Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

29.08.2019
347

RADUNOVIĆ: NACRT LOKALNOG PLANA PO MJERI GRAĐANA

1a1a0centr jr 290819Centralna javna rasprava povodom Nacrta Lokalnog plana zaštite životne sredine Opštine Kotor 2019-2023 održana je danas u palati Bizanti.

"U julu mjesecu smo sa svim zainteresovanim građanima, te predstavnicima mjesnih zajednica, NVO i političkih partija održali javne tribine na prednacrt ovog plana. Nakon što smo dobili mišljenje i primjedbe građana, plan smo dostavili Skupštini opštine Kotor, koja je usvojila ovaj plan u formi nacrta" – objašnjava Bojana Petković, sekretarka Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine.

Podsjetimo, zaključkom Skupštine Opštine Kotor od 16.08.2019. godine utvrđen je Nacrt Lokalnog plana zaštite životne sredine Opštine Kotor 2019-2023. godine i stavljen na javnu raspravu u trajanju od 15 dana.
Mještanin Grblja Božo Zec pohvalio je dokument koji, kako ističe, pokazuje pravo stanje životne sredine na području opštine Kotor, ukazavši na brojne probleme koji se tiču ove teme.


Njegova primjedba odnosila se na nepostojanje kanalizacione mreže za šire područje Radanovića, Pržica i dio Kavča koji se naslanja na tunel Vrmac. Izrazio je nezadovoljstvo što nijednim dokumentom nije predviđena izgradnja kanalizacione mreže u tim naseljima.
Predsjednica NVO "Eko centar Delfin" Ljilja Radunović kazala je da je projektna dokumentacija za izradu kanalizacionog sistema u Grblju u fazi izrade.
Ona je istakla da je Nacrt Lokalnog plana zaštite životne sredine Opštine Kotor 2019-2023 rađen po mjeri građana, jer obuhvata sve probleme koje su građani iznjeli na javnim tribinama ili dostavili u pisanoj formi.
Ispred MZ Kavač izrazili su negodovanje zbog nepostojanja kanalizacione mreže, te zbog izbacivanja šuta i kabastog materijala na Vrmcu.
Podsjetili su da su se nedavno u Kavču postavljale cijevi za vodnu mrežu i postavili pitanje zbog čega se paralelno sa cijevima za vodu, nisu postavile kanalizacione cijevi. Najveći problem je, smatraju mještani Kavča, komunalna infrastruktura. Objasnili su da je na području Kavča u toku gradnja oko 450 stanova.

Radunović je pojasnila da je obaveza Lokalne uprave, koja naplaćuje građevinske dozvole, da obezbijedi komunalnu infrastrukturu. Tako će, objašnjava Radunović, mještani živjeti bez negativnog uticaja na životnu sredinu.
Predlozi i sugestije mještanke Dobrote I odnosili su se na šetalište na Donjem putu u ovom naselju.
Prema njenim riječima, šetalište bi trebalo redovno održavati i voditi računa o čistoći. Takođe navodi da je neophodno postaviti table upozorenja za vlasnike kućnih ljubimaca kako da se ponašaju na javnim površinama, te kante za otpad plastike i stakla.
Sugestije su se odnosile i na ozelenjavanje šetališta, uklanjanje panoa obližnjih restorana sa šetališta, te uvođenje kazni za uništavanje mobilijara na javnim površinama.
Predsjednica MZ Stari grad Dragana Knežević iznjela je probleme glavnog gradskog jezgra: odlaganje smeća i kabastog otpada, zagušenje saobraćaja na Tabačini, zagađenje akvatorijuma ispred glavnih gradskih vrata, zagađenje izvorišta Škurde od automobilskih guma.
Ona je kazala da se kotorski bedemi uništavaju rastinjem koje bi trebalo tretirati hemijskim putem. Takođe je problematizovala pitanje nasipa između gradskog parka i plaže koji, kako ističe Knežević, nije očišćen četrdeset godina i predstavlja opasnost za stanovništvo.
Izvršni direktor NVO "Eko centar Delfin" Žarko Radulović konstatovao je da su građani i predstavnici mjesnih zajednica na današnjoj centralnoj javnoj raspravi problematizovali teme koje ne obuhvata Nacrt Lokalnog plana zaštite životne sredine Opštine Kotor 2019-2023.
Centralnoj javnoj raspravi prisustvovala je i savjetnica za zaštitu prirodne i kulturne baštine Jelena Vuković.
Javna rasprava povodom Nacrta Lokalnog plana zaštite životne sredine Opštine Kotor 2019-2023 traje do 4. septembra ove godine.
Primjedbe na Nacrt Lokalnog plana mogu se dostaviti Sekretarijatu za zaštitu prirodne i kulurne baštine do 4. septembra putem Građanskog biroa ili na e-mail adresu: bastina@kotor.me
Izvještaj o javnoj raspravi sačiniće Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine. Dodatna objašnjenja mogu se dobiti na telefon broj 032/322-321.

Podijeli na: