Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

21.09.2019
409

OBILJEŽEN SVJETSKI DAN ALCHAJMEROVE BOLESTI

1A1A0AALCHAJMERDom starih "Grabovac" Risan u saradnji sa Opštinom Kotor i NVO „Fortuna", danas u prijepodnevnim satima na ulazu u Stari grad obilježava Dan Alchajmerove bolesti i to pod motom „Pričajmo o demenciji".

"Septembar je mjesec Alchajmerove bolesti, a 21. septembar je označen kao Svjetski dan Alchajmerove bolesti. To je prilika da se razbije stigma i strah koje nosi ova bolest.

Ovdje smo da skrenemo pažnju na postojanje oboljelih od demencije jer su oni još uvijek, na žalost, za društvo nevidljivi, da razbijemo stigmu i da damo smjernice i više informacija svim zainteresovanim građanima" – kaže za Radio Kotor predsjednica NVO "Futura" Alma Orahovac.
Kako ističe, u Crnoj Gori ne postoji registar osoba oboljelih od demencije.

"Podaci sa kojima raspolažemo nisu validni jer nisu ažurirani, ali po nekim preporukama i istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije u odnosu na ostale zemlje gdje su radili istraživanja, u Crnoj Gori ima od 7-8 hiljada oboljelih, što je zaista velik broj, a u svijetu na svake 3 sekunde neko oboli od demencije" – navodi Orahovac.

U JU Dom starih "Grabovac" Risan od 2008. godine postoji odjeljenje koje se bavi demencijom.

"Planira se i otvaranje dnevnog boravka za osobe oboljele od demencije. Cilj je da se upozna šire društvo, odnosno društvene grupe sa problemima koje imaju oboljeli od Alchajmera, kao jednom podvrstom demencije.

Što se tiče simptoma, uglavnom se u početku bolesti evidentira pad kognitivnih funkcija, tj. zaboravnost, dešava se da nemaju pravu orjentaciju, da moraju da zapisuju stvari, te u odmaklim stadijumima bolesti da zaboravljaju put do kuće.

Obično porodica prva primjeti da se nešto sa ukućaninom dešava" – objašnjava doktor opšte prakse Damir Adrović, šef medicinske služve u JU Dom starih "Grabovac" Risan.

Prema njegovim riječima, jako je važno rano otkrivanje ove bolesti.

"Kod najmanjih simptoma koje osoba osjeti potrebno je da se javi ljekaru, kako bi se na vrijeme dijagnostifikovalo i krenulo sa terapijom. Nema lijeka od demencije, ali se različitim tehnikama i ljekovima može usporiti proces i držati pod kontrolom" – objašnjava doktor Adrović.

U okviru obilježavanja Svjetskog dana Alchajmerove bolesti podijeljeni su flajeri i drugi informativni material, a zainteresovani građani imali su priliku i da urade test za rano otkrivanje demencije.

Podijeli na: