Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

05.09.2019
708

POČELI NJEGOŠEVI DANI U KOTORU

1a1a0abecanovicMeđunarodni slavistički skup "Njegoševi dani 8" počeo je juče izložbom "Borba i stradanje" (poljski građani za vrijeme II svjetskog rata) u Kulturnom centru Nikola Đurković.

Nakon pozdravnih govora u crkvi Svetog Duha priređen je koncert u okviru kojeg su nastupili gitarski duo - Srđan Bulatović & Darko Nikčević.

Manifestaciju organizuje Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti Filološkog fakulteta u Nikšiću, a pokrovitelji su Ambasada Republike Poljske u Podgorici i Opština Kotor.

Na konferenciji za novinare održanoj u susret manifestaciji govorili su Artur Dmochowski, ambasador Republike Poljske u Crnoj Gori, Anna Kasprzak, konzul, prof. dr Rajka Glušica i prof. dr Tatjana Đurišić-Bečanović.

Dmochowski je podsjetio na 1. septembar 1939. godine, dan kada je nacistička Njemačka napala Poljsku, a povodom čega se u Kotoru i organizuje izložba „Borba i stradanje: Poljski građani za vrijeme Drugog svjetskog rata".

– Ova izložba govori o ljubavi i slobodi, ali i borbi protiv dva totalitarna režima. Tokom Drugog svjetskog rata Poljska je pretrpjela gubitke neviđenih razmjera. Kraj tog rata nije Poljskoj donio slobodu – kazao je, između ostalog, ambasador dodajući da danas živimo u drugačijem svijetu.

Konzul Anna Kasprzak je kazala da će izložba biti otvorena do 04. oktobra.{gallery}1a1a0aNJEGOSEVID19{/gallery}

Inače, ovogodišnji skup posvećen je Njegoševom stvaralaštvu i antifašističkom diskursu, budući da se ove godine navršava 80 godina od Hitlerovog upada u Poljsku, koji je označio početak Drugog svjetskog rata i početak stradanja Jevreja, Slovena, Roma i ostalih,,nearijevskih" naroda.

O istorijatu „Njegoševih dana" govorila je prof. dr Glušica, dodajući da su 2008. godine pokrenuti s ciljem da omoguće naučno utemeljno izučavanje Njegoševog stvaralaštva i primjenu savremene metodologije u izučavanju južnoslovenskih književnosti. Po svojim ciljevima i naučnim dostignućima manifestacija daje relevantne rezultate i ozbiljan doprinos razvoju njegošologije i južne slavistike uopšte.

„Njegoševi dani postali su svojevrsni naučni i kulturni brend Crne Gore", kazala je, između ostalog, Glušica, podsjetivši da su za ovih 11 godina objavili sedam zbornika i jedan zbornik „Njegošu u čast" 2013. godine.

Prof. Đurišić Bečanović je kazala da je neophodno njegovati antifašistički diskurs, jer je fašizam najopasnija ideologija koju je čovjek osmislio, pa je neophodno prisjetiti se njegovih katastrofalnih posljedica i upozoriti na prisustvo fašističkih ideologema u savremenom javnom diskursu.

„Drago mi je što uz Njegoševo ime vežemo antifašizam", kazala je, između ostalog Đurišić Bečanović.

Učešće na Skupu prijavilo je pedeset naučnika iz najznačajnijih slavističkih centara širom Evrope.

Organizacioni odbor sačinjavaju: prof. dr Đurišić-Bečanović, predsjednica, prof. dr Glušica, prof. dr hab. Boguslav Željinski, kao i dr Nataša Jovović.

Podijeli na: