Arhiva
DR DEDOVIĆ: BORAVKOM U KOLEKTIVU DO JAČEG IMUNITETA MALIŠANA
Septembar je mjesec adaptacije za najmlađe. Nakon uživanja u raspustu, uslijedio je povratak školskim obavezama, a za one još mlađe ponovna druženja u vrtiću.
Za roditelje, naročito dječaka i djevojčica koji po prvi put kreću u vrtić ili školu – stres i briga. Kako će se prilagoditi novom okruženju, da li će prihvatiti novu organizaciju, poštovati pravila, redovno jesti, biti raspoloženi za sve ove novine? Prije svih je, naravno, briga o zdravlju – da li će boravak u kolektivu mališanima donijeti i zdravstvene tegobe koje se često javljaju i više puta tokom godine?
Pedijatar u kotorskom Domu zdravlja dr Vladimir Dedović za Radio Kotor kaže da su u ovom periodu još uvijek aktuelni takozvani ljetnji virusi čijem širenju pogoduje boravak djece u grupi, ali i da je to uobičajena situacija.
"U septembru je određen, manji broj mališana u inkubaciji što znači da su na pregledu zdravi, ali da u organizmu tinja neki od tih ljeti aktuelnih virusa koji se nakon njihovog boravka u grupi, kontaktom sa ostalima prenese i na drugare i tako dolazi do kruženja virusa. Dosta djece je recimo bilo na raspustu van Kotora, u različitim krajevima i nisu imali ovu vrstu virusa, nisu na isti otporni u ovom trenutku i vrlo lako se zaraze po dolasku u grupu. Tako ovih dana u ambulantu često primamo djecu sa visokom temperaturom, zatim sa stomačnim virusima i to potraje par dana. Nakon toga imuni sistem padne. Djeca ponovo recimo krenu u vrtić, a organizam je još podložan za bakterijske infekcije. Tu je raznorazni spektar virusa. I onda opet dođu kod nas i tad nerijetko čujemo roditelje kako se žale što se zdravstvene tegobe mališana ponavljaju nakon kratkog perioda boravka u kolektivu. No, to je zaista uobičajeno i prirodno tokom boravka u kolektivu, naročito u dječjem uzrastu" – kaže dr Dedović.
On objašnjava da je boravak mališana u grupi način da se izgradi imunitet, te da je "konstantno čuvanje djece njihovim sklanjanjem iz grupe i dugim boravkom u zatvorenom prostoru" vrlo često kontraproduktivno jer im onemogućava jačanje imunog sistema.
"Svaki roditelj želi najbolje svom djetetu. Zbog prevelike brige neki od njih duži period "drže djecu pod staklenim zvonom". Dijete tako i u kasnijim uzrastima biva manje otporno na viruse jer nije u dodiru sa njima. Dječji period je, iako je briga roditelja potpuno opravdana, prepoznatljiv po infekcijama ali je to jedini način da se "školuje" imunitet. Govorim, naravno, o infekcijama koje nisu komplikovane. Za roditelje je zaista stresno kada dijete recimo tokom godine ima od osam do deset infekcija. Vjerovatno zvuči grubo ali je to bolje za dijete jer će onda, definitivno, brže ojačati imunitet" – objašnjava dr Dedović.
Imuni sistem mališana je, kaže doktor, jači kada djeca provode više vremena napolju, pa se vrlo često dešava da zima bude problematična jer se uglavnom boravi u zatvorenom prostoru.
Oboljenja respiratornih organa među djecom svih uzrasta su najčešća.
"Javljaju se tokom cijele godine. Nekada se dešava i češće pred ljeto nego zimi" – kaže dr Dedović.
Na pitanje: kada je vrijeme da se djetetu uklone krajnici, odgovara da je to neophodno onda kad su nefunkcionalni, usljed čega se javljaju problemi odnosno česte infekcije i respiratorne smetnje i tegobe kod mališana.
" Simptomi kod djece koja imaju problematične krajnike su ti da tokom noći hrču, zatim spavaju otvorenih usta, često nazalno govore. Pedijatar prilikom pregleda uoči u kakvom su stanju krajnici, upućuje u ORL ambulantu, gdje ljekar procjenjuje da li treba probati sa nekom terapijom i čekati ili odmah obaviti operaciju" – kaže dr Dedović.
Cijeli razgovor sa pedijatrom iz kotorskog Doma zdravlja dr Vladimirom Dedovićem koji je zabilježila Jelena Kljajević sa talasa Radio Kotora poslušajte jutros od 10 sati, dok ćete segment razgovora o najmlađoj populaciji čuti danas u emisiji "Ljetnje priče" od 17.15 sati.