Arhiva
PAJKOVIĆ: KAPACITETI DOMA STARIH POPUNJENI, NA LISTI ČEKANJA 80 OSOBA
„U Dom starih „Grabovac" u Risnu smješteno je 290 korisnika, a na listi čekanja je njih osamdeset" – kazao je gostujući u jutarnjem programu Radio Kotora socijalni radnik u ovoj ustanovi Petar Pajković.
Kako je rekao, uslovi u Domu su dobri, ali se svi zaposleni trude da uz planirane investicije i različite ideje – korisnicima u ovom prostoru bude još ugodnije.
„U pitanju je prostor od osam hiljada kvadratnih metara u kojem su smještena tri objekta. Korisnicima je dostupan smješaj u apartmanima te jednokrevetnim, dvokrevetnim i trokrevetnim sobama" – kaže Pajković.
Mjesečna cijena boravka osobe u Domu je 300 eura za pokretne odnosno 450 za nepokretne i dementne osobe. „Ukoliko je visina penzije niža nego što je to za ovu uslugu potrebno, država dotira jedan dio sredstava, a ostalo ide na teret naše ustanove" – kaže Pajković.
On navodi da su korisnici Doma veoma kreativni te da učestvuju u različitim aktivnostima.
„Organizujemo izlete, učestvujemo u različitim gradskim dešavanjima, naši korisnici su autori tekstova za časopis koji izlazi jednom mjesečno, imamo likovnu sekciju, plažni program i razne druge i trudimo se da korisnicima vrijeme koje provedu ovdje bude zanimljivo" – kaže Pajković.
Uskoro će korisnicima biti dostupna i prostorija za dementne osobe, a tu je i park koji je adaptiran po evropskim standardima i namijenjen osobama koje imaju ovu vrstu bolesti. „Mislim da smo jedina ustanova na Balkanu, a možda i šire koja u krugu ustanove ima ovakav park. Prilagodili smo 180 metara kvadratnih prostora i napravili dnevni boravak za korisnike koji su demementni, naparavili smo multi-senzornu sobu, koristeći se takozvanim holandskim programom, a prilagođena je potrebama naših korisnika" – kaže Pajković.
Kako je najavio - u saradnji sa Opštinom Kotor i NVO „Fortuna", 21. septembra obilježiti Dan Alchajmerove bolesti i to pod motom „Pričajmo o demenciji".
„Na ulazu u kotorski Stari grad toga dana ćemo tokom prijepodneva (od 8 do 11 sati) biti za pultom gdje će zainteresovani sa kolegama iz Doma moći da popričaju o ovoj bolesti, informišu se o detaljima i eventualno zatraže pomoć ukoliko neko od njihovih bližnjih ima probleme ovog tipa. Podijelićemo flajere i drugi informativni materijal zainteresovanima. Najavićemo za 1. oktobar – otvaranje dnevnog boravka za lica oboljela od demencije. To će biti prilika za porodice u kojima jedan od članova boluje od demencije da tu osobu tokom dana smjeste u naše prostorije, u periodu od 7 do 17 sati. Tu će dobiti svu moguću njegu koju pružamo i našim korisnicima i biti dio programa koji je koristan za osobe koje su dementne. Ova bolest, nažalost, značajno uzima maha u posljednje vrijeme i o tome se mora posvetiti posebna pažnja " – rekao nam je Pajković koji kaže da je među korisnicima usluga Doma pedesetak onih koji boluju od demencije ili imaju probleme sličnog tipa.
Najmlađi stanar Doma ima 33, a najstariji 99 godina.