. oslobađanja polena, u periodu od juna do avgusta mjeseca. Ukoliko uoče prisustvo ambrozije, građani bi trebalo o tome da obavijeste Fitosanitarnu upravu ili Fitosanitarnu inspekciju na broj telefona 020 621 111” – navodi se u saopštenju Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine.