Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Arhiva

13.08.2019
257

PREPORUKE ZA ČITANJE KNJIŽARE SO

1a1a10aaknjizarasoKnjižara So,  14. VIII 2019.

U današnjem izdanju Preporuka za čitanje naredne sedmice, rubrike koju Svijet knjige tradicionalno, 15 godina uređuje u saradnji sa hercegnovskom Knjižarom So, čućemo preporuke za knjige iz žanrova prave ili lijepe književnosti, popularne književnosti, psihologije, putovanja, književnosti za djecu, baštovanstva, filozofije i arhitekture.

Počujmo...

Jesen u Veneciji Andree di Robilanta roman je o Ernestu Hemingveju i njegovoj posljednjoj muzi. U jesen 1948. Hemingvej i njegova četvrta supruga putovali su prvi put u Veneciju. U lovu na patke upoznao je Adrijanu Ivančič, upečatljivu Venecijanku tek izašlu iz školske klupe. Hemingvej će iskoristiti Adrijanu kao model za Renatu u romanu Preko rijeke pa u šumu. Kada su Ivančići na njegov poziv otišli na Kubu, Adrijana je prisustvovala rađanju romana Starac i more, poslije kojeg je Hemingvej dobio Nobelovu nagradu. Bila je njegova posljednja muza, i za to će platiti svoju cijenu. Izdavač je Laguna.

Dani kuge roman je Edmunda Pas Soldana. Kasona je mnogo više od zatvora. To je mikrokosmos u kojem svaki pojedinac, od upravnka zatvora do njegove žene, preko zatvorenika i čuvara, pomirljivo prihvata svoju sudbinu. Religija je spas, to jest, zabranjeni kult posvećen osvetoljubivoj boginji, ali i kuga, koja će jednako ubiti i bogate i siromašne. U ovom virtuoznom romanu s kolektivnim protagonistom autor nas maestralno uvlači u narativni zatvor, razbijajući klasični način pripovijedanja i potvrđujući svoj status jednog od najosobenijih glasova savremene latinoameričke proze. Izdavač je Laguna.

Ja mrzim internet Džareta Kobeka roman je o San Francisku, gradu koji je nekada vrcao od života i bio izvorište mnogih društvenih promjena, a sada su ga, mada je i dalje prelijep, iznutra malo-pomalo izjele sile tehnologije, oligarhije i srebroljublja. Dok moralne norme nestaju gradom se polako širi satanska pustoš. Ja mrzim internet je prava književna senzacija. Od alternativnog hita stigao je do vrhova top lista i izazvao bijes internet zajednice. Kobek je urnebesan, dobimišljat i ne usteže se da uperi sumoran reflektor u kraj kulture kakvu smo mislili da poznajemo. Izdavač je Booka.

Devojka koja je čitala u metrou knjiga je Kristin Fere-Fleri. Žilijet putuje metroom svakog dana u isto vrijeme. Najviše voli da oko sebe posmatra ljude koji čitaju i zamišlja njihove živote: stariju gospođu sa zbirkom recepata, ljubitelja rijetkih izdanja, djevojku koja uvijek plače na strani 247. Jednoga dana odlučuje da izađe dvije stanice ranije i krene nepoznatom ulicom do posla. Pogled joj privlače velika vrata sa natpisom Knjige bez granica. Iza njih će je dočekati usamljeni knjižar kome je potreban neko ko bi raznosio knjige. Žilijet prihvata i od tog trenutka njen život će biti ispunjen neobičnim avanturama. Izdavač je Laguna.

Drugo lice ljubavi knjiga je dr Džini Sejfer koja nam otkriva tamnu stranu najdubljih i najljepših osjećanja. Kada pomislimo na ljubav uvijek nam se jave lijepa osjećanja, ali ljubavi ima i svoje drugo lice, ono kojeg se nerado sjećamo. Tokom života često smo prinuđeni da odbacimo nekoga koga smo voljeli ili se dogodi da budemo odbačeni.  Neuzvraćena ljubav je drugo ime patnje, a rijetko ko nije poželio da se makar u mislima osveti osobi koju je volio. Džini Sejkfer pruža praktične odgovore na moga pitanja koja nas muče kad se i sami nađemo u nekoj od ovih uloga. Izdavač je Laguna.

Jasen Boko je knjigom Putovanje za početnike u stvari napisao najbolju moguću preporuku djeci gdje i kad putovati, kako isplanirati putovanje, kako ubijediti roditelje da te puste, s kim krenuti na put, koje su moguće opasnosti te zašto je važno putovati. Ova je knjiga napisana kako bi motivisala da se krene u avanturu i pomoglo da se u njoj uživa. Putovati može svako – ako to zaista želi. U knjizi se nalaze savjeti o onome šta je potrebno za svaku fazu putovanja – počevši od  pripreme  i organizacije, preko samog puta, pa do povratka kući. Ona je zbir bogatog iskustva putnika kome treba vjerovati na riječ: kad jednom kreneš na putovanje – svijet se otvara pred nama i više nećemo moći da prestanemo. Izdavač je Kreativni centar.

Beogradska mumija autora Branka Miloradovića roman je nagrađen Dositejevim perom. Ogi je radoznali dječak, sin arheologa, koja zanima mumija koja se nalazi u Beogradu. Radi se o mumiji koja krije tajnu staru više od 2000 godina. Ognjen postaje sve nestrpljiviji neprestano razmišljajući šta će se to desiti kada otvori sarkofag. Beogradska mumija nudi mlađim čitaocima magičnu avanturu koja će ih povesti na nevjerovatno putovanje kroz vrijeme, na kojem Ogi ima zadatak da ispravi nepravde iz prošlosti, ali i da riješi veliki problem u svom životu. Izdavač je Laguna.

Baštovanstvo na starinski način Olivere Knežević priručnik je namijenjen baštovanima koji o baštovanluku ne znaju ništa, onima koji znaju ponešto, ali i baštovanima sa dugogodišnjim  baštovanskim stažom. U njemu su baštenski radovi objašnjeni od početka: kako se rilja, kako se pravi leja, kako kućica, kako se i kada sije, njeguje i bere svaka vrsta povrća. Ovaj priručnik namijenjen je onima koji proizvode za sebe pa se u njemu ne preporučuju hemijska sredstva za zaštitu, osim starovremenskih na bazi sumpora i bakarnog kreča a po preporuci profesora poljoprivredne škole.

Knjiga Tao Te Lao Cea predstavlja jedan od najstarijih i najčuvenijih spisa čovječanstva s neizmjernim uticajem na dalji razvoj filozofije istoka. Lao Ce, najveći filozof Kine, polumitska ličnost, živio je u VI vijeku prije nove ere i, po jednoj legendi, otišao je negdje oko 550. godine prije nove ere u Indiju, gdje je postao Budin učitelj. I zaista, budizam je veoma blizak taoizmu, mističnom učenju Lao Cea, sadržanom u spisu Knjiga Tao Te. Izdavač je Lom.

Najljepši dalmatinski interijeri je priručnik u kome ćemo pronaći najoriginalnija idejna rješenja za kuhinje, blagovaonice i dnevne boravke. Već više vjekova enterijeri starih dalmatinskih kamenih kuća fasciniraju nas svojom poetičnošću, slikovitošću i beskrajnim pričama. Ambijenti tih stoljetnih kamenih ljepotica prepuni su domaćeg ugođaja, topli i prisni, podsjećaju nas na djetinjstvo i vrijeme prožeto nostalgijom. Ovako uređeni enetrijeri u kulturu stanovanja unose udobnost u emocionalnu toplinu. Izdavač je Slobodna Dalmacija.
(Knjižara So)

Podijeli na: