Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

18.09.2019
675

DR GULIĆ: EDUKACIJA NASTAVNOG KADRA U INTERESU DJECE SA DIJABETESOM

1a1a0drgulicipedja19Bezbjedan i što kvalitetniji boravak djece sa dijabetesom u obrazovnim instucijama i prevencija neželjenih situacija kroz edukaciju nastavnog kadra, jedan je od osnovnih ciljeva Udruženja roditelja djece sa dijabetesom "Beta", osnovanog početkom godine.

Po riječima predstavnika Udruženja, specijaliste anesteziologa i reanimatologa dr Nebojše Gulića iz Opšte bolnice Kotor, Beta je osnovana po ugledu na slična u zemljama Evrope i okruženja, kako bi se brojni problemi sa kojima se mališani sa dijabetesom suočavaju tokom odrastanja mogli lakše podnijeti uz najsavremeniju medicinsku terapiju i pomagala i ako im se pruži potrebna psihološka podrška i ohrabrenje.

"Pored roditelja, u tome je svakako od velikog značaja podrška i adekvatno reagovanje nastavnog kadra. Zato je neophodno organizovanje adekvatne edukacije roditelja, vaspitača i nastavnika o ovoj bolesti, održavanje radionica. Imali smo do sada odličan prijem u vrtiću u Tivtu, gdje su vaspitači nakon predavanja bili zaintereovani za dodatnom obukom. Takođe smo održali uspješno predavanje i u školi u Lastvi u Tivtu, a 27. je u planu u OŠ Njegoš u Kotoru", kaže dr Gulić.

Podizanje kvaliteta boravka djece u vrtićima i školama je, navodi dalje, sistemski problem koji je u svijetu riješen na sličan način - kroz saradnju nadležnih državnih institucija i NVO sektora, uz predavanja u obrazovnim instutcijama svake godine kako bi se nastavnici podsjetili pravila reagovanja u slučaju specifičnih potreba djece sa dijabetesom.

"Sa školom se kroz ovaj program dogovori neko čisto mjesto gdje djeca mogu izmjeriti šećer, dati sebi insulin, da ne bi išla po hodnicima, što je apsurdno. Zatim da se uvijek ima direktan kontakt sa roditeljima, u slučaju bilo kakve komplikacije. Do sada kod nas to nije bilo riješeno. Predavanja su u skladu sa Međunarodnom dijabetes federacijiom (IDF), koja pravi programe za edukaciju po školama u većini država i daje smjernice kako bi i mi napravili program i system. Uspjeh je postignut u cijelom svijetu", kazao je dr Gulić izrazivši nadu u prepoznavanje značaja ove teme od strane svih vrtića i škola.

Najčešća dosadašnja praksa u porodicama gdje je dijete sa dijebetesom je bila da majka više ne radi.

"Kad krene u školu najčešće se toj djeci podizao namjerno šećer zbog straha od pada, ali što je opet imalo dugoročne posljedice. Roditelji su znali čak dežurati oko škole cijelo vrijeme što će biti nepotrebno ako postignemo cilj predviđen programom "Bete". Dakle, da dovedemo do toga da roditelji budu sigurni da će im dijete biti sigurno", kazao je dr Gulić.

Na tržištu se u međuvremenu pojavljuju najsavremeniji uređaji koji omogućavaju 24-satnu kontrolu nivoa šećera u krvi djeteta i slanje informacija na mobilni telefon roditelja, pumpice koje same ubrizgavaju insulin u organizam po pootrebi. Tako je Fond zdravstva omogućio da se refundiraju sredstva za uređaje za kontunuirano mjerenje šećera, što je znatno olakšanje za budžete porodica koje imaju ovaj problem.

"Dosta toga kod nas je, nažalost, prilično zanemareno i djeca su prepuštena isključivo dobroj volji nastavno-vaspitnog kadra da se pobrine za njih u slučaju problema, koji nisu tako rijetki", kaže dr Gulić i podsjeća da je dijabetes kod djece tipa jedan.

"Razlikuje se i potpuno je drugačiji od tipa dva. Javlja se iznenada, ne može se predvidjeti i ne može se ninakoji način napraviti prevencija. To je nešto što se nepredvidivo i iznenada dešava. U Crnoj Gori imamo oko 200 djece oboljele od dijabetesa koja se liječe na Klinici za endokrinologiju Dječije bolnice u Podgorici. Od samog početka su na insulinskoj terapiji, primorana mjeriti šećer minimum osam puta dnevno, primati više dnevnih doza insulina, imati adekvatnu ishranu i fizičku aktivnost. Kod djece oboljele od dijabetesa to podrazumijeva 24-satno balansiranje između insulina, hrane i fizičke aktivnosti, da bi se spriječile komplikacije koje šećerna bolest sa sobom nosi i što direktno ugrožava dijete", kaže dr Gulić.

Hiperglikemija je visok šećer u krvi, protiv čega se isto treba boriti, iako ona neće direktno ugroziti dijete u određenom momentu.

"Međutim, može dovesti do dugoročnih posljedica i zato nam je prevencija i ovdje cilj, a sve kako bi djeca izrasla u zdrave ljude i ostala zdrava. To je primarno posao roditelja. Međutim, kako moraju ići i u vrtić i u školu, gdje provode od četiri do sedam sati, uglavnom su van roditeljskog nadzora. To je neki period kada bi nastavni kadar trebalo da se uključi da bi se toj djeci pomoglo, da bi im se šećer održao u normalnim granicama i da bi ostala zdrava. Zato je naš primarni cilj bio da se održe predavanja po svim vrtićima, osnovinim i srednjim školama, gdje ima bar jedno dijete oboljelo od dijabetesa, da bi se nastavnom kadru dale smjernice da na vrijeme prepoznaju hipoglikemiju i hiperglikemiju, što mogu uraditi i pomoći toj djeci, jer bez uključivanja nastavnog kadra to je sve neizvodljivo", kazao je dr Nebojša Gulić.

Cilj organizacije Beta je, pored bliske i uspješne saradnje sa Fondom zdravstvenog osiguranja i Ministarstvom zdravlja, da obezbijede edukaciju nastavnika i vaspitača i adekvatne plakate koji će pomoći okruženju djeteta sa dijabetesom da bolje razumiju njegovo stanje, budu spremni da mu pomognu u slučaju hipoglikemije i hiperglikemije, ali i da shvate da njihov drug sa dijabetesom može sve kao i ostali, uz veliku dozu odgovornosti i discipline.

Dijete sa dijabetesom prima insulin uglavnom četiri puta dnevno ili koristi insulinsku pumpicu, šećer u krvi ubodom u prstić mjeri desetak puta dnevno ili ima senzor za kontinuirano mjerenje, na posebnom je režimu ishrane i mora redovno da se bavi sportom, odnosno nekom fizičkom aktivnošću.

E- mail adresa Udruženja je udruzenje.beta.cg@gmail.com, a brojevi telefona 063 227 485, 063 227 487 ili 067 448 053.

Imaju i Facebook grupu Udruženje roditelja djece oboljele od dijabetesa Beta – Crna Gora.

Reprizu emisije "032" u kojoj je gostovao dr Gulić možete slušati večeras od 20.30 sati.

Podijeli na: