Arhiva
DR LALOVIĆ – LIJEČENJE STOMAČNIH VIRUSA PROBIOTICIMA, TEČNOŠĆU I DIJETOM
Tokom avgusta se izabranim ljekarima u kotorskom Domu zdravlja javlja veći broj pacijenata sa simptomima stomačnog virusa.
Ljekari podsjećaju da je u ljetnjem periodu učestalost crijevnih infekcija, standardno, izraženija.
Tome, ističu, doprinose visoke temperature koje pogoduju razmnožavanju mikroorganizama i prisustvo muva koje imaju značajnu ulogu u njihovom prenošenju.
„Najveći broj oboljelih zapravo ima enterovirusnu infekciju" – kaže za Radio Kotor epidemiološkinja u Domu zdravlja dr Tatjana Lalović.
Ove vrste infekcija su, pojašnjava, rasprostranjene u cijelom svijetu.
„U područjima sa umjerenom klimom, kao što je slučaj kod nas, javljaju se u periodu ljeta i rane jeseni, a u zemljama sa tropskim klimama tokom cijele godine" – kaže doktorka.
Izvor infekcija ovog tipa su oboljela osoba ili kliconoša, a to može biti i kontaminirana bazenska voda.
Put prenošenja eneterovirusa koji su u ovom slučaju uzročnici crijevnih infekcija može biti direktni i indirektni.
„Direktno je fekalno-oralnim putem jer se virus izlučuje putem stolice, a napomenula bih da se izlučuje i nakon povlačenja simptoma i znakova bolesti pa i osoba koja više ne osjeća simptome može biti zarazna. Značajnu ulogu u prenošenju imaju muve, a oboljenje se može prenijeti i preko kontaminiranih hrane i vode" – kaže dr Lalović.
Inkubacija je period od momenta unošenja uzročnika zarazne bolesti pa do pojave prvih simptoma i znakova te bolesti, a u ovom slučaju traje od dva do četrnaest dana.
Samo oboljenje, ističe doktorka, najčešće počinje naglo, a nerijetko ga prati i visoka tjelesna temperatura, na početku povraćanje, a kasnije i proliv.
„Traje najčešće od tri do četiri dana, a u rijetkim slučajevima i do sedam. Klinička slika zavisi od starosne dobi, imuniteta i tipa virusa. U liječenju značajnu ulogu imaju probiotici, a posebno su važni unošenje tečnosti i dijetalni način ishrane. Rehidratacija je, svakako, jako važna jer se tokom povraćanja i proliva gube tečnost i elektroliti. Tu su savremeni savremeni rastvori koji sadrže glukozu i natrijum, a jako je korsina i nfuzija. Prvih šest do osam sati dovoljno je unositi tečnost, a nakon toga i laganu hranu jer ukoliko se nastaviti sa konzumiranjem isključivo tečnosti duže od dvanaest sati – onda se produžava i trajanje proliva. Kada su u pitanju odojčad koja doje i u periodu rehidratacije treba da nastave sa dojenjem" – ističe dr Lalović.
Najosjetljivija grupa su djeca predškolskog i školskog uzrasta, iako virus ne zaobilazi ni ostale. „ Uvidom u prijave u Domu zdravlja primijetila sam da su oboljeli – od odojčadi do osobe starosti osamdesetdvije godine, ali svakako da su najosjetljiviji mališani" – kaže dr Lalović.
Prema njenim riječima, nerijetko se dešava da više članova porodice oboli od ove virusne infekcije, a epidemija se može javiti i u kolektivima jer je oboljenje lako prenosivo.