Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

19.09.2019
402

ĐERIĆ: ČUVAJMO PRIRODU DA BI I ONA NAS

1a1a0askoljkeb19Povodom 28 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom 20. septembra 1991. na Žabljaku, posjetili smo uzgajalište "Školjke Boke" između Orahovca i Ljute.

Sa otpremnim centrom na vodi MNE 68, to je prvo uzgajalište jadranskih ostiga (Ostrea edulis) i mušulja (mytilus galoprovincialis) u Crnoj Gori i šire, izgrađeno u potpunosti na ekološkim principima održivog razvoja, uz poštovanje i primjenu "Dobre higijenske prakse " i HACCP standarda, a sve sa ciljem dobijanja ispitanog, zdravog, organskog proizvoda.

Razgovor sa vlasnikom uzgajališta dipl. ing. Nevresom Đerićem možete čuti sjutra od 10 sati u okviru našeg jutarnjeg programa.

"Svi možemo da damo određeni doprinos da bi imali zdraviju sredinu. Od mjesta življenja do mjesta aktivnosti, rada, djelovanja.. U tom procesu moramo da damo dio sebe, a sve kako bi unaprijedili našu sadašnjost, a naša djeca imali bolju budućnost. Na ovom primjeru kao što je ekološki potpuno održiva plantaža Školjke Boke dajemo smjernice drugima da vide kako se uz sprovođenje radova može naći najzdraviji model za sve. Model koji ne narušava životnu sredinu, jer kao što je poznato priroda uzvraća udarcem. Prethodno moli i plače da je zaštitimo kao bi svi opstali", kaže Đerić.

Na uzgajalištu postoji eko WC, bazen od suhomeđe, a čak je i morsko dno sačuivano. Sam objekat je nad vodom.

Obavlja se selekcija otpada, kompostana je od 2012. Električna energija se dobija uz pomoć sunca i vjetra, filtrira se izvorska voda, same ploče koje se koriste za izgradnju su ekološke, od recikliranog materijala, a toalet ne narušava životnu sredinu. Nastoji se da sve bude usaglašeno sa prirodnim procesima.{gallery}1a1a0aDJERIC19{/gallery}

"Ova država zaslužuje da u potpunosti sprovodi ekološke standarde, jer bi u suprotnom doveli u pitanje i turizam i poljorivredu i naš opstanak na našoj zajedničkoj planeti kojoj mi pripadamo, a ne ona nama. Podsjećam da u cilju priče o značaju ekologije i povodom obilježavanja Dana planete Zemlja, tradicionalno sarađujemo sa osnovnim školama "Njegoš" i "Narodni heroj Savo Ilić", "Gimnazijom Kotor"... Za djecu su te aktivnosti veoma značajne jer se po prvi put susreću sa kompostiranjem, čišćenjem solarnih kolektora, vjertrogeneratorom, čišćenjem suvozidanog bazena, prevrtanjem kompostane, tj. organskog đubriva, postavljanjem hranilica za ptice, čišćenju filtera za prihvat vode i brojnim drugim aktivnostima od mosta rijeke Ljute gdje selektiramo otpad, odvajamo plastiku, papir, staklo... Apleujem da se u školama što više sprovode praktične obuke djece da bi spasili sadašnjost, a radi njihove budućnosti. Bez ekologije nema budućnosti i to bi trebalo da bude jedan od najznačajnijih predmeta", kazao je Đerić.

Poznati ekolog je realizovao oko 160 projekata sam, ili uz pomoć prijatelja i članova uduruženja.

Podsjećamo na prvu izložbu pasa u bivšoj Jugoslaviji u Parku slobode, prvu eko-paotrolu “Delfin Joca”, projekat "Ne sjecite jelke". Đerić je dao značajan doprinos zakonskim regulativama koje definišu oblast ekologije, zaštiti životinja, morskih sisara, delfina i kornjača... Usprotivio se pucanju na živog pijetla na manifestaciji “Gađanje kokota”. Doprinio je izgradnji azila i najavio potrebu izgradnje groblja i pansiona za čuvanje ljubimaca.

Knjiga utisaka na uzgajalištu Školjke Boke prepuna je utisaka i pohvala od strane posjetilaca sa svih kontinenata.

Đerić je prvi dobio sertifikat za izvrsnost "Dobro iz Crne Gore".

Od 2002 g. je radio na izučavanju mogućeg uzgoja ostrige u Bokokotorskom zalivu i višegodišnjim napornim radom, 2010. g. kod Zavoda za intelektualnu svojinu Crne Gore pod br. 0302, patentirao naprave za "prihvat i uzgoj ostriga".
Zvanično, 2012 god. po prvi put, Crna Gora dobija svoj novi proizvod "crnogorsku kamenicu" kao ispitan, ekološki proizvod iz mora.

Podijeli na: