Arhiva
INA CICOVIĆ O POTREBI DA SE MLADI DRUŠTVENO ANGAŽUJU
Učenica trećeg razreda Gimnazije Kotor, debaterka, volonterka, pobjednica konkursa Američko kulturnog centra Ina Cicović, bila je gošća programa Radio Kotora.
Kako nam je kazala, još od osnovne škole je volontirala i pohađala različite vannastavne aktivnosti, koje su, smatra, ogledalo svake škole.
"Moj stav je da se svi učenici, a ne samo oni najuspješniji trebaju uključiti u takve aktivnosti. Važno je samo da budu zainteresovani i da na vrijeme prepoznaju svoje vještine i sposobnosti. Uloga vannastavnih aktivnosti je upravo u tome da učenicima pomogne da steknu znatno širi spektar iskustava u odnosu na osnovni školski program. Ja sam upravo kroz rad brojnih organizacija iz našeg grada, kao što je, recimo, Kancelarija za prevenciju narkomanije, bolesti zavisnosti i rizičn
ih ponašanja, kroz snimanje video zapisa i klipova za potrebe škole, promijenila stav najprije prema volonterizmu, ali i ostalim vidovima učešća u životu društva", rekla je Cicović.
Njena interesovanja su usmjerena na debatu, usavršavanje Engleskog jezika i psihologije.
"Debata u Tuzima ove godine pružila mi je dragocjeno iskustvo iz kojeg sam mnogo naučila. Bilo je to prvi put da debatujem i uglavnom sam se dobro snašla u toj otvorenoj, argumentovanoj raspravi. Planiram da se tokom ove školske godine uključim u debaterski tim i više se posvetim tom predmetu, budući da tokom prošle on nije bio moj izborni", priča nam Cicović i dodaje da je krajem februara ove godine, u okviru dodatne nastave, pisala esej na engleskom jeziku na temu What does education mean to me i osvojila prvu nagradu.
"Radi se o konkursu koji je organizovao Američki kulturni centar na teritoriji Crne Gore. Moja drugarica Dejana Nikolić tom prilikom osvojila je drugu nagradu, a u tom eseju smo obrazložile što za nas predstavlja obrazovanje", pojasnila je Cicović.
Vjetar u leđa daju joj porodica i prijatelji, a posebno tetka.
"Ona je doktor psihologije i mnogo mi pomaže u razumijevanju različitih odnosa i svijeta uopšte. Nažalost, odlazak kod psihologa za stanovnike razvijenih zemlja odavno je postao svakodnevnica, ali kod nas je još uvijek tabu tema. Razgovor sa psihologom zaista može pomoći, posebno mladima u adolescentnom periodu. Oni koriste svrsishodna pitanja, sa ciljem da se utvrdi što vas muči i da vas uputi kako taj problem da riješite.
Postoje i određene tehnike koje su veoma korisne, a koje relativno brzo mogu donijeti rezultate. Svakako je bolje na vrijeme potražiti pomoć", mišljenja je Cicović.
Odrasta, tvrdi, u podsticajnoj i stimulativnoj sredini. "Srećna sam što u svom okruženju imam prijatelje sa kojima dijelim slična interesovanja, bilo da su u pitanju učenje, izbor muzike, kreiranje slobodnog vremena. Naredne godine planiram da pohađam ljetnju školu francuskog jezika. Radujem se novim susretima i poznanstvima", zaključila je Cicović.